POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Jei suplanuotas gydymas dienos stacionare – tyrimas dėl koronaviruso nebūtinas

Nuo šiol pacientams, kuriems teikiamos vadinamosios dienos stacionaro paslaugos, t. y. kai ryte žmogus atvyksta į gydymo įstaigą, kur jam atliekamos procedūros, teikiama planinė pagalba, o vakare grįžta į namus, tyrimas koronavirusinei infekcijai (COVID-19) nustatyti turės būti atliktas tik tuo atveju, jei žmogus jaus šiai ligai būdingus simptomus. Tai reiškia, kad tie, kurie neturės nusiskundimų, pavyzdžiui – nejaus gerklės skausmo, pasunkėjusio kvėpavimo, nekarščiuos – tokio tyrimo dėl dienos stacionaro paslaugų atlikti neprivalės.

Sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, nauja tvarka numatyta, įvertinus, kad, tinkamai laikantis infekcijų kontrolės, dienos stacionaro paslaugos nekelia didelės infekcijos plitimo rizikos, o kuo didesnis tokių paslaugų prieinamumas būtinas.

„Dienos stacionaro paslaugos, kai pacientas neatitraukiamas nuo jam įprastos socialinės aplinkos ir gali tęsti gydymą saugioje namų aplinkoje, yra skatinamos. Pavyzdžiui, tai itin aktualu, kai kalbame apie dienos stacionaro psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, kurias norinčiam gauti žmogui iki šiol taip pat dėl tyrimo reikėdavo vykti net į kitoje savivaldybėje esantį mobilų punktą. Tad  šio reikalavimo tyrimą atlikti ir prieš tokias trumpalaikes paslaugas, mažinusio jų prieinamumą ir kartu didinusio procedūrų, paslaugų laukiančiųjų eiles, atsisakoma“, – sako ministras A. Veryga. 

Anot jo, be abejonės, šiuo atveju svarbus vaidmuo tenka gydymo įstaigų infekcijų kontrolei, turinčiai užtikrinti ir pacientų, ir darbuotojų saugumą. Laikantis visų atsargumo priemonių, rizika koronaviruso infekcijai plisti, teikiant dienos stacionaro paslaugas, yra minimali.

Kaip ir iki šiol, visiems kitiems naujai į ligonines ilgesniam laikui guldomiems pacientams tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti PGR metodu, t. y. imant tepinėlį iš nosiaryklės, turi būti atliktas likus ne daugiau nei 48 valandoms iki paciento stacionarizavimo. Toks tyrimas gali būti atliekamas tiek pačiose gydymo įstaigose, tiek ir mobiliuose punktuose, į kuriuos žmonės, gavę siuntimą, turi registruotis patys.

Svarbu tai, kad, jei atsakymas per 48 valandas negaunamas, pacientui reikalingas planinis gydymas, įskaitant ir dienos stacionaro paslaugas, turi būti teikiamas nelaukiant. Tai reiškia, kad visą pagalbą, kuri reikalinga žmogui, jis gaus kaip ir planuota.

Tuo metu, jei nustatoma, jog žmogus yra užsikrėtęs, t. y. gaunamas teigiamas atsakymas, dėl planinių paslaugų, įskaitant ir dienos stacionaro, galimo atidėjimo sprendžia paslaugas teiksiantis gydytojas specialistas.

Taip pat valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu numatyta ir kita naujovė, susijusi su pacientų guldymu į ligonines. Nuo šiol, nustačius, jog pacientas, kuris planine tvarka bus guldomas į ligoninę, nėra užsikrėtęs koronavirusine infekcija, apie neigiamą rezultatą ligoninei, į kurią žmogus guldomas, pavyzdžiui, planinei operacijai, gydytojai pranešti neturės, šiuos rezultatus žmogus matys e. sveikatos sistemoje, taip pat gaus trumpąją SMS žinutę. Tai reiškia, kad siuntimą planinei hospitalizacijai išrašęs gydytojas, t. y. šeimos gydytojas arba gydytojas specialistas, konsultavęs pacientą, privalės informuoti tik tuo atveju, jei rezultatas bus teigiamas. Taip mažinama medikams tenkanti administracinė našta.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tuo atveju, jeigu pacientas į ligoninę guldomas ilgesniam gydymui ar dienos chirurgijos paslaugas ir tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliekamas mobiliame punkte, pats pacientas, gavęs šeimos gydytojo arba gydytojo specialisto siuntimą, turi užsiregistruoti Karštąja koronos linija 1808, nurodydamas, kad reikalingas tyrimas prieš planinį gydymą ligoninėje.

Operacijų vadovo sprendimą rasite čia.

Visuomenės informavimo grupės (VIG) informacija

2020 06 02

POLA PROGRAMĖLĖ