POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Kada ir kodėl reikia skiepytis sergant onkologine liga?

Kiekvienas onkologinis pacientas turėtų ne tik skiepytis, bet ir žinoti, kodėl skiepai jam yra reikalingi.

Vėžiu sergančių žmonių imuninę sistemą silpnina tiek pats vėžys, tiek jam gydyti naudojamos priemonės. Nusilpusiai imuninei sistemai sunku kovoti su virusais ir bakterijomis, todėl pacientų imlumas infekcinėms ligoms ir jų komplikacijoms padidėjęs.

Skiepų vakcinos gali būti gyvos ir negyvos, tačiau svarbu, kad esant išplitusiai onkologinei ligai, gyvomis vakcinomis skiepytis nerekomenduojama. Esant didelei infekcijos rizikai (protrūkis ar išvyka į padidėjusios infekcinės rizikos šalis), dėl galimybės skiepytis rekomenduojama papildomai pasikonsultuoti su gydytoju infektologu.

Priklausomai nuo skirtingo gydymosi metodo, skirtingos ir rekomendacijos, kada galima skiepytis.

Pavyzdžiui, artėjant aktyviam gydymosi spinduline terapija laikotarpiui, pasiskiepyti rekomenduojama likus dviem savaitėm iki gydymosi pradžios. Gydymosi metu skiepytis apskritai nerekomenduojama, išskyrus atvejus, kai skiepai – nuo gripo.

Jei gydytojas nerekomenduoja skiepytis, būtina užtikrinti, kad paciento neužkrėstų artimieji. Šeimos nariams rekomenduojama kasmet skiepytis sezonine gripo vakcina ir pasiskiepyti nuo vėjaraupių, tymų, raudonukės bei parotito, jei prieš šių ligų sukėlėjus nėra susiformavęs apsauginis imunitetas.

Dėl galimybės ir tinkamo laiko skiepytis būtina pasitarti su gydančiu gydytoju onkologu.

Norint pasiskiepyti, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dėl platesnės informacijos apie skiepus bei vykstant į egzotinius kraštus kreipkitės į VULSK Infekcinių ligų centro skiepų (imunoprofilaktikos) kabinetą (telefonas: (8 5) 275 2680, vakcinos@santa.lt).

Plačiau, nuo kokių ligų būtina skiepytis ir kokiam gydymui esant, kada tą daryti geriausia, dalijasi Nacionalinis vėžio institutas.

POLA PROGRAMĖLĖ