POLA kreipėsi į Onkologijos centrus dėl krūties implantų/ plėtiklių kompensavimo praktinių aspektų

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) gegužės 19 d. išsiuntė raštą visiems 6 onkologijos centrams dėl pastaruoju metu gaunamų pacienčių užklausų dėl praktinių aspektų, susijusių su krūties implantų/ plėtiklių kompensavimu, atsiradusiu nuo 2022 m. sausio 1 d., į Kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių sąrašą įrašius krūties implantus/ plėtiklius.

Rašte pastebėjome, kad iš POLA bendruomenės narių užklausų matome, kad praktikoje dažniausiai susiduriama su trimis šių medicinos pagalbos priemonių kompensavimo taikymo modeliais:

– pacientėms už krūties implantus/ plėtiklius yra kompensuojama visais atvejais, nepaisant to, kiek kainuoja implantas. Tokiu atveju, nepriklausomai nuo implantų kainos, pacientėms kompensuojama 338,56 balų. Jei implantas kainuoja brangiau, pacientės sumoka skirtumo kainą;

– krūtų implantai yra perkami centralizuotai ir implanto kompensavimo suma t. y. 338,56 balų įeina į operacijos kainą. Tokiu atveju pacientės neturi teisės pasirinkti implantų ir joms yra kompensuojama operacijos kaina, į kurią taip pat įeina ir krūtų implantų kaina. Jeigu pacientės nusprendžia rinktis brangesnius krūtų implantus, jos turi susimokėti visą implantų kainą;

– gydymo įstaigos nurodo, kad kompensavimo tvarkų nėra nustatyta ir kol kas krūtų implantai nėra kompensuojami.

Taip pat informavome, kad dėl šių klausimų 2022 m. kovo 8 d. POLA kreipėsi į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ir kovo 30 d. gavo VLK atsakymą, kuriame:

  • nurodoma, kad nuo 2022 m. sausio 1 d. Privalomo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojama už kiekvieną tam tikros ligos kodą tunčios pacientės gydymui naudojamą krūties implantą/plėtiklį, o jo nustatyta vidutinė kaina – 338,56 balai, t.y. kompensuojama vidutinė kaina 410 Eur už kiekvieną krūties implantą/plėtiklį,
  • akcentuojama, kad šiomis priemonėmis ASPĮ turi apsirūpinti pačios,
  • pažymima, kad pacientėms už krūties implantus/plėtiklius mokėti nereikia.

Atkreipėme Onkologijos gydymo centrų dėmesį į tai, kad pasak VLK, būtent sveikatos priežiūros įstaiga turi užtikrinti, kad būtų įsigyjamos tokios medicininės pagalbos priemonės, šiuo atveju – implantai/plėtikliai, kurie atitiktų vidutinę rinkos kainą ir paprašėmė  užtikrinti sklandų krūties implantų/ plėtiklių kompensavimo procesą ir tinkamą pacienčių informavimą gydymo įstaigoje.

Taigi pacientes, kurioms planuojama krūties atkūrimo implantais operacija, raginame būti budriomis ir turėti omenyje, kad kaip patikino VLK, mokėti pačioms už krūties implantus nereikia. Tokiais atvejais, jeigu praktikoje visgi susidurtumėte su kitokia tvarka (kai teigiama, kad reikia susimokėti asmeninėmis lėšomis ar primokėti implantų kainos skirtumą ar pan.), rekomenduotume turėti atsispausdinus  VLK rašto kopiją.

Susidūrus su kebliomis situacijomis ar kylant klausimų dėl galimai pažeistų Jūsų kaip paciento teisių, primename, kad visuomet galite kreiptis nemokamos konsultacijos į POLA teisininkus, užpildant užklausos anketą.

POLA  2022 m. gegužės 19 d. raštą Onkologijos gydymo centrams skaityti čia.

VLK atsakymą į 2022 m. kovo 8 d. POLA užklausą kviečiame skaityti čia.

POLA 2022 m. kovo 8 d. raštą VLK kviečiame skaityti čia.

2022-05-20

POLA PROGRAMĖLĖ