Svečiuose pas onkologą

Kviečiame žiūrėti naują 2023 m. POLA nuotolinių seminarų rubriką „Svečiuose pas onkologą“. Seminarai organizuojami įgyvendinant projektą „Pacientai pacientams“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

„Pokalbis apie gyvenimą su gimdos kaklelio vėžiu“

Šiame įraše išgirsite gydytojos onkologės chemoterapeutės Dainoros Mačiulienės pranešimą apie gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnius, profilaktikos svarbą bei gyvenimą susirgus šia onkologine liga. Svečiuose taip pat dalyvavo ir į žiūrovų klausimus drauge atsakė gydytoja ginekologė Migla Gedgaudaitė. Renginį moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė.

„Pokalbis apie tulžies pūslės ir latakų vėžį. Į kokius simptomus atkreipti dėmesį, kaip gyventi su šia liga?”

Kviečiame žiūrėti gydytojos onkologės chemoterapeutės Dainoros Mačiulienės paskaitą apie tulžies pūslės ir latakų vėžio rizikos veiksnius, simptomus, diagnostiką, intrahepatinės cholangiokarcinomos, duktalinės cholangiokarcinomos gydymo taktikas, kada yra svarbu nedelsti pastebėjus tam tikrus simptomus jau sergant. Gydytoja kalba apie integracinę onkologiją, apie tai, kaip išsaugoti gyvenimo kokybę sergant onkologine liga, atrasti jėgų einant gyvenimo keliu su liga, kaip padėti sau tvarkytis su onkologiniu nuovargiu. Įrašo pabaigoje – atsakymai į dalyvių klausimus.

„Pokalbis apie hiperterminę intraperitoninę chemoterapiją. Kas tai? Kodėl? Kada? Ir kiti pacientams aktualūs klausimai“

Gydytoja onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė savo pranešime apie hiperterminę intraperitoninę chemotarapiją (HIPEC) aptaria šio metodo – aukštos temperatūros chemoterapijos pilvo ertmėje taikymą. Apie HIPEC kaip papildomą gydymo galimybę atrinktiems pacientams vis plačiau kalbama daugelyje tarptautinių konferencijų, gydant skrandžio, žarnyno, kiaušidžių ir kt. lokalizacijų onkologinius susirgimus. Paskaitoje plačiau sužinosite apie indikacijas ir principą, kuriuo grindžiamas HIPEC taikymas, kada jis gali būti veiksmingas, kad vietiškai paveiktų ligą, navikui esant pilve. Procedūra sudėtinga, atliekama kartu su chirurginiu gydymu. Gydytoja paaiškina, kokie atliekami tyrimai, siekiant įvertinti, ar HIPEC turės reikšmingos įtakos sprendžiamai konkrečiai onkologinei situacijai, kaip atrodo pati procedūra, kokia paprastai būna pacientų savijauta po procedūros, kodėl ne visiems pacientams gali būti taikoma. Po paskaitos gydytoja atsako į dalyvių klausimus. Paskaitos moderatorė – POLA direktorė Neringa Čiakienė.

„Metastazių galvos smegenyse gydymas Gama peiliu“

10-26 proc. onkologinių pacientų gydymo eigoje nustatomos metastazės galvos smegenyse, tad jų gydymas yra aktualus išties nemažai daliai sergančiųjų. Kviečiame žiūrėti nuotolinio seminaro su gyd. neurochirurgu dr. Andriumi Radžiūnu įrašą apie metastazių gydymą Gama peiliu. Pranešime išgirsite apie gydymo Gama peiliu indikacijas, galimybes pagerinti gyvenimo kokybę ir savijautą, kada vėžys yra metastazavęs į galvos smegenis, Gama peilio pranašumus lyginant su kitomis radiochirurgijos sistemomis. Gydytojas suprantamai pasakoja apie radiochirurgijai skirtas technologijas, metastazių gydymo Gama peiliu skyrimo tvarką, gydymo taktikos parinkimą, parodo magnetinio rezonanso vaizdus prieš ir po gydymo. Antroje seminaro dalyje išgirsite atsakymus į dalyvių klausimus, kuriuos kartu su dr. A.Radžiūnu atsakė gyd. onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė. Seminarą moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė.

Maisto papildai, vitaminai ir vaistažolės onkologijoje – kada racionalu?

Seminaro įraše išgirsite gydytojos klinikinės farmakologės Eglės Karinauskės paskaitą apie maisto papildus, vitaminus ir vaistažoles tiek bendrai, tiek susiejant jų vartojimą su onkologija. Sužinosite, kada gali būti reikalinga gydytojo klinikinio farmakologo konsultacija, vardan aiškumo, gydytoja pateikia vaisto (vaistinio preparato), maisto papildo, medicinos priemonės, kosmetikos priemonės apibrėžimus, supažindina su bendra vitaminų ir papildų vartojimo problema, aptaria populiariausias vaistažoles bei maisto papildus. Gydytoja akcentuoja, kaip svarbu nesigydyti patiems savarankiškai, neuždelsti ir kreiptis į gydytoją, kai pajuntame nerimą keliančius simptomus, ragina būti atsargiems ir nesiimti savarankiškai vartoti papildų, vaistažolių, siekiant išvengti nepageidaujamų sąveikų su vartojamais vaistais, kepenų pažeidimų ir pan. Tokiu atveju, jei kažką vartojate, būtina apie tai pasakyti gydytojui – ar tai būtų vaistažolių arbata, ar kiti preparatai. Svarbu būti budriems ir akylai žiūrėti, ką rinktis vartoti ir būtinai konsultuotis su gydančiu gydytoju.

Antroje seminaro dalyje – atsakymai į dalyvių klausimus, kuriuos kartu su gyd. Egle Karinauske atsakė gyd. onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė. Seminarą moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė.

„Svečiuose pas onkologą: ką reikia žinoti apie melanomą ir saugų buvimą saulėje?”

Lektorė gydytoja onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė savo pranešime šalia informacijos apie melanomą, aptaria ir kitus odos navikinius susirgimus, tokius kaip plokščialąstelinė karcinoma. Gydytoja išsamiai pasakoja apie melanomos rizikos veiksnius, kurie išties reikalauja mūsų nuolatinio budrumo, paaiškina apie melanomos stadijas ir jų reikšmę. Paskaitoje sužinosite, kodėl tokia svarbi savityra, apgamų ir įtartinų odos darinių apžiūra bei savalaikis apsilankymas pas dermatologą siekiant veiksmingos melanomos profilaktikos. Daug dėmesio renginio metu skirta saugiai elgsenai saulėje – gydytoja pataria, kaip saugotis ultravioletinių spindulių, kaip prižiūrėti odą, kokius apsauginius kremus ir kaip naudoti siekiant išvengti nudegimų saulėje. Antroje dalyje išgirsite atsakymus į dalyvių klausimus. Renginį moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė.

Pokalbis su onkologu: inkstų vėžys – kaip atpažinti, gydyti, gyventi su šia liga?

Gydytoja onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė savo pranešime aptaria inkstų vėžio rizikos veiksnius, kodėl svarbu juos žinoti, net jei jau žmogus serga šia liga, chirurginio gydymo indikacijas, pooperacinio (adjuvantinio) gydymo (ne)taikymo priežastis, gydymo aspektus, kuriuos svarbu žinoti. Lektorė pasakoja apie išplitusio inkstų vėžio aspektus – dažniausiai pasitaikančias metastazes į plaučius, kaulus, kepenis, smegenis, kitą inkstą ir antinksčius. Gydytoja aptaria šalutinius inkstų vėžio gydymo poveikius ir kaip juos valdyti, pristato integracinės onkologijos požiūrį į vėžio gydymą ir gyvenimą su onkologine liga. Išgirsite, kaip padėti sau ir palengvinti gyvenimą prisižiūrint mitybą, kodėl svarbu, ką ir kaip valgome, kaip ruošiame maistą, ar palaikome fizinį aktyvumą, kokia mūsų organizmo mikrobiota, ar palaikome emocinę sveikatą. Gydytoja pasakoja apie fizinio aktyvumo įtaką ligos recidyvui, kūno-proto mankštą, sąmoningumo praktikų poveikį einant onkologinės ligos keliu. Antroje dalyje išgirsite atsakymus į dalyvių klausimus. Renginį moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė. Seminaras organizuotas įgyvendinant projektą „Pacientai pacientams“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Prostatos vėžys – nuo ankstyvos diagnostikos iki sisteminio gydymo. Kaip nepasiklysti?

Kviečiame žiūrėti didelio susidomėjimo sulaukusio lapkričio 29 d. POLA seminaro įrašą „Prostatos vėžys – nuo ankstyvos diagnostikos iki sisteminio gydymo. Kaip nepasiklysti?” – lektorius gydytojas urologas dr. Aušvydas Patašius išsamiai pasakojo apie diagnostikos metodus, kada kuris tinkamas ir tikslingas, aptarė žemos, vidutinės ir aukštos rizikos prostatos vėžio stebėsenos ir gydymo būdus, jų keliamus šalutinius poveikius ir jų valdymą, PSA rodiklių stebėjimą ir kada sunerimti. Seminare dalyvavo Paulius Rakštys – POLA valdybos narys, organizacijos „Europa UOMO” organizacijos, vienijančios prostatos vėžiu sergančiuosius, valdybos narys, Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vadovas. Seminarą moderavo POLA direktorė Neringa Čiakienė. Antroje renginio dalyje išgirsite klausimų-atsakymų sesiją pagal išankstinius bei renginio metu pateiktus dalyvių klausimus.

Kas yra inkstų vėžys?

Kviečiame žiūrėti vaizdo įrašus apie inkstų ląstelių karcinomą. Juose sužinosite, kas sukelia šią onkologinę inkstų ligą, kokie jos gydymo būdai. Ar žinote, kad dažniausiai šio tipo navikai išsivysto 65-75 metų amžiaus asmenims, vyrams dvigubai dažniau nei moterims. Tačiau inkstų vėžiu gali susirgti bet kokio amžiaus žmogus. Pagrindiniai inkstų vėžio rizikos faktoriai – rūkymas, antsvoris, rečiau – paveldėjimas. Ši liga klastinga tuo, kad ankstyvose stadijose ne visada turi aiškiai išreikštus simptomus, jie išryškėja navikui augant. Pagrindiniai juntami inkstų ląstelių karcinomos požymiai – kraujas šlapime, maudžiantis skausmas, apčiuopiamas patinimas šone ar pilve.

Inkstų ląstelių karcinoma. Kas yra taikinių terapija?

Šiame video suteikiama informacijos apie inkstų ląstelių karcinomos gydyme skiriamus tirozinkinazės inhibitorius (dar vadinama TKI terapija), kurie sulėtina auglio augimą, jais blokuojami tam tikri mechanizmai ar ląstelių augimo būdai. TKI yra koncentruojama į tam tikrą sritį, dėl to yra žinoma kaip taikinių terapija. Sužinosite, kokie yra šalutiniai šio gydymo poveikiai.

Metastazavusio inkstų vėžio gydymas

Šis vaizdo įrašas supažindins Jus su pagrindiniais terapijų tipais, taikomais inkstų vėžio (inkstų ląstelių karcinomos arba ILK) gydymui. Pažengusios ILK terapijos tikslas – bendrai sulėtinti naviko plitimą.

Pristatome Jums POLA video paskaitų ciklą „Slauga namuose”, kuriose slaugos ir paliatyvios pagalbos specialistė, lektorė Laima Baršauskienė pateiks daug naudingų praktinių patarimų. Tinkamai pasiruošti ligonio slaugymui namuose yra labai svarbu – reikia suplanuoti ir apgalvoti, kaip pastatyti lovą, parinkti čiužinį, patalynę ir vykdyti slaugomo asmens pragulų profilaktiką. Lygiai taip pat svarbu slaugančiam asmeniui pačiam mokėti taisyklingų ir ergonomiškų judesių kasdienoje slaugant ligonį – vartant, sodinant, keičiant higienos priemones, patalynę ir pan.

Pirmojoje paskaitoje „Lovos pritaikymas slaugomam ligoniui“ išgirsite, kaip pritaikyti lovą, kokia lova turi būti, kokia padėtimi ją statyti kambaryje, taip pat, į ką atkreipti dėmesį parenkant čiužinį, klojant patalynę, kad būtų išvengiama pragulų formavimosi. Kviečiame žiūrėti.

Antrojoje POLA video paskaitų ciklo „Slauga namuose” dalyje lektorė, slaugos ir paliatyvios pagalbos specialistė Laima Baršauskienė pataria, ką būtina žinoti ligonį slaugančiam asmeniui – kaip tinkamai pasiruošti prieš atliekant tam tikras manipuliacijas. Sužinosite, kokia turi būti slaugančiojo asmens apranga, avalynė, kaip tinkamai naudotis vienkartinėmis pirštinėmis, kaip taisyklingai, netraumuojant savo nugaros patraukti pasislinkusį ligonį link galvūgalio ir daug kitų naudingų patarimų. Kviečiame žiūrėti.

Trečiojoje POLA video paskaitų ciklo „Slauga namuose” dalyje lektorė, slaugos ir paliatyvios pagalbos specialistė Laima Baršauskienė pasakoja, kaip slaugant ligonį vykdyti pragulų profilaktiką. Sužinosite, į ką labiausiai atkreipti dėmesį rūpinantis probleminėmis ligonio kūno vietomis, kokias pagalbines priemones pasitelkti, siekiant apsaugoti ligonį nuo pragulų. Kviečiame žiūrėti.

Kodėl svarbu prieš pradedant gydymą ir jo metu apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą?

Lektorė: doc. dr. Kristina Saldūnaitė.

Pristatome Jums pirmąją videopaskaitą iš praktinių patarimų ciklo apie burnos sveikatą iki ligos ir po diagnozės, kurioje doc. dr. Kristina Saldūnaitė pasakoja, kodėl svarbu prieš pradedant gydymą ir jo metu apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą.

Burnos sveikata ypač svarbi kiekvienu gyvenimo tarpsiu – svarbi ji ir susirgus onkologine liga. Paskaitoje išgirsite apie pagrindinius veiksnius, sąlygojančius burnos ligų atsiradimą, kodėl svarbu palaikyti tinkamą burnos higieną ir išsaugoti sveikus burnos audinius.

Kviečiame žiūrėti.

Dantų šepetėlių ir dantų pastos pasirinkimo ir naudojimo aspektai

Lektorė: doc. dr. Kristina Saldūnaitė.

Kviečiame žiūrėti antrąją videopaskaitą iš praktinių patarimų ciklo apie burnos sveikatą iki ligos ir po diagnozės, kurioje doc. dr. Kristina Saldūnaitė pasakoja apie dantų šepetėlių ir dantų pastos pasirinkimo ir naudojimo aspektus. Paskaitoje išgirsite praktinių patarimų, kaip pasirinkti tinkamą dantų šepetėlį ir dantų pastą, kaip taisyklingai valyti dantis.

Pristatome Jums trečiąją videopaskaitą iš praktinių patarimų ciklo apie burnos sveikatą iki ligos ir po diagnozės, kurioje doc. dr. Kristina Saldūnaitė pasakoja apie tai, kaip rūpintis burnos sveikata, kaip naudotis tarpdančių šepetėliu, higieniniu siūlu, kaip pasirinkti burnos skalavimo skystį, gelius, pastiles.

Kviečiame žiūrėti.

POLA PROGRAMĖLĖ