POLA prezidentas P. Rakštys: „Sergančiųjų prostatos vėžiu amžius jaunėja“

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) ir Lietuvos Sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys, dalyvaudamas Nacionalinio vėžio instituto (NVI) surengtoje popietėje, skirtoje Tėvo dienai paminėti, atkreipė dėmesį į tai, kad sergančiųjų prostatos vėžiu amžius jaunėja. Ankstyvojoje stadijoje ši liga neturi specifinių požymių, o anksti ją diagnozavus ir pradėjus  taikyti gydymą, jis yra efektyviausias.


Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad PSA tyrimą kiekvienas 45 metų sulaukęs vyras turėtų atlikti kartą per metus, o sulaukęs 50 metų – 2 kartus per metus.

POLA prezidento P. Rakščio teigimu, kai netenkame savo tėvų, gailimės, kad nespėjome su jais pakankamai pabendrauti, pasisemti gyvenimo patirties, dar skaudžiau, jei jų netenkame anksti.

„Aš tėvo netekau būdamas studentas – jis mirė vos 49-erių. Tokių kaip aš, anksti netekusių tėvų, yra daug. Kasmet tradiciškai susirenkame Nacionaliniame vėžio institute, kad tėvams palinkėtume sveikatos ir ilgų gyvenimo metų, artimiesiems primintume apie ankstyvą patikrą ir padėkotume medikams, kurie mūsų vyrais rūpinasi sunkiausiomis minutėmis“, – patirtimi dalijasi P. Rakštys.

Lietuvos Sergančiųjų prostatos vėžiu draugija kasmet dovanoja NVI priėmimo skyriui sauskelnių, siekiant padėti po operacijos ir gydymo itin sunkiems ir vienišiems vyrams.

Tėvo diena – bene viena šilčiausių ir nuoširdžiausių švenčių. Tačiau tai – tik viena diena per metus. O juk su savo Tėčiais norisi švęsti ne tik šią dieną, bet ir visą gyvenimą. Tačiau kartais mūsų mylimi Tėčiai gyvenimą palieka per anksti. Viena iš priežasčių – prostatos vėžys, kuris ne visada diagnozuojamas laiku.

Beveik dešimtį metų prostatos vėžiu sergantis Janis Auzinšas puikiai nusiteikęs ir blaiviai priimantis gyvenimo iššūkius.

„Kaip ir vieša paslaptis – sergu prostatos vėžiu. Bet per 11 ligos metų iš didelės problemos, liko tik nežymios problemėlės. Tad noriu paraginti vyrus nebijoti ir nedelsti, jeigu jau jaučiate kažką neįprasta. Aš pats iki diagnozės buvau pradėjęs jausti kažką, ko anksčiau nejausdavau, tarsi nemalonų jausmą tarpuvietėje. Pasakysiu tiesiai šviesiai: spermos spalva pakito, po lytinių santykių – kažkoks nemalonus jausmas būdavo. Nekreipdavau dėmesio,– Šiandien tėvo dienos proga noriu kreiptis į moterišką auditoriją. Jeigu Jūsų vyras neramiai, miega, kelis kartus per naktį keliasi į tualetą, imkite jį po ranka ir veskite pas gydytojus“, – kalbėjo J. Auzinšas.

Pasak J. Auzinšo, su vėžiu reikia susidraugauti. Jis neabejoja, kad jam pasisekė – pateko į Nacionalinį vėžio institutą, kur sutiko puikių savo srities profesionalų. Labai dėkingas Onkologinės radioterapijos skyriaus vedėjui dr. Arvydui Burneckiui, dabar mielai apsilanko Konsultacinėje poliklinikoje pas urologą Saulių Žilį.

„Esu vedęs antrą kartą, gyvenu pilnavertį gyvenimą, auginu bites, ir neatsisakau kalbėti apie šią problemą viešai, nes pats praėjęs paciento kelią noriu padrąsinti vyrus“, – sakė J. Auzinš.

NVI vadovė prof. Sonata Jarmalaitė sako, kad naujausiais 2015 m Vėžio registro duomenimis, Lietuvoje buvo nustatyta beveik 3 tūkst. naujų prostatos vėžio atvejų ir tai sudarė trečdalį visų vyrams diagnozuojamų onkologinių susirgimų.

„2015 m. nuo šio vėžio mirė virš 500 vyrų ir tai antra pagal dažnumą vyrų mirties priežastis. Nors naujų atvejų skaičius didelis, liga mūsų šalyje gerai kontroliuojama. Reliatyvus 5-erių metų išgyvenamumas susirgus prostatos vėžiu Lietuvoje siekia 97,2 proc. Pasitikrinti prostatos vėžio riziką nėra sudėtinga, tereikia reguliariai atlikti prostatai specifinio antigeno PSA tyrimus. 50–69 m. amžiaus vyrai (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – nuo 45 metų) šį tyrimą gali atlikti nemokamai kartą per 2 metus. Pasveikinę tėvus, priminkime apie šiuos tyrimus, ir dovanokime džiaugsmą žinoti, kad liga negresia“, – pasakoja prof. S. Jarmalaitė.

Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys tvirtina, kad prostatos vėžys dar yra vadinamas „nebyliuoju“, nes šios ankstyvų stadijų ligos simptomai nėra juntami.

„Prasidėjus prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programai, šios ligos nustatymas ženkliai pagerėjo. Tačiau vertinant įvairią 2020 m. informaciją apie atliktų prostatos biopsijų skaičių bei pirminių pacientų kreipimosi į medikus atvejus galima daryti išvadą, jog šiuo pandeminiu laikotarpiu prostatos vėžio diagnostikos apimtys sumažėjo beveik per pusę. O sumažėjo dėl to, kad pandemijos metu buvo sustabdyta Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa ir vizitai pas bendrosios praktikos gydytojus. Pastaruoju metu pastebima, kad tarp atvykusių konsultuotis pacientų padaugėjo užleistų prostatos vėžio atvejų (t. y. kai liga jau metastazavusi), pasireiškiančių aiškiais simptomais. Diagnostika ženkliai pablogėjo dėl sunkesnio pirminės medicinos grandies teikiamų paslaugų prieinamumo, dėl ankstyvųjų patikros programų nevykdymo“, –  sako dr. A. Ulys.

POLA PROGRAMĖLĖ