POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Pacientus trikdo paini neįgalumo terminologija

Ar teko susidurti su situacija, kada skambinate į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą arba socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, klausiate, ar jūs galite gauti neįgalumą ir jums atsako, kad ne, nes esate suaugęs žmogus?

Tokių, kurioziškų situacijų esama nemažai, o žinote, kodėl? Nes neįgalumo termino, kaip sako ministerija, nėra. Nors, pavyzdžiui, neįgalumo pažymėjimas yra. Ir kai nesuprantate, kodėl ministerija į jūsų paklausimą atsakė „ne, nes jūs suaugęs“, tai reiškia, jei yra vaikai – kalbame apie neįgalumą, jei darbingo amžiaus žmogus – apie netektą darbingumą, jei pensinis amžius – apie specialiuosius poreikius. „Mes turime neįgaliuosius vienijančias asociacijas, ne negalios ar netekto darbingumo. Jei kitaip pavadinsime dalyką, nuo to esmė nesikeičia. Jei karvę vadinsime drugeliu, ar karvė pradės skraidyti?“ – diskusijoje svarstė POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

„Kalbame apie problemą, kad dažnai viskas prasideda nuo nesusikalbėjimo ir nežinojimo, kas galima ir kas negalima. Iš pacientų pusės, kai jis gauna atsakymą, kad ne, neįgaliojo statusas jums nepriklauso, nes jūs negalite būti neįgalusis, tada žmogus deda ragelį ir eina ieškoti tiesos, kaip jis ją supranta. Tad pirmiausia terminologija, kuri yra teisės aktuose, turėtų būti suvienodinta“, – pabrėžė POLA vadovas.
Visą straipsnį galite rasti

Š. Narbutas pasakojo, kad realybė tokia, jog didžioji dalis onkologinių pacientų praktiškai negali gauti netekto darbingumo. Nes pagal įstatymus netekto darbingumo statusas nustatomas išnaudojus visas gydymo galimybes ir baigus reabilitaciją. O onkologinių pacientų atveju dažnai būna taip, kad vaistus vartoji ilgą laiką. Pavyzdžiui, aš onkologine liga sergu 13 metų, vartoju vaistus ir negaliu turėti netekto darbingumo, nes nesu išsėmęs savo gydymo galimybių.

Daugiau apie tai skaitykite TV3.lt straipsnyje.

POLA PROGRAMĖLĖ