POLA pateikė pastabas dėl naujo Gimdos kaklelio vėžio patikros programos organizavimo modelio
Gegužės 16 d. Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA), išsiuntė raštą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikoms, parengusioms Gimdos kaklelio vėžio patikros programos kokybės užtikrinimo reikalavimų projektą, rašto kopiją taip pat pateikėme Sveikatos apsaugos ministerijai ir Valstybinei ligonių kasai.
Rašte visų pirma pažymėjome, kad nors ir palaikome poreikį nustatyti kokybės reikalavimus prevencinėms programoms ir tobulinti dabar veikiantį algoritmą, manome, kad planuojant tokius svarbius pakeitimus, turi būti vadovaujamasi bendrakūros principu, į procesą nuo pat pradžių įtraukiant pacientų atstovus, nevyriausybines organizacijas. Šį savo pastebėjimą argumentuojame tuo, kad būtent pacientus atstovaujančios organizacijos gali geriausiai įvardinti, su kokiomis problemomis susiduria pacientai, įvertinti planuojamus pakeitimus iš paciento perspektyvos. Šiuo atveju tenka tik apgailestauti, kad į minėto proceso rengimą Pagalbos onkologiniams ligoniams organizacija nebuvo įtraukta, mums nebuvo oficialiai pateiktas derinti ir Gimdos kaklelio vėžio patikros programos kokybės užtikrinimo reikalavimų projektas.
Susipažinus su jau parengtu Projektu, matome riziką dėl visiškai naujo Kvietimo dalyvauti ankstyvojoje programoje algoritmo. Projekte nurodyta, kad moterys dalyvauti programoje ir profilaktiškai pasitikrinti bus kviečiamos laiškais (siunčiamais paštu), el. laiškais ir E. sveikata sistemoje. Projekte taip pat nurodoma, kad tam, kad ši pakvietimų sistema veiktų, būtina GKV PP posistemė, kurios kūrimas yra atskiras projektas ir kuris šiuo metu suspenduotas.
Kadangi informacinių sistemų kūrimas ir diegimas yra ilgai trunkantis procesas, o GKV PP posistemė nėra sukurta, pasigedome informacijos, nuo kada planuojama, kad šis naujas algoritmas veiks ir kokiu būdu bus užtikrinamas tinkamas ir efektyvus naujų posistemių veikimas. Taip pat pasigedome informacijos, ar kvietimai dalyvauti programoje bus siunčiame visais trimis būdais, ar vienu iš jų.
Išreiškėme nuomonę, kad tiek fiziniai, tiek el.laiškai, atkeliaujantys iš naujai veiklą pradėsiančių vykdyti koordinacinių centrų gali nesulaukti pakankamo dėmesio, kadangi ilgą laiką informavimo apie prevencines programas funkciją vykdė šeimos gydytojai ir pirminės sveikatos priežiūros centrai, asmenys prie to buvo pripratę, o informacijos sklaidos ir pacientų edukacijos apie perėjimą prie naujo modelio išvis nebuvo.
Pateikėme ir daugiau pastabų bei konkrečių siūlymų ir paprašėme naujo modelio rengėjų suorganizuoti Gimdos kaklelio vėžio patikros programos kokybės užtikrinimo programos pristatymą, kuriame norėtume sudalyvauti.
Visą raštą kviečiame skaityti čia.
Su parengtu Gimdos kaklelio vėžio patikros programos kokybės užtikrinimo projektu galima susipažinti čia .
2022-05-17