POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

LRT radijo diskusijų laidoje: Š.Narbuto komentaras apie diskriminaciją dėl sveikatos būklės

Žmones, kurie turi neįgaliojo statusą, dabartiniai Lietuvos įstatymai saugo, tuo metu dauguma onkologinių pacientų tokio statuso negauna ir įstatyminės apsaugos neturi. Juos nepatikliai vertina darbdaviai, yra nemažai atvejų, kai susirgusieji iš darbo buvo atleisti, tačiau apie tai viešai kalbėti ar kovoti dėl savo teisių neišdrįso. Matydama akivaizdžią problemą, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija siūlo keisti Darbo kodeksą ir Lygių galimybių įstatymą.

Diskusijoje dalyvavo POLA prezidentas Šarūnas Narbutas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Audronė Daukšaitė-Timpė, parlamentaras, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas, Onkologinių ligonių savipagalbos grupės „Vėžys ne sloga“ įsteigėja Vaiva Mickuvienė.

„Mes turime tokią ydingą situaciją Lietuvoje, kai nustatant neįgalumą, netektą nedarbingumą, galima kreiptis tik tuomet, cituoju, „kai yra išnaudotos visos gydymo galimybės ir baigta reabilitacija“. Onkologinių pacientų atveju tai reiškia, kad, jeigu žmogus, pacientas, vartoja vaistus, gauna chemoterapiją, radioterapiją, ar po operacijos negavo reabilitacijos, arba ta reabilitacija yra tęstinė, jis negali gauti neįgaliojo statuso. Ir tai reiškia, kad tie pacientai, kuriems liga yra diagnozuojama, nesvarbu, kurioje stadijoje, bet tuo metu, kai gauna aktyvų gydymą, negali gauti neįgaliojo statuso. Kitas absurdas, kad, pavyzdžiui, pacientai, kurie yra po chemoterapijos, radioterapijos, naudoja vaistus ir po 10 – 13 metų negali gauti neįgaliojo statuso vien todėl, kad įstatyme įtvirtintos jiems nepalankios normos. To nėra kitose šalyse. Kitų ligų atveju tokių apribojimų Lietuvoje nėra,“ – pasakojo Š.Narbutas.

Visą pokalbį su prezidentu ir kitais studijos svečiais klausykite paspaudę čia.

POLA PROGRAMĖLĖ