POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Laidoje „Atviras pokalbis“ svečiavosi POLA direktorė N.Čiakienė

Pasaulinę vėžio dieną Žinių radijo laidoje “Atviras pokalbis” diskusija apie pagrindines inovatyvių vaistų kompensavimo problemas ir kertinius, prevencinius gyvenimo būdo akcentus – šiandien ryte su POLA direktore Neringa Čiakiene, Sveikatos apsaugos viceministre Kristina Garuoliene ir gydytoja onkologe-chemoterapeute doc. Rasa Jančiauskiene.

Laidoje didelis dėmesys skirtas inovatyvių vaistų ir gydymo prieinamumo klausimams aptarti. Ne paslaptis, kad šie onkologiniams pacientams gyvybiškai svarbūs vaistai kainuoja tūkstančius. Praėjusiais metais svarstant 2020 m. PSDF biudžetą, net ir surinkus daugiau lėšų, naujiems inovatyviems vaistams finansavimo papildomai skirta nebuvo. Tai yra viena iš problemų, kadangi jau į dabar esantį rezervinį vaistų sąrašą įrašyti tie medikamentai, kuriems paraiškos buvo pateiktos prieš 2 ar 3 metus. Procesas nuo gamintojo paraiškos dėl vaisto kompensavimo iki jo realaus kompensavimo vidutiniškai trunka apie 700 dienų. Per šį laiką rinkoje atsiranda naujesnių, inovatyvesnių vaistų, bet Lietuvoje kompensuojamas tas vaistas, kuris anksčiausiai pateko į sąrašą. Tikimąsi, kad šį mėnesį veiklą pradėjusi Premjero vadovaujama darbo grupė, kurioje yra ir POLA atstovas, ras būdus, kaip sutrumpinti sprendimo dėl vaistų kompensavimo priėmimo procesą, o taip pat užtikrins, kad didėjant PSDF biudžetui, atitinkamai didėtų ir išlaidų inovatyviems vaistams dalis.

Visgi be vaistų temos, ne mažiau svarbi ir pačių onkologinių pacientų savęs priežiūra, kadangi net 80 proc. įtakos sveikatai sudaro pačio žmogaus indėlis ir tik po 10 proc. jai daro įtaką medikamentai ir genetika. Didžiausia šių laikų rykštė: alkoholis ir rūkymas, darantys didelę žalą tiek dar sveikų, tiek jau onkologinių pacientų sveikatai.

Apie tai ir dar daugiau – klausykite radijo laidos įraše.

POLA PROGRAMĖLĖ