POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ – Š.Narbutas apie tai, ką išspręstų vaistų kompensavimas onkologiniams pacientams

Apie tai, su kokiomis problemomis susiduria onkologiniai pacientai, susirgę ligomis, kurių vaistai Lietuvoje nėra kompensuojami, šiandien LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ nuo 36:47 min. iki 46:10 min. kalbėjo POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.
Šiuo metu Lietuvoje sergančiųjų onkologinėmis ligomis – apie 100 tūkstančių, ir kasmet fiksuojama apie 18 tūkst. naujų ligos atvejų. Onkologijoje yra apie 200 ligų grupių, daliai jų vaistai visiškai kompensuojami, bet yra ir tokių ligų, kur kompensavimo klausimas daug opesnis, ypač, jei liga progresuoja ir vieno esamo vaisto gydymui nebepakanka.
Vaistų kompensavimo atžvilgiu liūdniausiai Lietuvoje atrodo melanomos, mielomos, plaučių vėžio atvejai. Yra ir tokių ligų, kurioms efektyvaus medikamentinio gydymo pasaulyje apskritai dar nėra atrasta, kaip, pavyzdžiui, galvos smegenų navikai, ar kitos agresyvios vėžio rūšys. Tačiau galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje, ne prasčiau, negu Prancūzijoje ar Amerikoje gydomas krūties, inkstų, storosios žarnos vėžys, limfoma ar leukemija.
Kiekvienos onkologinės ligos gydymas turi ne vieną galimą scenarijų. Gali būti taikoma radioterapija, imunoterapija, chemoterapija, genų inžinerija, chirurginis gydymas ar kt. Tačiau svarbu, kad sprendimą, kaip gydyti, priimtų ne vienas gydytojas, o jų multidisciplininė komanda, ką jau esame pasiekę, kad būtų taikoma didžiosiose Lietuvos klinikose. Konsiliumuose 6-8 gydytojai specialistai pasitardami priima sprendimą ir tai gali reikšti,kad nors ir nėra Lietuvoje kompensuojamo vaisto kažkuriai ligai gydyti, ligą pažaboti galima pritaikius radioterapiją ar atlikys chirurginę intervenciją.
Š.Narbutas pastebėjo, kad esamoms inovacijoms onkologijos srityje kompensuoti reikėtų apie 100 papildomų milijonų eurų, bet jei būtų skirta bent trečdalis šios sumos, tai padėtų išspręsti gyvybės ir mirties klausimą, kaip pavyzdžiui, sergant jau minėtomis mieloma, plaučių vėžiu, kurioms gydyti pažengusiose stadijose vaistai Lietuvoje šiuo metu nekompesuojami: “Gal mieloma sergantys žmonės nebemirtų”.
Ir nors šiemet privalomo sveikatos draudimo fondo biudžetas padidėjo 200 tūkst. eurų, pacientai to nepajuto, tuo tarpu kai praeitais metais buvo priimti sprendimai net dėl 50 naujų vaistų kompensavimo Lietuvos pacientams, iš jų – 20 onkologinėms ligoms gydyti. Šiemet to nematyti ir jei taip yra prie ekonomikos pakilimo, tai, kas tada bus sunkmečiu?
Visgi net tada, kai nekompesuojamas vaistas kainuoja tūkstančiais, išeitis yra, tik reikia domėtis, ieškoti informacijos. Dalis gydytojų onkologų pasako, dalis ne, kad yra tokios vilties programos, kur konkretus gamintojas gali nuspręsti vaistą skirti pacientui nemokamai, yra klinikiniai tyrimai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kad padėtų pacientams rasti išeitis, POLA teikia nemokamas konsultacijas: “Praėjusiais metais tokiu būdu pavyko padėti net 100 žmonių”, – sako POLA prezidentas, “Mes nesame valstybė, mums šie skaičiai labai dideli”.

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000079252/laba-diena-lietuva-istorine-ekspedicija-i-arkti-laivo-igula-ikurs-mokslininku-miesteli-ten-kur-beplaukiant-tiesiog-uzsals?fbclid=IwAR2nY8HFmPnxGb5EeIWLzvkIzPj9brM87PNWTk5MufwNkeMnZasqtElc-dU

POLA PROGRAMĖLĖ