POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Š. Narbuto komentaras DELFI: „Jei situacija nesikeis, rudenį eilėje reikės laukti pusę metų ar dar daugiau“

Šiandien DELFI rašo:
Nors atnaujinti planinių paslaugų teikimą gydymo įstaigoms leista jau prieš mėnesį, tačiau vėžiu sergantys pacientai sako, kad jas gauti vis dar labai sunku. Pasak Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidento Šarūno Narbuto, didžiausius sunkumus sukelia susidariusios eilės, kadangi dirbama ne visu pajėgumu.

Kaip teigia Š. Narbutas, kai kuriems onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams planinių paslaugų teks laukti net ir iki rudens.

„Jau matome eiles, kad onkologiniai pacientai yra registruojami rudenį. Ir, jei situacija nesikeis, pacientų nebus aptarnaujama daugiau, o tik apie 50 proc., vadinasi rudenį eilėje reikės laukti pusę metų ar dar daugiau. Tačiau tai nėra vienos srities problema. Onkologijoje turėjome kiek geresnę situaciją, nes tos paslaugos karantino metu buvo įvardijamos kaip skubios, dėl to ir toliau buvo teikiamos. Vis dėlto akivaizdu, kad dalis onkologinių pacientų reikiamų paslaugų negavo, – kalbėjo POLA prezidentas.

– Didžiausia problema, kad paslaugų atnaujinimas nėra centralizuotas. Kaip pati įstaiga sugeba tvarkytis, taip ir tvarkosi. Problema, sakyčiau, yra latentinė, nes, jei įstaiga dabar aptarnauja tik 50 proc. pacientų, kuriuos aptarnaudavo iki COVID-19, tai jau susidaro mėnesį trunkanti eilė“.

Pasak pašnekovo, kai kuriais atvejais šių paslaugų palaukti galima. Be to, gydymo įstaigose vėžiu sergantiesiems dėl nusilpusio imuniteto kyla dar didesnė rizika. Vis dėlto tokia situacija negali tęstis dar ilgiau.

„Galima praleisti vieną konsultaciją ar gydymo ciklą, bet, kai procedūra atidedama 4-5 kartus arba pacientai išvis nežino, kada gaus tą paslaugą, tai yra sudėtinga. Ir tai tik iliustracija, nes ir kiti pacientai, turintys širdies ligų, sergantys cukriniu diabetu ir t.t. susiduria su tokiomis pat problemomis“, – pasakojo Š. Narbutas.

Kaip sakė POLA prezidentas, sunkiausia pacientams gyventi nežinioje ir nežinoti, kada reikiama procedūra išvis bus atlikta. Lietuvoje chemoterapiją ar spindulinę terapiją atlieka tik 6 gydymo įstaigose.

„Tai – Nacionalinis vėžio institutas, Kauno klinikos, Santaros klinikos, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Panevėžio ir Šiaulių respublikinės ligoninės. Ir jokių privačių įstaigų, kurios teiktų tokias paslaugas, nėra, todėl onkologiniai pacientai negali eiti kitur“, – sakė pašnekovas.

Be to, daugeliu atveju skiriant gydymą pacientui reikia atlikti ir tyrimus – kraujo ar radiologinius. Tačiau, pasak Š. Narbuto, laukiančiųjų radiologinių tyrimų eilės dar ilgesnės nei būdavo anksčiau.

„Jei tyrimas neatliekamas, negalima skirti ir chemoterapijos ar spindulinės terapijos, kitokio gydymo, nes gydytojas nežino, kokia yra paciento būklė. Gydytojas galėtų priimti, bet, neturint tyrimo rezultatų, to daryti negalima, – kalbėjo Š. Narbutas.

– Didžiausius sunkumus kelia eilės. Net atnaujinus paslaugas jų nesuteikiama tiek, kiek anksčiau, prieinamumo tai vis tiek neužtikrina“.

Todėl, kaip teigia pašnekovas, šiai problemai sprendimų reikia ieškoti kuo greičiau.

„Kovo mėnesį įvyko savotiškas sukrėtimas, kai viską teko uždaryti ir laukti. Balandį vis dar laukėme, o gegužę buvo paskelbta, kad galima atnaujinti gydymo paslaugas. Todėl, manau, kad per birželį turi būti randami sprendimai, kaip įstaigos pasieks tą lygį, koks buvo iki karantino. Nes, jeigu ne, laukiančiųjų eilės bus daug didesnės ir pacientams jas prieiti bus neįmanoma. Sveikatos sistemą sustabdyti galima labai greitai, bet ją vėl užkurti yra tikras iššūkis. Tokia sistema, kai įstaigos pačios gali pasirinkti, kiek ir kada joms atnaujinti paslaugas, nėra gera. Pacientai moka mokesčius, tačiau iš to negali gauti atgal – nei paslaugos prieinamumo, nei su tais pinigais nueiti kažkur į privatų sektorių“, – teigia Š. Narbutas.

Gydymo įstaigų komentarus skaitykite čia.

2020 06 03

POLA PROGRAMĖLĖ