Personalizuota medicina pacientų požiūriu
Spalio 25 d. Seime vyko konferencija „Personalizuota medicina Lietuvoje: kur esame ir kur norime būti?“. Šio renginio tikslas – suburti įvairių sričių mokslininkus, gydytojus, sveikatos politikus, verslo atstovus, kurie galėtų numatyti kelius sklandžiai personalizuotos medicinos sistemos plėtrai Lietuvoje.
Personalizuota medicina prieš 10 metų atrodė tolima ateitis, prieš 2 metus – praktinio gyvenimo ir realybės padiktuotas poreikis, kurį reikia skubiai apibrėžti dokumentuose, šiandien tai – jau vis dažniau praktikoje taikomas požiūris bei popieriuje suguldyta strategija, kurią reikia įgyvendinti, kad personalizuotas gydymas kuo greičiu pasiektų tuos, kurie jo laukia.
Konferencijoje POLA direktorė pristatė vykdytos pacientų apklausos apie personalizuotą mediciną rezultatus. Šia apklausa buvo siekiama išsiaiškinti, kiek tarp pacientų suprantama, kiek „gyva“ žinia apie personalizuotą mediciną. Respondentų skaičius – 1224. Apklausos rezultatai rodo, kad apie 71 proc. dalyvavusiųjų apklausoje išties neblogai supranta, kas tai yra. Išryškėjo šie aktualūs poreikiai pacientų bendruomenėje – tęstinis pacientų edukacijos poreikis, paaiškinant, detalizuojant, apie personalizuotos medicinos pritaikymą konkrečiu atveju; sutelktos pastangos šviečiant pacientus per leidinius, renginius, diskusijas, aktyvinant komunikaciją; pacientų įgalinimas priimti informuotą pasirinkimą, duomenų prieinamumas, tikslinimo galimybės.
N. Čiakienė pažymėjo, kad pacientas turėtų būti traktuojamas kaip lygiavertis partneris gydymo procese, deja, dažnai suvokiamas kaip esantis silpnesnėje pozicijoje. Norėtųsi, kad šis supratimas mūsų sveikatos ekosistemoje keistųsi.
2024-10-25