Konferencijoje Seime diskutuota apie vaistininkų, jų darbdavių ir pacientų santykį

Spalio 11 d. POLA direktorė Neringa Čiakienė dalyvavo Seime vykusioje diskusijoje apie vaistinių veiklos principus, paskelbus vykdytos vaistininkų apklausos rezultatus, kurios duomenimis, daug vaistininkų teigia susiduriantys su vadovų spaudimu didinti pardavimus. N. Čiakienė iš pacientų perspektyvos pristatė POLA vykdytos pacientų apklausos rezultatus, apie tai, kokioms papildomoms priemonėms ir kiek lėšų jie išleidžia. Rezultatai nustebino, kad daugiausiai išleidžiama ne skausmo malšinimui, limfedemos valdymui, ar šlapimo nelaikymui, o nerimui, įtampai, nuovargiui, nemigai. Tam 20 proc. asmenų išleidžia virš 100 Eur, pusė jų išleidžia virš 50 Eur. Tai verčia susimąstyti ir bandyti į situaciją pažvelgti giliau, tam ir naudingos tokios diskusijos kaip ši inicijuota.

POLA direktorė taip pat atkreipė dėmesį, kad pacientas į vaistininką žiūri kaip į sveikatos priežiūros specialistą ir juo pasikliauja. Tad svarbu, pabrėžiant, jog pacientas yra visa ko centre, nepaversti jo lengviausia priemone saviems interesams pasiekti. Ne paslaptis, kad vaistų, papildų poreikis mūsų visuomenėje yra formuojamas jau dešimtmečius. Reklamos įtakoje užuot sprendus sveikatos problemą verčiau siūloma nusipirkti tablečių. Tuo tarpu pacientams reikia teisingos informacijos ir nukreipimo, patarimo, kaip spręsti sveikatos problemas. Pvz., matant, kad žmogus perka nekompensuojamas šlapimo nelaikymui skirtas priemones, patarti, kad šeimos gydytojas jas galėtų išrašyti kompensuojamas arba neturint pacientui konkretaus reikalingo vaisto, jį užsakyti, ko ir reikalauja teisės aktai, o nesiuntinėti žmogaus iš vaistinės į vaistinę.

N. Čiakienė pabrėžė, kad kalbant apie tokią apleistą sritį valstybėje kaip pacientų sveikatos raštingumas, tikrai nesinori, jog dėl bet kokios situacijos viskuo būtų kaltinami pacientai – ar dėl to, kad auga perteklinis vaistų vartojimas, ar dėl to, kad jie nesirūpina atšaukti vizitą, negalėdami atvykti ir pan. Per 30 metų nebuvo į tai investuojama, tad laukia dar ilgas kelias, bet labai norisi tikėti, kad naujoje finansinėje perspektyvoje pacientų sveikatos raštingumo didinimui atsiras derama vieta.

Konferencijos įrašą kviečiame žiūrėti čia.

2023-10-12

POLA PROGRAMĖLĖ