POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Baigėsi rugsėjo mėn. grupiniai Pagalbos sau užsiėmimai

Praėjusią savaitę išleidome dar vieną grupę iš Europos Sąjungos finansuojamų psichologinių mokymų „Kartu prieš vėžį“. Mokymai vyksta bendradarbiaujant su Nacionaliniu vėžio institutu bei Kauno klinikomis.
Užsiėmimų metu kalbėjome apie gyvenimą su liga, kai ji atėjusi ir kai jau išlydėta, ar kai liga net ne paties paliesta, o pačio artimiausio ir tu esi tasai, kuris kasdien, net ir nesirgdamas, susiduria su onkologija. Šie grupiniai pagalbos sau užsiėmimai vedami pacientams, kuriems aktualus tas pats klausimas: kaip gyventi su liga?

„Aš atėjau ne dėl savęs, aš atėjau dėl kitų, kaip bendrauti su tais, kurie juoko formoje tavęs klausia: tai kada tu mirsi?“. Dalijosi vienas iš dalyvių. „Žinote, gydytojas, nustatęs man vėžį, pasakė: tai visgi aš jį radau. Suprask žmogau, nudžiugo, kad jam pavyko“, – pasakojo kitas užsiėmimų dalyvis. Ir dažnai, kaip galima pastebėti, žmonės gyvenantys su liga ar perėję jos gydymą, ateina pasidalinti skauduliais dėl aplinkos reakcijų į jų ligą.

POLA prezidentas Šarūnas Narbutas kaip tik praėjusį penktadienį Žinių radijo laidoje kalbėjo apie tai, kad visuomenėje mažėja, bet vis dar jaučiama onkologinių pacientų stigmatizacija (laidos įrašą rasite čia: https://www.ziniuradijas.lt/…/kokios-pagalbos-labiausiai-tr… ). Tą galima tiesiogiai išgirsti ir iš pačių asmenų, kai jie ateina kalbėtis.

Vėžys, onkologinė liga, tai sudėtinga, daug savipagalbos, artimųjų supratimo prašanti liga. Ir kai tolimesni giminaičiai ar artimesni draugai vos susirgus iš paciento namų išneša jam „nebereikalingus“ daiktus, kai po ligos sugrįžus į darbą paklausia: „Tai nenumirei, būtum darbo vietą atlaisvinusi“, – kas kita, jei ne stigmatizacija ir gyvo asmens laidojimas tai yra?

Jei jūs, kurie nesate susidūrę su liga, bet jūsų aplinkoje yra onkologinis pacientas, ir jūs nežinote, kaip su juo bendrauti, ar bendraujant jums nejauku, jeigu jaučiate gailestį ir be oro nežinote, ko daugiau paklausti? Jei pabandytumėt pažvelgti į tą žmogų kitomis akimis? Jei paklaustumėte jo ne apie ligą, o apie jo pomėgius, apie jo pozityviąsias mintis, apie jo santykį su kasdienybe, apie jo vertybes ir svajones, pamatytumėte visai kitą, labai įdomų žmogų.

Visgi, onkologiniai pacientai atsargiai renkasi žmones. Jie jau patyrę, ką reiškia draugų dviveidiškumas, ir kas iš artimųjų yra jų didžiausia atrama ir geriausias pokalbio draugas. Jei norite susidraugauti su onkologiniu pacientu, pirma, reikės užsitarnauti jo pasitikėjimą. Jei jus į savo ratą įsileis, jūs pažinsite ypatingą žmogų, su kuriuo bendraudami galbūt dar labiau pamilsite gyvenimą, negu iki šiol.

„Aš nebeplanuoju gyvenimo dešimčiai metų į priekį, aš viską, ką suplanuoju, padarau čia ir dabar, nebeatidėlioju“, – pasakojo viena moteris. Nebeplanuokite būti draugiški ir supratingi rytoj, poryt, po metų. Būkite tokie jau dabar.

POLA PROGRAMĖLĖ