Aktalus interviu „Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?“
2024-04-18 Savaitraštyje „Lietuvos sveikata“ publikuotas Emilio Jakščio interviu su POLA direktore Neringa Čiakiene:
„[Seimo Sveikatos reikalų komiteto] posėdžio metu Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė pabrėžė, kad kompensuojamiesiems vaistams skiriamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų dalis neatliepia realaus jų poreikio. Vadovė prašė valstybės institucijų atstovų pradėti planuoti realius poreikius atliepiantį biudžetą. „Pasigendame ilgalaikio planavimo. Ir PSDF biudžeto planavimo procese – vaistų politikos gairių užtikrinimo. Kur yra aiškiai pasakyta, kad didėjant PSDF biudžetui, skiriamų lėšų vaistams dalis turi didėti proporcingai. Tačiau teikiant biudžetą visada vienoje eilutėje pateikiami du skaičiai: ir vaistams, ir medicinos pagalbos priemonėms skiriamų lėšų dalis. Labai norėtume paprašyti, kad būtų skaičiuojama ir pateikiama skaidriai – būtent, kiek lėšų pateikiama vaistams“, – pastebėjo POLA direktorė Neringa Čiakienė.
POLA direktorė teigia, kad dėl prasto kompensuojamųjų vaistų prieinamumo nukenčia vėžiu sergantys žmonės. „Pacientai patys apmoka brangius genetinius tyrimus, kurie kainuoja tūkstantį ar du tūkstančius eurų. Tyrimai parodo, kad yra vaistas, kuris tikrai turėtų teigiamą poveikį. Tačiau jis nėra kompensuojamas – per mėnesį kainuoja 8-9 tūkstančius eurų“, – problemą savaitraščiui įvardino N.Čiakienė ir pridūrė, kad dėl infliacijos ėmė brangti vaistai, o jų prieinamumas dar labiau suprastėjo po pandemijos.
„Tam tikras proveržis buvo 2019-2020 metais. Daugiau vaistų buvo įrašomi į Kompensuojamųjų vaistų kainyną. Tačiau po kovido situacija ėmė blogėti. Ir gerėjimo prošvaisčių nėra. Diskutuodami su valstybės institucijomis tuos pačius dalykus matome tarsi per skirtingus akinius“, – teigė N.Čiakienė. Ji mano, kad ateinančiais metais kompensuojamiems vaistams skiriamų lėšų dalis turėtų augti 30 procentų, o per būsimus trejus metus – išaugti dvigubai.
POLA stengiasi padėti pacientams atrasti priemones kaip patiems pasirūpinti medikamentiniu gydymu. „Dalis žmonių imasi aktyvių veiksmų. Įsisteigia fondą, renkasi paramą, kreipiasi tiesiai į gamintojus, kartais pasinaudoja Vilties programomis. Kiti ieško mokslinių tyrimų, per kuriuos galėtų anksčiau gauti vaistą“, – komentuoja direktorė.
N.Čiakienė pastebi, kad reikiamas medikamentinis gydymas gali suteikti galimybę patirti daug kokybiško gyvenimo laiko. Nereikėtų tarsi nurašyti onkologinių pacientų. „Dažnai pasakoma: na, žmogus vis tiek nepasveiks. Laimėsite jam keletą mėnesių ar metų. Tačiau turime pavyzdžių, kai moteris ėmėsi aktyvių veiksmų ir vietoj žadėtų kelių mėnesių inovatyvaus gydymo pagalba papildomai išgyveno šešerius metus. Jos gyvenime tie šešeri metai buvo esminiai. Ji užaugino dukrą, kuri tapo pilnametė ir baigė mokyklą“, – sako POLA direktorė.
Visą straipsnį kviečiame skaityti čia.
2024-04-19