POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Dalį medikų supykdė POLA pacientų skatinimas neduoti „vokelių“

Pacientams miestų plakatuose skirta žinutė „Neieškok voko, žinok, kokios galimybės pacientams turi būti užtikrinamos“ supykdė dalies medikų bendruomenę. Prieš šiai akcijai išvystant dienos šviesą dalies medikų teiravomės, ar ji jų nežeidžia, ir atsakymas buvo „ne“. Dalijamės POLA prezidento Šarūnas Narbutas komentaru žiniasklaidai ir skatiname „vokeliui“ skirtas santaupas geriau pataupyti vaistams, negu atiduoti gydytojui, kuris už jūsų gydymą ir taip gauna atlyginimą:

„POLA turbūt yra vienintelė pacientų organizacija šalyje, kuri skiria dėmesį korupcijos klausimams sveikatos sektoriuje. Rengiame konferencijas Seime, imamės įvairių iniciatyvų. Plakatai – jokia naujiena. Pernai darėme tą patį su ta pačia žinute: neduok kyšio, nes jis prastesnės paslaugos įrodymas. Žinutės nėra tiesiog mūsų sugalvotos. Prieš pradėdami iniciatyvas apklausėme medikus, su kuriais bendradarbiaujame. Tokių reakcijų kaip iš Lietuvos medikų sąjūdžio nebuvo. Mus žeidžia, kad rengdami pilietiškas iniciatyvas, skirtas pacientams, sulaukiame tokios reakcijos. Žinutes rengiame kartu su „Transparency International“ Lietuvos skyriusSergejus Muravjovas ir Jaunųjų gydytojų asociacija. Pernai mūsų plakatai sulaukė panašios nuomonės – kaip mes drįstame? Galiu pasakyti, jog drįsime ir toliau kelti tas negeroves, kurios bado akis.

Remiamės STT korupcijos žemėlapiu, kur sveikatos sektorius išlieka tarp korumpuočiausių, ir iš pacientų apie tai girdime. Kai statistika nelieka biurokratų stalčiuose, o yra paviešinama, sulaukiame tokios reakcijos. Žinutė skirta žmonėms, kurie dar prisimena sovietmetį, kuomet norėdamas gauti paslaugą greičiau ar geriau turėdavai duoti kyšį. Koronaviruso akivaizdoje nenoriu konfrontuoti su medikais, tačiau įvairiausių epitetų sulaukėme tik pasirodžius šiems plakatams. Tada bandžiau argumentais paaiškinti, jog tai orientuota ne į gydytoją, o į pacientą, kad informacija pagrįsta skaičiais. Socialiniame tinkle sukurtoje medikų grupėje jaučiuosi nuolatos kaltas. Vėl kilus pasipiktinimui į išsakytus kaltinimus tiesiog nebereagavau. Gavome ir elektroninių medikų laiškų, su linkėjimais bankrutuoti, raginimų atsiprašyti, nes gėda… Jei toks supratimas, kad tie, kas turi kitokią nuomonę ar drįsta pasakyti nepatogius dalykus, turi bankrutuoti, tikrai nematome galimybių tęsti konstruktyvų dialogą.“

Gydytojų komentarus perskaitysite straipsnyje.

POLA PROGRAMĖLĖ