POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Ar pandemija galėjo įtakoti mirčių ne nuo COVID – 19 padidėjimą? Š.Narbuto komentaras

lrytas.lt kelia klausimą, ar koranavirusas galėjo turėti įtakos padidėjusiam mirčių skaičiui ne nuo COVID – 19. Įžvalgas pateikia ir POLA prezidentas Šarūnas Narbutas, sakydamas, kad manipuliuoti skaičiais anksti.

Statistikos departamento duomenimis, kovą mūsų šalyje iš viso mirė 3571 žmogus, arba beveik puse tūkstančio daugiau nei vasarį ir keliomis dešimtimis daugiau nei sausį. Daugiau mirčių užfiksuota ir balandį. Ar pandemija ir dėl to įvestas griežtas karantinas galėjo turėti įtakos vėl šoktelėjusiam mirčių skaičiui?

POLA prezidentas Šarūnas Narbutas sako:

„Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje pastebima, kad COVID-19 infekcija sutrikdė sveikatos apsaugos paslaugų teikimą. Įvairiomis lėtinėmis ligomis sergančių ligonių būklė dėl laiku nesuteikiamų paslaugų blogėja. Akivaizdu, kad COVID-19 turės poveikį žmonių sveikatai, tačiau sudėtinga išmatuoti konkrečią žalą.

Skelbiamais skaičiais apie mirtis taip pat lengva manipuliuoti, todėl geriausia palaukti metų pabaigos ir tada daryti apibendrinimus, nes vieni aiškins, kad jei nebūtų suvaržymų, mirčių nuo COVID-19 galėjo būti kur kas daugiau, kiti įrodinės priešingai.

Dabar iš tiesų neturime daug objektyvių faktų, kad padidėjusį mirčių skaičių galėtume tiesiogiai sieti su per karantiną sutrikusiomis sveikatos apsaugos paslaugomis.

Bet visi taip pat matome, kad pastaruosius mėnesius daugiausia dėmesio buvo sutelkta į COVID-19 ligonius. Jiems pagalba suteikiama iš karto, tuo metu visi kiti pacientai yra rūšiuojami. Todėl galbūt jau vasarą galėsime matyti, kaip tas rūšiavimas jiems gali atsiliepti.

Pirmomis karantino savaitėmis nebuvo teikiamos paslaugos ir onkologiniams ligoniams. Mums pavyko iškovoti, kad jie būtų priimami taikant skubios pagalbos tvarką.

Vis dėlto gydymo įstaigos dėl padidintų saugos reikalavimų geriausiu atveju sugebėdavo priimti tik apie pusę pacientų.
Per dieną taip pat gaudavome keliolika skundų, kad žmonės negauna paslaugų.

Negalima teigti, kad visi skundai buvo pagrįsti, bet, pavyzdžiui, įtartinai atrodė, kai vienos gydymo įstaigos per karantiną tokius pat ligonius priimdavo, o kitos kažkodėl ne.

Kartais po pokalbių su skyrių vedėjais ar gydytojais jie pakeisdavo savo sprendimus. Lyg ir negali sakyti, kad vertėme juos teikti paslaugas, bet nemažai žmonių buvo atsidūrę nežinioje, kuri bent jau nepridėdavo jiems sveikatos.

Jeigu kitų ligų atveju gydytojo konsultacijos atšaukimas ar planinės operacijos atidėjimas ilgesniam laikui galbūt neturi didesnės įtakos sveikatai, to negalima pasakyti apie onkologinius ligonius ar sergančiuosius širdies kraujagyslių, neurologinėmis ligomis. Šios ligos progresuoja ir laiku nesuteiktos paslaugos gali pabloginti jų sveikatą.“

Ką apie karantino žalą sako kitas portalo pašnekovas, gydytojų sąjungos vadovas gastroenterologas profesorius Liutauras Labanauskas, skaitykite straipsnyje.

POLA PROGRAMĖLĖ