Kada pagerės naujų vaistų vertinimas Lietuvoje – diskusijoje „Sveikatos technologijų vertinimas: Europos Sąjungos ir Lietuvos perspektyva“

POLA atstovė Fausta Šimonėlytė kovo 1 d. dalyvavo apskrito stalo diskusijoje „Sveikatos technologijų vertinimas: Europos Sąjungos ir Lietuvos perspektyva“, kurią surengė Inovatyvios farmacijos pramonės asociacija bei Gydytojų klinikinių farmakologų asociacija. Diskusijoje kartu dalyvavo Lietuvos valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir farmacijos įmonių atstovai, taip pat gydytojai bei užsienio ekspertai. Renginio metu buvo aptarti planuojami pokyčiai Sveikatos technologijų vertinimo (STV) srityje, skiriant dėmesį 2025 m. Europos Sąjungoje startuosiančiam jungtiniam vaistų vertinimui. Užsienio eskpertai dalijosi įžvalgomis, kaip Lietuva turėtų ruoštis Europos Sąjungos STV reguliavimo perkėlimui į nacionalinę sistemą, pasidalindami gerąja praktika ir išskirdami pacientų įsitraukimą.

Fausta Šimonėlytė dalyvavo diskusijoje, skirtoje dalintis įžvalgomis, kaip pacientai šiuo metu yra  įtraukiami į nacionalinį STV procesą ir kaip šis įtraukimo procesas ateityje galėtų būti gerinamas. Taip pat išsakyti lūkesčiai, jog pacientams turėtų būti sudaroma galimybė lengvai gauti informaciją apie planuojamus kompensuoti vaistus.

POLA direktorė Neringa Čiakienė: „Lietuvoje onkologinės ligos diagnozę kasdien išgirsta 50 asmenų. Ir nors vis dažniau sakoma, kad vėžys jau nebėra nuosprendis, visgi, daliai susirgusiųjų, galimybė gydytis naujais inovatyviais vaistais yra kritinės svarbos, nes dėka naujausių mokslo pasiekimų atveria galimybes lenktynėse prieš vėžį laimėti  laiko. Laiko, kuris yra toks svarbus, ir kurio rezervo sergantieji, ypač ūmiomis ar pažengusiomis ligos formomis, labiausiai ir neturi. Todėl labai svarbu, kad priimant sprendimus dėl naujų vaistų kompensavimo, sveikatos technologijų vertinimo procesas veiktų  tinkamai, neužkirsdamas kelio pacientams laiku gauti jiems tinkamiausią gydymą, sumažintų ligos naštą.

Jau kurį laiką šiam procesui veikiant neefektyviai, vis nepateikiant sprendimams siūlymų dėl naujų vaistų kompensavimo, nukentėjo ir tikslinių vaistų kompensavimui būtinų lėšų planavimas, todėl šiandien turime tokią situaciją, kad pavyzdžiui krūties vėžiu sergančioms pacientėms gydyti reikalingų vaistų prieinamumas Lietuvoje tesiekia kiek daugiau nei 35 proc., kai tuo tarpu, pvz., Lenkijoje yra 62% ar Bulgarijoje 83 %. Vaistų prieinamumo situacija tokia, kad esant net 10 inovatyvių vaistų, kuriuos ESMO rekomenduoja metastazavusiam krūties vėžiui gydyti, Lietuvoje jie yra nekompensuojami.

Tam, kad vaistų prieinamumo situacija pasikeistų iš esmės, nepakaks tik sklandžiau veikiančio sveikatos technologijų vertinimo, būtina suplanuoti gerokai didesnį biudžetą onkologiniams vaistams kompensuoti. Kadangi dalis pacientų svarsto galimybes įsigyti vaistus savo lėšomis, priimant sprendimus jiems būtų svarbu žinoti, kada šiuo metu nekompensuojamas vaistas taps prieinamas, o tam reikia ir kitokios planavimo bei viešinimo sistemos.”

Plačiau kviečiame skaityti pranešime spaudai šioje nuorodoje.

2024-03-01