POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

Onkologinių ligonių gydymas privalo būti tęsiamas

Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, onkologiniai pacientai yra išskirtiniai pacientai, nes, nesuteikus tam tikrų paslaugų laiku, gali svariai pablogėti jų būklė.

„Vyriausybės nutarime dėl karantino yra labai aiški sąlyga, kad, net ir paskalbus karantiną, planinė pagalba turi būti teikiama tiems pacientams, kurių būklė svariai pablogėtų arba atsirastų būtinosios medicinos pagalbos poreikis, jei to nebūtų padaryta. Ši išlyga visa apimtimi galioja vėžiu sergantiems ligoniams, jeigu ligos eiga neleidžia kitaip“, – sako L. Jaruševičienė.

Įgyvendinant Vyriausybės nutarimą, onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams planinės sveikatos priežiūros paslaugos kaip būtinos ir neatidėliotinos priskirtos ir sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo kovo 16 d. sprendimu.

Tų onkologinėmis ligomis sergančių pacientų, kurie nei patys, nei jų artimieji nebuvo išvykę į užsienį, taip pat neturėjo kontaktų su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju 14 dienų iki susirgimo, tačiau pajuto į peršalimą panašius simptomus, prašoma įprasta tvarka kontaktuoti su savo šeimos gydytoju ir būtinai informuoti gydantį onkologą, kuris patars dėl papildomų tyrimų, nes prasta savijauta gali būti dėl pablogėjusių kraujo tyrimų po chemoterapijos.

Tuo metu, jei chemoterapija gydomas ar po operacijos esantis pacientas pajuto peršalimo, gripo požymius ir 14 d. laikotarpyje lankėsi užsienyje ar tokius simptomus pajuto per dvi savaites po kontakto su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju, pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Medikai visais neaiškiais atvejais ragina onkologinėmis ligomis sergančiuosius pirmiausia skambinti gydančiam onkologui, kuris, įvertinęs visas rizikas, paaiškins, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, kokių veiksmų imtis.

Šaltinis.


Pirmadienį susisiekėme su visų 6 Lietuvoje onkologinius pacientus gydančių ligoninių vadovais ir žemiau pateikiame šiuo metu turimą informaciją.

Chemoterapijos procedūros įprastine tvarka teikiamos: Kauno klinikose (KK), Santaros klinikose (SK), Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL), Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL), Panevėžio Respublikinėje ligoninėje (PRL).

Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atsižvelgiant į tai, kad gydoma daugiau nei pusė visų Lietuvos pacientų srautai mažinami. Chemoterapijos procedūros teikiamos apie 50% pacientų. Gydantis gydytojas įvertinęs Jūsų būklę sprendžia, ar Jums chemoterapiją galima nukelti 2 savaičių laikotarpiui, ar turėtumėte ją gauti įprastiniu būdu.

Biologinės terapijos procedūros įprastine tvarka teikiamos: KK, SK, KUL, RŠL, PRL.

NVI pacientų srautai mažinami, todėl biologinės terapijos procedūros teikiamos apie 50% pacientų. Gydantis gydytojas įvertinęs Jūsų būklę sprendžia, ar Jums biologinę terapiją galima nukelti 2 savaičių laikotarpiui, ar turėtumėte ją gauti įprastiniu būdu.

Spindulinės terapijos (radioterapijos) procedūros įprastine tvarka teikiamos: KK, KUL, RŠL. Santaros klinikose ir Panevėžio Respublikinėje ligoninėje spindulinės terapijos procedūros nebuvo teikiamos ir anksčiau.

NVI pacientų srautai mažinami, todėl spindulinės terapijos procedūros teikiamos apie 50% pacientų. Gydantis gydytojas įvertinęs Jūsų būklę sprendžia, ar Jums biologinę terapiją galima nukelti 2 savaičių laikotarpiui, ar turėtumėte ją gauti įprastiniu būdu.

Planinės operacijos įprastine tvarka teikiamos: KK, SK, KUL, RŠL, PRL laikantis papildomų saugos priemonių.

NVI atliekamos tik būtinos operacijos, keliančios grėsmę paciento gyvybei. Kitos operacijos nukeliamos vėlesniam laikotarpiui. Sprendžia gydytojų konsiliumas. NVI operacijų apimtis mažina tam, kad laikantis karantino reikalavimų galėtų užtikrinti pacientų saviizoliaciją po operacijos palatoje.

Naujų atvejų diagnozavimas per „žalią koridorių“ (tyrimų ir konsultacijų atlikimas be eilės) vyksta įprastai visose gydymo įstaigose: NVI, KK, SK, KUL, RŠL, PRL.

Skubūs tyrimai – kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas, genetiniai tyrimai, molekuliniai tyrimai atliekami įprastai visose gydymo įstaigose: NVI, KK, SK, KUL, RŠL, PRL.

Paliatyvūs pacientai gali būti lankomi KK, KUL, RŠL, PRL. 

Planinės konsultacijos turint šeimos gydytojo siuntimą ar antrinio lygmens specialisto siuntimą karantino sąlygomis nevyksta nė vienoje gydymo įstaigoje.

Jei į gydymo įstaigą planavote vykti vizitui tam, kad gautumėte receptą vaistams ar atliktumėte tyrimus ilgalaikei stebėsenai – žinokite, kad receptą ir konsultaciją gausite nuotoliniu būdu – skambinkite Jus gydančiam gydytojui.

Visų gydymo įstaigų gydytojai patys stengiasi susisiekti su kiekvienu pacientu, kuriam buvo paskirtas vizitas šiandien ar rytoj – ir paaiškina, ar konsultacijai, tyrimui, gydymui reikės atvykti, ar ne. Ir taip susisieks su visais, kas turėtų atvykti iki kovo pabaigos. Jei su Jumis nesusiekė – patys susisiekite su Jus gydančiu gydytoju.

KK, KUL, RŠL, PRL nuolat budi onkologinių pacientų koordinatorius, kuris pasitinka kiekvieną pacientą ir užduoda būtinus klausimus dėl karantino (ar buvote išvykęs per 2 sav., ar turėjote kontaktą su asmeniu, kuriam patvirtintas COVID-19). Atsakius į klausimus Jums bus matuojama temperatūra. Neišsigąskite – tai standartinė procedūra.

Į NVI patekti galite per 4 punktus, kiekviename iš jų tikrinant Jūsų sveikatos būklę. Supraskime, kad NVI gydoma daugiau nei pusę visos Lietuvos onkologinių pacientų. Todėl tam, kad būtų galima įgyvendinti karantino reikalavimus – užtikrinti 1 metro atstumą, saugos priemones ir t.t. NVI siekia pacientų srautą sumažinti 50 proc. NVI per šiandien paskelbs praktinius patarimus pacientams – jais nedelsiant pasidalysime.

Atkreipiame dėmesį, kad SMS, kuriuos gavote šiandien kalbama tik apie NVI teikiamų paslaugų apribojimą.

‼️Bendra žinutė – skambinkite įstaigoje nurodytais telefonais arba savo gydytojui ir klauskite – ar Jums atvykti suplanuotam vizitui.

Supraskite, kad gydytojai tik įvertinę Jūsų konkretų atvejį gali atsakyti, ar Jums gydymą galima sustabdyti dviems savaitėms ar ne. Nes onkologinės ligos progresavimo riziką būtina lyginti su COVID-19 rizika.

Statistika niūri – 50% aktyviame gydyme buvusių onkologinių pacientų susirgusių COVID-19 mirė (dėl silpno imuniteto ir organizmo išsekimo). Todėl visų onkologinių pacientų ir jų artimųjų pirmas prioritetas – saugoti save (6 nurodymai žemiau):‼️

1. Pasirūpinkite atsargomis, ypač vaistų (bet paprašykite, kad kiti asmenys juos nupirktų).
2. Laikykitės 1-2 m. atstumo nuo kitų asmenų.
3. Nebendraukite su jokiomis užkrečiamomis ligomis sergančiais asmenimis (gripu, tuberkulioze ir pan.).
4. Bent kas 2 val. plaukite rankas.
5. Nebūkite minioje (daugiau nei 10 žmonių).
6. Jei tik įmanoma, likite namuose.

Apie visas naujienas informuosime nuolat atnaujindami šį įrašą.

POLA PROGRAMĖLĖ