POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

„PERSONA GRATA“ laidoje – jautriai atviras Š.Narbuto interviu: „Prie mirties niekada nepriprasi…“

Kiek jūsų aplinkoje yra onkologinių pacientų? O kiek tų, kuriems norite užduoti itin atvirų, bet kartu ir sunkių klausimų, ir niekaip neišdrįstate? Šiandien tokius klausimus Žinių radijas laidoje „PERSONA GRATA“ uždavinėjo jos vedėjas Raigardas Musnickas, pokalbio pabaigoje prisipažinęs, kad nė vieno klausimo su pašnekovu nebuvo suderinęs.

„Norėjau būti teisininku ne tam, kad dideliems klientams padėčiau, bet tam, kad suteikčiau pagalbą paprastam žmogui. Kiekvieną rytą atsikėlęs paklausiu savęs: ar šiandien gyvensiu dėl savęs, ar padėsiu žmogui?“ – Žinių radijo laidoje atviravo POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

„Tuo metu, kai sužinojau diagnozę, kraujo vėžys buvo kažkas baisaus, nuo kurio visi miršta. 2006 m. man reikalingi vaistai kainavo 10 tūkst. litų per mėnesį, šiandien jie kainuoja 100 Eur. ir juos aš vartoju iki šiol. Su ta liga dabar pacientai gyvena tiek pat, kiek ir sveiki.“

„Prie mirties niekada nepriprasi…“ Tačiau klausimas, kiek jam likę, sakė, kamavo tik pirmus ligos mėnesius. Šiandien Šarūnas prisipažįsta, kad vienas didžiausių jo nerimų buvo baigti mokyklą. O pamačius, kad gydymas veikia, aštuoniolikmetis vaikinas jau klausė savęs kitko: kada galės sugrįžti į ankstesnį, normalų, gyvenimą. Ir nors šiandien Šarūnas su diagnoze ir liga susigyvenęs, visgi dėl šalutinio vaistų poveikio, į sveikam žmogui įprastą gyvenimą, iki šiol nėra grįžęs: „Tiesiog turi prisitaikyti prie kitokio savo gyvenimo būdo“.

„Svajoju, jog kada nors man nebereikės vartoti vaistų, – išsiduoda Šarūnas, – tačiau džiaugiuosi gana jaunas supratęs, kad reikia saugoti sveikatą. Mityba, fizinis aktyvumas, miegas ir streso valdymas – štai, kuo turi rūpintis kiekvienas pacientas.“

Nuo tada, kai žmogus išgirsta ligos diagnozę iki tada, kai jis gali apie tai kalbėti ramiai ir būti su ja susitaikęs, tenka praeiti ne vieną psichologinę ligos stadiją. Šis pokalbis ir laida su „stažą“ turinčiu pacientu, kaip sakė laidos vedėjas Raigardas, tai tikslas, kaip pavyzdį, parodyti kitiems pacientams, jog apie ligą kalbėtis yra būtina, negalima užsisklęsti savyje.

Ir šiandien, minint pasaulinę kovos su vėžiu dieną, turbūt, ne vienas pacientas, klausydamas itin atviro ir iki širdies gelmių jautraus Šarūno Narbuto interviu, nubraukė ašarą iš laimės dėl jo ryžto, iš jo įkvėpimo padėti kitiems, iš pasiaukojimo atiduoti save, savo laiką, energiją, idėjas, sveikatą dėl kitų: „Tam ir dirbu nevyriausybinėje organizacijoje, kad rūpinčiausi ne savimi, o tūkstančiais kitų onkologinių pacientų“.

Didžiuojamės tavimi, Šarūnai, ir palaikome tave kas kartą, kai išgirstame tau skirtą emociškai sunkų klausimą, suremiame drauge pečius ir pajėgas, kai eini kovoti už onkologinių pacientų teises ir linkime visada būti pavyzdžiu ne tik su onkologine liga susidūrusiems, bet ir tiems, kurie dar tik ieško savo autoritetų.

O norinčius išgirsti platesnį interviu su POLA prezidentu, kviečiame klausyti viso radijo laidos įrašo.

POLA PROGRAMĖLĖ