POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Š.Narbutas apie onkologinių pacientų teises ir finansinę naštą DELFI.lt

Vėžys – ne tik pavojinga, skausminga, bet ir brangi liga. Remiantis Valstybinės ligonių kasos teikiama informacija, vieni brangiausiai kainuojančių vaistų yra vaistai nuo vėžio. Nepaisant to, kad vėžio gydymas Lietuvoje valstybės turėtų būti kompensuojamas visu 100 proc., dalis onkologinės ligos gydymui reikšmingų vaistų vis dar nepatenka į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

POLA prezidentas Šarūnas Narbutas prideda, kad finansiniai nepritekliai onkologinėmis ligomis sergančius pacientus užklumpa ne tik dėl išlaidų gydymui, bet ir dėl sumažėjusių pajamų – turint laikinąjį nedarbingumą atlyginimai nėra kompensuojami visu 100 proc., o gydymas gali užtrukti ilgus mėnesius ir net metus.

„Nors daugelis onkologine liga susirgusių asmenų turi galimybę tęsti darbą, darbuotojai susiduria su įvairiomis kliūtimis. Dažniausiai tai susiję su darbo vietos išlaikymo klausimais, neretai bijoma, kad besigydantis pacientas bus pažemintas pareigose ar atleistas, o, neturėdami neįgaliojo statuso, negali pasinaudoti Darbo kodekse numatytomis apsaugomis neįgaliesiems. Aktyviai besigydantys onkologiniai pacientai, kurie nebeturi laikino nedarbingumo pažymėjimo ir grįžta į darbą, susiduria su situacijomis, kai prioriteto tvarka negali pasinaudoti atostogomis ar galimybe dirbti ne visą darbo dieną.

Darbdaviui nusprendus su aktyviai besigydančiu onkologiniu pacientu nutraukti darbo sutartį, nėra taikomi prailginti įspėjimo terminai ir toks darbuotojas gali būti atleistas per 1 mėnesio laikotarpį. Tokiais atvejais pacientams gali būti ypač sunku susirasti naują darbą ir tęsti gydymą“, – finansinius pacientų sunkumus lemiančius veiksnius vardija Š. Narbutas.

Nesenai po gydymo į darbus grįžusi pacientė Violeta straipsnyje pasakoja:„Visi vaistai nuo šalutinių chemoterapijos poveikių mokami ir pakankamai brangūs. Daug išleidžiama transportui. Važinėjau iš Alytaus į Vilnių. Po chemoterapijos kurso jaučiausi labai prastai. Tuo metu itin svarbi tinkama mityba ir papildai, kad organizmas sustiprėtų. Bet, praėjus vos 4 savaitėms po paskutinio chemoterapijos kurso, pabaigiamas nedarbingumas, suteikiama invalidumo grupė, ir žmogus privalo eiti į darbą“.

Tai, jog dirbti žmogus varomas vos praėjus 4 savaitėms po chemoterapijoslabai pacientę stebina. Violeta pasakoja, kad šis laikotarpis kaip tik yra sunkiausias ligoniui, mat po gydymo esi išsekęs, pasireiškia įvairūs šalutiniai poveikiai. Jų gydymą tenka išsimokėti iš savo kišenės, todėl keliauti į darbą – privalai, nes reikia pajamų.

Ką jau kalbėti apie tai, kad liga žmogų palaužia ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai, todėl po gydymo onkologiniams ligoniams svarbi tolesnė pagalba – reabilitacija, psichologo ir dietologo konsultacijos, meno terapija. Tačiau, baigus pagrindinį gydymą, niekas nepasiūloma, o nedarbingumas nutraukiamas dar nespėjus atsigauti.

Daugiau apie tai skaitykite DELFI.lt publikacijoje.

POLA PROGRAMĖLĖ