POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Seimo komitetai pritarė POLA siūlymams dėl onkologinių pacientų: draudimą diskriminuoti dėl sveikatos būklės ir 80 proc. transporto lengvatai

Šiandien POLA bendruomenei turime net 2 geras naujienas – Seimo komitetuose pritarta mūsų teiktiems siūlymams įtvirtinti draudimą diskriminuoti dėl sveikatos būklės bei suteikti 80 proc. transporto lengvatas onkologiniams pacientams! Jas svarstant nuotoliniu būdu dalyvavo ir POLA prezidentas Šarūnas Narbutas. Šie projektai artimiausiu metu pasieks Seimo plenarinių posėdžių salę. Apie progresą informuosime.

Plačiau apie šiandien priimtus sprendimus ir jų naudą onkologiniam pacientams:

Pirma geroji naujiena. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje vienbalsiai pritarta POLA siūlymui LR Darbo kodekse įtvirtinti draudimą diskriminuoti dėl sveikatos būklės, taip pat sudaryti galimybes dėl sveikatos būklės dirbti nuotoliniu būdu, darbdavio pareiga tenkinti atostogų prašymą dėl ligos ar artimojo, kurį būtina slaugyti. Taip pat numatomos dvigubai didesnės išmokos, jei darbuotojas dėl sveikatos būklės negali eiti pareigų.

POLA 2019 m. atlikta narių apklausa parodė, kad kas antras onkologinis pacientas susidūrė su diskriminacija darbe: onkologine liga susirgę ligoniai atleidžiami iš darbo nesuteikiant galimybių derinti gydymąsi ir darbą bei nesudarant sąlygų dirbti lankstesniu darbo grafiku. Tačiau iki šiol ši problema nebuvo sprendžiama – pagal galiojantį teisinį reguliavimą tokia diskriminacija, jei asmuo neturi neįgaliojo statuso, nėra draudžiama. Tačiau dalis sunkiomis ligomis sergančių pacientų, taip pat ir onkologinėmis ligomis, ligos pradžioje negali įgyti neįgaliojo statuso, nors būtent tuomet šie asmenys yra pažeidžiamiausi darbo rinkoje.

Dėkojame Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkei Rimantei Šalaševičiūtei ir komiteto nariams Tomui Tomilinui, Rimau Baškienei, Rimantui Jonui Dagiui, Algimantui Dumbravai, Justui Džiugeliui, Paulei Kuzmickienei, Monikai Navickienei, Vytautui Rasteniui, Juozui Rimkui, Algirdui Sysui, Jonui Varkaliui, kad žengtas pirmasis žingsnis šią situaciją keisti ir užtikrinti sunkiomis ligomis sergantiems asmenims geresnę teisinę apsaugą.

Antra geroji naujiena. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas bendru sutarimu pritarė POLA siūlymui visiems onkologiniams pacientams taikyti 80 proc. transporto lengvatą. Lengvata būtų taikoma įsigyjant vienkartinį ar terminuotą tolimojo, vietinio ar reguliaraus susisiekimo bilietą važiuoti autobusais, traukiniais, reguliaraus susisiekimo laivais ir keltais. Onkologiniai pacientai, kol jiems yra taikomas aktyvus gydymas, neįgyja neįgaliojo statuso ir todėl negali pasinaudoti įstatyme nustatytomis transporto lengvatomis, nors būtent tokių lengvatų jiems labiausiai ir reikia, reguliariai lankantis gydymo įstaigose. Visos POLA bendruomenės vardu už palaikymą dėkojame Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkui Valius Ąžuolui ir komiteto nariams: Algirdui Butkevičiui, Kęstučiui Glaveckui, Vidai Ačienei, Rasai Budbergytei, Mykolui Majauskui, Andriui Palioniui, Viktorui Rinkevičiui, Gintarei Skaistei, Ritai Tamašunienei ir Juozui Varžgaliui.

Dėkojame už pagalbą onkologiniams pacientams!

POLA PROGRAMĖLĖ