2024 m. ataskaita
Apie POLA
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) yra skėtinė nevyriausybinė organizacija, įregistruota 2012 m. sausio 3 d., o jos steigimo sutartis pasirašyta 2011 m. lapkričio 19 d., kuomet 9 onkologinių pacientų ir jų šeimos narių interesus atstovaujančios organizacijos pasirašė POLA steigimo sutartį, sutardamos dėl asociacijos veiklos sričių ir tikslų, išsikeldamos siekį, kad POLA būtų stipriausia skėtinė advokacijos srityje veikianti pacientų organizacija, kurios misija – dėti visas įmanomas pastangas siekiant pagerinti onkologinių pacientų ir jų artimųjų gyvenimo kokybę.
Per 13 metų POLA išaugo iki 29 organizacijų ir vis augančios onkologinių pacientų bendruomenės vienijančios organizacijos, kurią 2024 m. gruodžio mėnesio pabaigoje sudarė 55 992 asmenys – POLA kortelės turėtojai (augimas per metus – 9008 asmenys).
POLA vertybės
Prieinamumas
Kiekviena Lietuvoje teisėtai veiklą vykdanti, pelno nesiekianti onkologinių pacientų ir jų artimųjų interesams atstovaujanti organizacija gali kreiptis dėl POLA narystės. Kiekvienas Lietuvoje gyvenantis onkologinis pacientas gali kreiptis dėl POLA kortelės išdavimo ir tapti POLA bendruomenės nariu.
Skaidrumas ir atskaitingumas
POLA yra atskaitinga savo nariams ir POLA bendruomenės nariams, užtikrina POLA veiklos, teikiamų pasiūlymų dėl viešojo valdymo sprendimų, advokacijos iniciatyvų, gautos paramos, veiklos, ir finansinių ataskaitų viešumą visuomenei. Parama priimama tik jei ji atitinka POLA misiją, veiklos tikslus ir nesuteikia nepagrįstų privilegijų rėmėjams.
Nepriklausomumas
POLA yra pacientų vadovaujama organizacija, nepriklausoma nuo vyriausybės, pramonės, kitų profesinių susivienijimų ar organizacijų. POLA strategines veiklos kryptis nustato nariai per POLA valdybą. Esame įsipareigoję užtikrinti, kad POLA priimami sprendimai būtų nešališki, tikime, kad tai yra vienintelis tinkamas būdas atstovauti pacientų poreikiams ir nuomonei.
Įtraukimas
POLA akcentuoja pacientų įsitraukimo į savo gydymo ir sveikatos priežiūros procesą ir pacientų sveikatos raštingumo stiprinimo svarbą, kryptingai veikia, kad šalies sveikatos priežiūros ir socialinės pagalbos sistema realiai tenkintų pacientų ir jų artimųjų teisėtus lūkesčius bei poreikius.
Reprezentatyvumas
POLA stengiasi objektyviai ir visapusiškai atspindėti onkologinių pacientų bendruomenės nuomonę ir poreikius. Atsižvelgdami į POLA narių ir POLA bendruomenės narių įvairovę, pripažįstame su tuo susijusius iššūkius. Siekiame, kad bendravimas ir įsiklausymas į onkologinių pacientų ir jų artimųjų poreikius būtų neatsiejama mūsų darbo dalis, reguliariai vykdome mūsų bendruomenės narių nuomonės apklausas, jų rezultatus panaudojame advokacijos, bendruomenės telkimo ir kitoms iniciatyvoms įgyvendinti.
POLA struktūrą sudaro:
- Visuotinis narių susirinkimas, kur sprendžiamojo balso teisę turi POLA tikrieji nariai (juridiniai
- asmenys);
- Kolegialus asociacijos valdymo organas – Valdyba, vadovaujama POLA prezidento.
- Vienasmenis asociacijos valdymo organas – direktorius.
POLA valdyba buvo išrinkta 2022 m. kovo 19 d. Visuotiniame narių susirinkime trijų metų kadencijai, nuo 2024 metais POLA valdybą sudarė 6 valdybos nariai:
- Kuršvietienė Virginija
- Matikovienė Jūratė
- Mickevičienė Stanislava
- Misevičienė Jurga
- Rakštys Paulius
- Šetkienė Virginija
2024 m. POLA prezidentės funkcijas vykdė Virginija Šetkienė. POLA direktorės pareigas ėjo Neringa Čiakienė (nuo 2019 m. kovo 3 d.).
2024 m. įvyko 4 valdybos posėdžiai:
- 2024 m. kovo 15 d.;
- 2024 m. rugsėjo 14 d.;
- 2024 m. spalio 10 d.;
- 2024 m. gruodžio 20 d.
Ataskaitinio laikotarpio pabaigoje POLA turėjo 8 etatinius darbuotojus. 2024 m. pabaigoje POLA veiklose dalyvavo 140 savanorių, savanorystei skiriančių ne mažiau kaip 2 val. per savaitę, POLA kortelės buvo išduodamos 40 šalies miestų, o asociacijos teikiamomis paslaugomis galėjo naudotis asmenys, gyvenantys visoje Lietuvoje.
POLA nariai
2024 m. viena POLA priklausanti organizacija – Sergančiųjų kolorektaliniu vėžiu asociacija – , nutraukė savo veiklą, viena asocicija – Biržų onkologinių pacientų asociacija „Mylėk save“ prisijungė prie POLA, 2024 m. pabaigoje POLA vienijo 29 narius.
POLA 2024 m. vykdytų priemonių rezultatai
2024-aisiais POLA savo veiklą vykdė įgyvendindama 10 uždavinių:
1. Edukuoti visuomenę apie gyvensenos, fizinio aktyvumo, mitybos, sveikatos raštingumo ir prevencinių sveikatos patikrinimų svarbą onkologinių susirgimų prevencijai, vykdyti kitą su pirmine, antrine ir tretine vėžio profilaktika susijusią veiklą
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Parengta 12 vnt. edukacinės medžiagos su iliustracijomis savarankiškai vykdomam žinių ir įgūdžių, skirtų sustiprinti onkologinių pacientų sveikatą, ugdymui.
- Du kartus per mėnesį socialiniuose tinkluose skelbta informacija apie onkologinių susirgimų prevenciją
- Drauge su partneriais iš ES valstybių vykdyti „Horizon Europe“ programos projektai Oncoscreen, Oncodir, Meliora, skirti kryptingai vėžio prevencijai
- Įgyvendinti 2 nacionaliniai projektai: Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuojamas projektas „Drauge sVEIKTI lengviau“ ir Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos priemonė „Sveikatos raštingumo apie onkologinius susirgimus stiprinimas ir plėtojimas“
- Inicijuota nauja vėžio žinomumo kampanija „PO TO“
POLA vis didesnį dėmesį skiria onkologinių susirgimų prevencijai ir profilaktikai, 2024 metais buvo reguliariai rengiama ir skelbiama tikslinė informacija, kuri publikuota POLA Facebook paskyroje „POLA prieš vėžį“, POLA uždarose pacientų grupėse „Gyvenimas sergant krūties vėžiu“, „Gyvenimas sergant prostatos vėžiu“, „Gyvenimas sergant plaučių vėžiu“, „Gyvenimas sergant melanoma“ bei interneto svetainėje www.priesvezi.lt .
Inicijuotas naujo formato – edukacinės medžiagos su iliustracijomis savarankiškai vykdomam žinių ir įgūdžių, skirtų sustiprinti onkologinių pacientų sveikatą, ugdymui parengimas. Temų sąrašas pasirinktas atsižvelgiant į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus:
- Kam mums reikia vitaminų;
- Kaip mineralai paveikia mūsų sveikatąl
- Kodėl svarbi žarnyno mikrobiota
- Kodėl svarbi odos mikrobiota
- Kaip gerai išsimiegoti
- CBD ir onkologija
- Ar masažas yra saugus
- Kaip neprarasti lytinės sveikatos
- Kaip išvengti kaulų ir sąnarių skausmų
- Kaip išvengti karščio bangų
- Fizinis aktyvumas ir onkologija
- Cukrus – draugas ar priešas
Skelbiant informaciją POLA komunikacijos kanaluose, temų spektras varijuoja nuo tam tikrų vėžio lokacijų prevencijos, rizikos veiksnių ir simptomų supažindinimo iki pacientų sveikatos raštingumo stiprinimo, atsakingumo, įgalinimo ir sąmoningumo stiprinimo. Vidutinis įrašo pasiekiamumas – 4462 asmenys, daugiausiai asmenų pamatyti ir susidomėjimo sulaukę įrašai:
- „Esate onkologine liga sergančio žmogaus artimasis? Tai, ką Jūs darote, yra labai prasminga“ (9840 pasiekiamumas);
- „Tėti, kaip gerai, kad nuėjai laiku pasitikrinti“ – vyrų sveikatai, prostatos vėžio prevencijai skirtas įrašas (9134 pasiekiamumas);
- „Jūsų vaidmuo onkologine liga sergančio artimojo kelyje – neįkainojamas“ (6802 pasiekiamumas).
POLA nuolat vertina, ar jos vykdoma veikla prevencijos srityje yra veiksminga, tuo tikslu vykdydama bendruomenės narių apklausas. Metų pabaigoje vykdyta apklausa patvirtino vykdytos veiklos veiksmingumą, kadangi daugiau kaip 3 iš 5 (71,44%) asmenų nurodė pakeitę savo gyvenseną į sveikatai palankesnę, ir beveik 4 iš 5 (77,01%) asmenų nurodė, kad jie patys arba jų artimieji šiais metais užsiėmė sveikatą stiprinančia veikla. Pažymėtina, kad buvo užsibrėžta pasiekti, kad priemonės įgyvendinimo pabaigoje ne mažiau kaip pusė respondentų paliudytų, kad jie patys ar jų artimieji pakeitė gyvenseną į sveikatai palankesnę, taip pat kad užsiėmė sveikatą stiprinančia veikla.
2024 m. POLA taip pat siekė užtikrinti pacientams aktualių klausimų sprendimą ES lygiu, prisidėdama prie naujų politikos instrumentų ir sisteminių įrankių, skirtų pagerinti onkologinių pacientų išgyvenamumą dėka deramo dėmesio vėžio prevencijai, partnerio statusu įgyvendindama 3 tarptautinius projektus.
ES lėšomis finansuojamas projektas „ONCOSCREEN” (,,Europos „skydas“ nuo gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžio“)
POLA drauge su dar 37 partneriais iš įvairių Europos šalių, siekdami sukurti inovatyvias kolorektalinio vėžio patikros technologijas ir metodus, vykdo ONCOSCREEN projektą. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2023.01.01 – 2026.12.31.
Projektu siekiama sukurti daugiapakopę, rizika pagrįstą gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžio prevencijos metodiką, apimančią genetinius, socialinius, ekonominius ir aplinkos veiksnius. Projektas vysto naujas, neinvazines ir lengvai naudojamas diagnostikos technologijas, kurios turėtų padėti anksti nustatyti žarnyno polipus, diagnozuoti ir klasifikuoti vėžio išsivystymo riziką. Taip pat numatoma tobulinti esamas metodikas, kad gydytojai galėtų tiksliai nustatyti ligą, o politikos formuotojai – priimti įrodymais pagrįstus sprendimus, pasitelkiant dirbtinio intelekto analitiką. Be to, bus įvertinta galimybė taikyti projektą plačiai visuomenėje, skatinant dalyvavimą ir didinant informuotumą apie patikros programas.
Planuojama, kad ONCOSCREEN metu sukurtos priemonės bus išsamiai patvirtintos atliekant klinikinius tyrimus, kuriuose dalyvaus 4100 Europos piliečių ir pacientų iš 10 skirtingų šalių. Piliečių ir pacientų nuomonės ir perspektyvos bus įtrauktos taikant dalyvaujamąjį bendro projektavimo metodą, kurį dar labiau sustiprins atviros inovacijos ir FAIR duomenys. Bus dedamos pastangos, kad pasiūlyti sprendimai būtų pritaikomi visuomenės sveikatos priežiūros sistemose ir kasdienėje klinikinėje praktikoje visoje Europoje.
Įgyvendinant projektą, POLA koordinuoja užduotis, susijusias su galutinių naudotojų reikalavimų rengimu ir nuolatiniu jų pritaikymu galutinių naudotojų poreikiams. Jas įgyvendinant, POLA moderuoja visų projekto partnerių susitikimus, padeda rasti bendrą sutarimą, apie jį komunikuoja projekto koordinatoriui. POLA taip pat prisideda prie užduoties, susijusios su ONCOSCREEN sprendimų įsisavinimu visoje ES atlikimo iš vėžiu sergančių pacientų perspektyvos. Numatyta, kad POLA dalyvaus piliečių informuotumo didinimo kampanijose, skirtose didinti storosios žarnos vėžio patikros programų priimtinumą ir informuotumą apie jas.
2024 metais POLA aktyviai dalyvavo įvairių darbo grupių veiklose, dalyvaudama daugiau nei penkiuose susitikimuose per mėnesį, siekdama užtikrinti, kad naudotojų poreikiai ir reikalavimai būtų tinkamai įvertinti bei integruoti į technologinius sprendimus. Be to, bendradarbiaudama su projekto partneriu Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir ONCOSCREEN, POLA reikšmingai prisidėjo prie sveikatos srities hakatono „Hospiton Cancel Cancer 2024“ organizavimo. Šis renginys, vykęs lapkričio 24–26 dienomis Vilniuje, pritraukė daugiau nei 150 dalyvių iš įvairių šalių. POLA ne tik aktyviai dalyvavo renginio ir pacientų sesijos organizavime, bet ir palaikė dalyvius, kūrusius žaidybinę savityros platformą, skirtą skatinti aktyvesnį visuomenės įsitraukimą į vėžio prevencijos programas.
Projekto interneto svetainė: https://oncoscreen.health/
ES lėšomis finansuojamas projektas „ONCODIR“ („Įrodymais pagrįsto dalyvaujamojo sprendimo dėl vėžio prevencijos atliekant tyrimus įgyvendinimas“)
POLA drauge su dar 26 partneriais iš įvairių šalių, siekdami pagerinti storosios žarnos vėžio prevencijos strategijas ir priemones, vykdo ONCODIR projektą, Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2023.06.01 – 2026.11.30.
ONCODIR projektas skirtas nustatyti su storosios žarnos vėžiu susijusius rizikos veiksnius ir integruoti tarpdisciplininius mokslinius tyrimų metodus ir technologijas (įskaitant sveikatos politikos analizę, dirbtinį intelektą ir sprendimų paramos teorijas), siekiant pateikti įrodymais pagrįstas ir individualizuotas rekomendacijas storosios žarnos vėžio prevencijai.
Projektas siekia nustatyti pagrindines kolorektalinio vėžio sąsajas, kliūtis ir svarbius veiksnius, užtikrinti vienodą ir prieinamą vėžio prevencijos strategijų prieinamumą visose ES šalyse, pagerinti vykdomas įrodymais pagrįstas kolorektalinio vėžio prevencijos programas, pasiūlyti naujoviškus, dirbtiniu intelektu paremtus individualizuotus prevencijos metodus. Taip pat siekiama sukurti rizikos vertinimu pagrįstą piliečių stratifikaciją, taikant dalyvaujamąjį metodą, bei plėtoti pažangias stebėsenos priemones politikos formuotojams.
POLA koordinuoja užduotis, susijusias su galutinių naudotojų reikalavimų rengimu ir nuolatiniu jų pritaikymu prie galutinių naudotojų poreikių. Jas įgyvendinant, POLA moderuoja dizaino mąstysenos susitikimus. padeda užtikrinti projekto sprendimų įsisavinimą iš pacientų perspektyvos bei dalyvauja informuotumo didinimo kampanijose, skatinančiose storosios žarnos vėžio patikros programų priimtinumą.
2024 metais POLA aktyviai dalyvavo projekto įgyvendinime, įsitraukdama į penkių darbo grupių veiklą ir dalyvaudama daugiau nei dešimtyje nuotolinių susitikimų per mėnesį. Taip pat dalyvauta dvejuose kontaktiniuose susitikimuose, kuriuose buvo aptariami svarbiausi projekto aspektai.
Norėdama užtikrinti sklandų naudotojų poreikių integravimą į technologinius sprendimus, POLA suorganizavo ir moderavo tris vartotojų sesijas kartu su konsorciumo nariais. Šių sesijų metu buvo išsamiai išnagrinėti galutinių naudotojų reikalavimai ir jie paversti konkrečiais techniniais veiklos rodikliais. Gegužės–rugpjūčio mėnesiais ONCODIR konsorciumas vykdė internetinę apklausą, kuria siekta identifikuoti storosios žarnos vėžio prevencijos kliūtis ir galimybes. Apklausa, išversta į devynias kalbas, įskaitant lietuvių, pritraukė daugiau nei 1000 Europoje gyvenančių respondentų, iš kurių per 700 buvo iš Lietuvos. POLA ne tik parengė apklausos vertimą į lietuvių kalbą, bet ir aktyviai platino kvietimą dalyvauti savo bendruomenėje. Apklausa atskleidė pagrindinius prevenciją ribojančius veiksnius – struktūrinius ir elgsenos barjerus, tokius kaip finansinės bei geografinės kliūtys, informacijos trūkumas, stigmatizacija ir laiko stoka. Tarp prevenciją skatinančių veiksnių respondentai išskyrė sveikatos raštingumo stiprinimą, viešinimo kampanijas ir glaudesnį bendradarbiavimą su sveikatos priežiūros specialistais.
Rugpjūčio 9 d. POLA, bendradarbiaudama su projekto partneriu „Youth Cancer Europe“, Kluž-Napokoje, Rumunijoje, surengė ONCODIR dirbtuves. Jose dalyvavo 42 atstovai iš 16 Europos šalių, kurie dalijosi įžvalgomis apie struktūrines ir elgsenos kliūtis, trukdančias storosios žarnos vėžio prevencijai, taip prisidėdami prie ateities strategijų kūrimo. POLA taip pat atliko svarbų vaidmenį apdorojant grįžtamąjį ryšį ir tobulinant naudotojų reikalavimus, siekdama užtikrinti, kad siūlomi sprendimai kuo labiau atitiktų realius pacientų ir visuomenės poreikius.
Daugiau informacijos apie projektą galima rasti: www.oncodir.eu
ES lėšomis finansuojamas projektas „MELIORA” („Daugiamodalinio įsitraukimo ir tvarios gyvensenos intervencijos, optimizuojančios krūties vėžio rizikos mažinimą“)
POLA drauge su dar 15 partnerių iš įvairių ES šalių, siekdami paskatinti individualiems poreikiams pritaikytas gyvensenos intervencijas ir elgsenos pokyčius, skirtas sumažinti krūties vėžio riziką, pagerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę ir padėti išgyvenusiems, vykdo MELIORA projektą. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2024.01.01 – 2026.12.31.
Pagrindiniai projekto uždaviniai – atlikti aštuonis gyvensenos intervencijos ir elgsenos keitimo klinikinius tyrimus, pasitelkiant dirbtinio intelekto ir skaitmenines priemones, įvertinti šių intervencijų veiksmingumą ir jų įtaką elgsenos pokyčių įsisavinimui bei tvarumui. Taip pat siekiama nustatyti konkrečias kliūtis, trukdančias tvariems elgsenos pokyčiams, ir pasiūlyti metodus, kaip geriausiai pasiekti ir įtraukti socialiai bei ekonomiškai nepalankioje padėtyje esančias gyventojų grupes. Be to, projektas siekia pateikti geriausios praktikos pavyzdžius elgsenos intervencijų įsisavinimui ir plėtrai bei įvertinti MELIORA virtualių trenerių intervencijų pritaikymo galimybes kituose Europos regionuose.
Įgyvendinant projektą, tyrimai bus atliekami keturiose Europos šalyse – Graikijoje, Švedijoje, Ispanijoje ir Lietuvoje, kurie apims tris tikslines gyventojų grupes: sveikas moteris, kurioms gresia rizika susirgti krūties vėžiu, krūties vėžiu sergančias moteris ir krūties vėžį išgyvenusias moteris.
POLA aktyviai dalyvaus įgyvendinant Lietuvoje vykdomą atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, padėdama į klinikinį tyrimą įtraukti krūties vėžį išgyvenusias moteris. POLA taip pat dalyvauja visuose pasirengimo klinikiniams tyrimams etapuose, pateikdama įžvalgas iš „galutinio vartotojo“ pozicijų, taip pat prisideda organizuojant kontaktines ir nuotolines konsultacijas bei mokymus, padeda pritraukti skirtingų tinklinių grupių atstovus ir užtikrinti jų aktyvų dalyvavimą ir sklandžią tyrimo eigą.
2024 metais POLA dalyvavo keturių darbo grupių veiklose ir daugiau nei dešimtyje nuotolinių susitikimų per mėnesį. POLA prisidėjo rengiant Lietuvos situacijos apžvalgą ir parengiamųjų klinikinio tyrimo dokumentų vertimus į lietuvių kalbą. Taip pat dalyvauta dvejuose kontaktiniuose susitikimuose, kuriuose buvo aptarti svarbiausi projekto vykdymo klausimai.
Daugiau informacijos apie projektą galima rasti: https://melioraproject.eu/
Vėžio žinomumo kampanija
2024 m. pabaigoje POLA inicijavo naujos informacinę kampanijos, skirtos didinti visuomenės sąmoningumą apie vėžio prevenciją, ankstyvosios diagnostikos svarbą gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos, melanomos, plaučių ir prostatos vėžio srityse, pradžią. Siekiama, kad šį kampanija taptų kaip POLA atpažįstamumo ženklas, atlieptų visuomenei ir POLA bendruomenei aktualius klausimus, pabrėžtų advokacijos svarbą, bet taip pat padėtų mažinti vėžį lydinčią stigmą ir mitus. Šios kampanijos tikslas – pasiekti kuo įvairesnę auditoriją, įtraukti žmones iš skirtingų visuomenės sluoksnių ir paskatinti atvirą dialogą apie vėžį. Kampanija neapsiribos tik informacijos sklaida – ji skatins įkvėpti kitus, vienyti bei teikti realią pagalbą tiems, kuriems jos labiausiai reikia čia ir dabar.
2. Prisidėti apjungiant ES lygiu veikiančių specialistų ir pacientų organizacijų pajėgumus geresnei jaunų suaugusiųjų, sirgusių ar sergančių vėžiu, gyvenimo kokybei. Sukurti ir įdiegti navigacijos sistemą „Pacientai pacientams“, skirtą asmenims, keliaujantiems onkologinės ligos keliu, bei tiems, kuriems kyla įtarimas dėl onkologinės ligos diagnozės
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Drauge su partneriais iš ES valstybių vykdytas projektas EU Network of Youth Cancer Survivors, pateikta ir laimėta paraiška jo tęstinumui
- Internetinėje svetainėje priesvezi.lt paskelbiama 70 naujų įrašų pacientams aktualiomis temomis.
- Vidutinis vartotojų skaičius, apsilankantis priesvezi.lt tinklapyje – 2000 vartotojų per mėnesį.
- Savanorių – gidų, padedančių einantiems onkologinės ligos keliu, veiklą vykdo ne mažiau kaip 30 asmenų.
ES lėšomis finansuojamas projektas „EU Network of Youth Cancer Survivors (EU-CAYAS-NET)”
POLA drauge su dar 35 partneriais iš skirtingų ES šalių, siekdami sutelkti vaikystėje ir jauname amžiuje vėžiu sirgusius žmones į bendruomenę, bei pateikti sprendimus geresnei šių asmenų gyvenimo kokybei, įgyvendina ES lėšomis dalinai finansuojamą projektą „EU Network of Youth Cancer Survivors (EU-CAYAS-NET). Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2022.09.01 – 2025.06.30.
Projektas skirtas apjungti ES lygiu veikiančių specialistų, nevyriausybinių organizacijų ir vėžio gydymo centrų pajėgumus geresnei vaikų, paauglių ir jaunų suaugusiųjų, sergančių vėžiu, gyvenimo kokybei, sukuriant platformą tiksliniams veiksmams ir iniciatyvoms, apimančioms sritis, kurios akivaizdžiai naudingos jaunų vėžiu sergančių žmonių gyvenimo kokybei. Siekiama, kad ši platforma paskatintų socialinių tinklų užmezgimą, tarpusavio paramą, keitimąsi žiniomis ir pagerintų gyvenimo kokybę, ypač psichinę sveikatą, išsilavinimą, įsidarbinimo/ užimtumo gallimybes, bei užtikrintų sklandžią tolesnę priežiūrą/ ilgalaikę stebėseną pereinant iš vaikystės į suaugusiųjų sveikatos priežiūros sistemą.
Projekto veiklos apima tikslinių susitikimus, mokymus, virtualų bendradarbiavimą, socialinės žiniasklaidos kampanijas, nuotolinius edukacinius seminarus, nacionalinius ir tarptautinius renginius, rekomendacijų dėl viešojo valdymo sprendimų rengimą. Didelis dėmesys skiriamas lygybei, įvairovei ir įtraukčiai visuose kelionės per ligą etapuose bei pasveikus.
Tikimąsi, kad šis projektas padės įgyvendinti Europos kovos su vėžiu plano (EU Cancer Beating Plan) įsipareigojimą atkreipti dėmesį į vaikų, paauglių ir jaunų suaugusiųjų vėžį ir pagerinti ligą išgyvenusių asmenų gyvenimo kokybę, pasitelkiant sinergiją tarp daugelio pavyzdinių iniciatyvų ir kitos veiklos, numatytos Europos kovos su vėžiu plane.
Įgyvendinant projektą, sukurta interaktyvi virtuali platforma, skirta jaunų žmonių, susidūrusių su onkologinėmis ligomis, tarpusavio ryšių stiprinimui, psichosocialinei pagalbai ir informacijos sklaidai. POLA vadovavo platformos kūrimui, administravimui, užtikrino nuolatinį jos tobulinimą bei pritaikymą naudotojų poreikiams, taip pat organizavo svarbius projekto renginius bei prisidėjo prie informacijos sklaidos.
2024 metais POLA komanda išvertė ir adaptavo internetinės svetainės beatcancer.eu turinį į aštuonias Europos kalbas, ištaisė klaidas, tobulino dizainą ir vartotojų patirtį. Buvo išplėstas knygų archyvas, kurį sudaro 40 knygų vertimų į įvairias kalbas, iš viso sukuriant 320 naujų puslapių. Taip pat buvo parengtas specializuotas onkologinės terminologijos žodynas, kurį sudaro 289 terminų vertimai, sukuriant 2 312 naujų puslapių. POLA taip pat parašė ir išvertė straipsnius, papildydama platformą dar 560 puslapių vertinga informacija. Siekiant didesnio svetainės pasiekiamumo, buvo optimizuotas platformos turinys paieškos sistemoms. Google paieškoje indeksuota daugiau nei 3 000 papildomų puslapių, padidinant organinį srautą iki 30 000 lankytojų per mėnesį.
Kiti svarbiausi rezultatai:
- POLA parašė 90 straipsnių ir interviu, kurie prieinami Platformos išteklių puslapyje (https://beatcancer.eu/resources/).
- Paskelbti 78 renginiai, įskaitant nacionalinius ir tarptautinius susitikimus bei konferencijas. POLA organizavo ir užtikrino administracinę ir techninę pagalbą 6 nuotoliniams seminarams. (https://beatcancer.eu/events/)
- Į „Youth Cancer Survivors“ YouTube kanalą įkelti 38 vaizdo įrašai, tarp jų edukaciniai vaizdo įrašai bei nuotolinių seminarų įrašai (https://www.youtube.com/@youthcancersurvivors).
- Surinkti ir išversti 301 informaciniai straipsniai, prieinami platformos naudingos informacijos puslapyje (https://beatcancer.eu/resources/).
2024 m. gegužės 27 d. Lietuvos Respublikos Seime įvyko konferencija „Kaip užtikrinti sklandžią jaunų onkologinių pacientų sveikatos priežiūrą pereinant iš vaikų į suaugusiųjų sveikatos priežiūros sistemą?“. Renginio metu buvo pasirašyta Vilniaus deklaracija, kuria įsipareigojama stiprinti pereinamąją priežiūrą jaunimui, išgyvenusiam vėžį. Diskusijų metu pabrėžta, kad pereinamojo laikotarpio priežiūra turi būti neatsiejama ilgalaikės stebėsenos dalis, o nacionalinės sveikatos sistemos turi laikytis europinių klinikinių gairių. POLA aktyviai dalyvavo organizuojant šį renginį, prisidėdama prie politikos formavimo iniciatyvų. Daugiau informacijos: https://pola.lt/prasidejo-konferencija-sklandus-jaunu-onkologiniu-pacientu-sveikatos-prieziuros-uztikrininimas-pereinant-is-vaiku-i-suaugusiu-sveikatos-prieziuros-sistema/
2024 m. rugpjūčio 7–12 dienomis Cluj-Napoca mieste, Rumunijoje, įvyko apibendrinantis EU-CAYAS-NET projekto renginys, kuriame dalyvavo 175 dalyviai iš 32 šalių, tarp jų POLA komandos nariai ir projekto ambasadorės iš Lietuvos. Renginio metu vyko Generalinė asamblėja, darbo grupių diskusijos ir strateginių veiksmų planavimas, siekiant užtikrinti projekto tęstinumą ateityje. Dalyviai dalijosi įžvalgomis apie ilgalaikę priežiūrą, psichosocialinę paramą ir įtraukties skatinimą. Renginį vainikavo dalyvavimas viename didžiausių muzikos festivalių „UNTOLD“, kuris tapo simboline švente bendruomenės stiprinimui ir tarpusavio ryšių palaikymui.
POLA, kaip viena iš pagrindinių projekto partnerių, reikšmingai prisidėjo prie projekto įgyvendinimo, platformos plėtros, turinio kūrimo, informacijos sklaidos ir politikos formavimo iniciatyvų. Įgyvendintos veiklos padidino platformos pasiekiamumą, užtikrino svarbių resursų prieinamumą ir sustiprino tarptautinę jaunimo, susidūrusio su onkologinėmis ligomis, bendruomenę. Projekto metu sukurti įrankiai ir iniciatyvos taps ilgalaike atrama jaunimui visoje Europoje. Daugiau informacijos: https://pola.lt/ivyko-eu-cayas-net-projekto-baigiamasis-renginys-rumunijoje/
Daugiau informacijos apie projektą galima rasti: www.beatcancer.eu
Mentorystės ir navigacijos per vėžį sistema
2024 metais POLA tęsė 2022 m. pradėtos pacientų mentorystės ir navigacijos iniciatyvos „Pacientai pacientams“ įgyvendinimą. Pacientų mentorystės ir navigacijos sistemą sudaro du elementai: (1) savanorių – mentorių/ pacientų gidų teikiama pagalba telefonu ir (2) e-įrankis – internetinis tinklalapis https://www.priesvezi.lt su navigacijos sistema, kuriame klausimų-atsakymų principu sprendžiama dabar esanti problema, kad šiuo metu Lietuvoje informacija pacientams yra pasklidusi skirtinguose šaltiniuose, nėra periodiškai atnaujinama, pateikta pacientui nepatogia forma.
- Savanoriai gidai – tai POLA savanoriai, kurie patys yra/buvo onkologiniai pacientai arba jų artimieji, padedantys susiorientuoti, kaip išspręsti praktinius gyvenimo klausimus, tokius kaip išmokos, nedarbingumo nustatymo procedūros, paaiškinantys, kokią pagalbą gali suteikti POLA. 2024 m. veiklą vykdė 57 pacientų gidai, kurie teikia emocinę paramą, pataria, kaip susidoroti su šalutiniais poveikiais, padeda išspręsti kylančius klausimus ir kt. Kiekvieną mėnesį sulaukiama keli šimtai skambučių. Savanorių veikla nuolat koordinuojama, kas mėnesį vyksta nuotoliniai veiklos aptarimai – susitikimai, yra įkurta uždara „Facebook” grupė, skirta aptarti pacientams gidams aktualius klausimus.
Didelis dėmesys skiriamas ir pacientų gidų veiklos viešinimui, jų asmeninės istorijos dažnai skelbiamos iliustruojant tam tikrą pacientams aktualų klausimą, pristatomos minint vėžio žinomumo dienas. Žiniasklaidos priemonėse jau pasidalinta šių POLA pacientų gidų istorijomis: Marytė, Radvilė, Dovilė, Ilona, Aksana, Rimutė, Jurgita, Rita, Milda, Indrė, Jovita, Henrikas, Kristina, Jurgita, Rita, Vilhelma, Audrius, Ilona, Kristina, Arvydas, Jurgita.
2024 m. lapkričio 30 – gruodžio 1 d. vyko POLA pacientų gidų susitikimas – mokymai Vilniuje, kuriame dalyvavo 45 dalyviai.
POLA pacientų gidų einantiems onkologinės ligos keliu kontaktai: https://pola.lt/pacientu-gidai/
- Elektroninis įrankis – internetinė svetainė www.priesvezi.lt yra platforma, skirta onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams ir jų artimiesiems. Ji sukurta kaip navigacijos sistema, padedanti lengvai orientuotis įvairiuose ligos etapuose: nuo vėžio prevencijos, diagnozavimo, gydymo laukimo, paties gydymo, remisijos iki situacijų, kai gydymas nebeveikia. Svetainės tikslas – pateikti tikslingai atrinktą, paprastais žodžiais išdėstytą informaciją, kuri padėtų pacientams ir jų artimiesiems rasti atsakymus į dažniausiai kylančius klausimus.
Lankytojų statistika ir aktualiausios temos
Tinklalapis www.priesvezi.lt buvo pristatytas visuomenei 2024 m. vasarį, pasitelkiant įvairius žiniasklaidos kanalus. Informacija apie projektą buvo skelbiama per televiziją, radiją, nacionalinius ir regioninius portalus bei laikraščius. www.priesvezi.lt taip pat įtraukta kaip www.beatcancer.eu informacinių šaltinių dalis. Siekiant užtikrinti tinklalapio žinomumą ir pasiekiamumą, navigacijos sistema ir toliau reguliariai viešinama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų ir ją lengviau rastų paieškos sistemose, tokios kaip „Google“, per kurią ateina 80–90 % lankytojų. Ši strategija pasiteisino – per metus tinklalapio lankytojų skaičius reikšmingai išaugo, pasiekdamas net 14 652 lankytojus per mėnesį, kai planuotas vidurkis buvo 2000 vartotojų per mėnesį.
Dauguma lankytojų (91,07 %) yra iš Lietuvos, tačiau tinklalapį taip pat aplanko naudotojai iš Jungtinės Karalystės, Vokietijos, JAV, Norvegijos ir kitų šalių.
Dažniausiai lankomi puslapiai atspindi aktualiausias temas:
- „Dalyvumo lygio nustatymas“ (16,6 %),
- „Mitybos rekomendacijos“ (7 %),
- „Išmokos ir pašalpos“ (5,02 %),
- „Žaliasis koridorius“ (3,24 %),
- „Žarnyno stomos priežiūra“ (3,09 %),
- „Diagnozės nustatymas ir kodavimas” (3,07 %),
- „Savivaldybių skiriamos vienkartinės išmokos” (2,68 %),
- „Laikino nedarbingumo suteikimas” (2,6 %).
Iš Google.com paieškos sistemos ateinantys lankytojai dažniausiai ieško informacijos apie stomos priežiūrą, dalyvumo lygį, žaliąjį koridorių, diagnozės kodavimą ir įvairių vėžio lokalizacijų specifiką.
Svetainės struktūra ir funkcionalumas
Platformoje įdiegta patogi navigacijos sistema su paieškos funkcija, leidžiančia informaciją rasti dviem būdais:
- Pagal antraštes – jos suformuluotos atsižvelgiant į pacientams ir jų artimiesiems aktualiausius klausimus, pvz., „Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją?“, „Kokios išmokos man priklauso?“ ar „Kaip valdyti šalutinius poveikius?“.
- Paieškos sistema – įvedus raktinius žodžius, lankytojai greitai gauna atsakymus į konkrečius klausimus, tokius kaip diagnozės patvirtinimo laikas, gydymo eiga ar gyvenimo būdo korekcijos.
Svetainėje didelė dalis informacijos pateikiama klausimų-atsakymų formatu, papildyta pacientų atmintinėmis, struktūruotais patarimais ir nuorodomis į leidinius ar vaizdo medžiagą. Temos apima praktinius klausimus (pvz., nedarbingumo nustatymas, socialinė parama), įsitraukimą į savo sveikatos priežiūrą ir gyvenseną (pvz., skausmo kontrolė, mitybos rekomendacijos) ir emocinę pagalbą. Turinys nuolat atnaujinamas, kad atspindėtų naujausią informaciją ir pacientų poreikius.
Turinys ir plėtra
2024 metais internetinės svetainės turinys buvo aktyviai pildomas – parengti 76 nauji įrašai (viršijant planuotą 70 įrašų tikslą). Temos apėmė:
- Vėžio lokalizacijos – smegenų, kepenų, inkstų, prostatos, kiaušidžių, gimdos, burnos, gerklų, skrandžio, žarnyno, kasos, šlapimo pūlsės, melanomos ir kt.
- Diagnostikos metodai – biopsija, echoskopija, genetiniai tyrimai, vėžio žymenys, PET, MRT ir kt.
- Gydymo ir sveikatos priežiūros aktualijos – fizinis aktyvumas, masažai, mikrobiota, vitaminai, mineralai, miegas, karščio bangos, cukrus, laikysenos mankštos.
- Sveikatos priežiūros prieinamumas ir pacientų teisės – Žaliasis koridorius, dalyvumo vertinimas, slaugos paslaugos, negalios pensijos, studijų paskolos, pavežėjimo paslaugos, gydymasis Lietuvoje gyvenant užsienyje, reabilitacija, sanatorinis gydymas.
- Gyvenimo kokybė ir pagalba – porto kateteriai, perukų priežiūra, šaldantis šalmas, išgyvenusiojo pasas, stomos priežiūra.
Iš viso tinklalapyje šiuo metu yra 122 temos, pristatomos per 802 įrašus, kurie reguliariai atnaujinami ir papildomi.
3. Siekti, kad nei vienas, išgirdęs vėžio diagnozę, nesijaustų vienišas, skatinti pacientų bendruomeniškumą
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Per metus išduota 9008 naujos POLA kortelių
- Naujai 2023 m. įsteigusioms draugijoms padedama stiprinti savo veiklą
- Suorganizuotas vienas POLA komandos narių susitikimas;
- Organizuojama ir moderuojama 4 virtualioje aplinkoje veikiančių POLA bendruomenių veikla
2024-aisiais buvo išlaikytos 2023 m. tendencijos, kai per metus onkologiniams pacientams buvo išduotos 9008 naujos POLA kortelės, vidutiniškai per mėnesį išduodama apie 800 kortelių. POLA bendruomenės augimas per metus siekė apie 20 proc. nuo iki 46 984 asmenų metų pradžioje iki 55992 metų pabaigoje. Šis augimas liudija išaugusį žinomumą apie POLA ir jos teikiamas paslaugas, taip pat prieinamumą, bei su POLA kortele gaunamos pagalbos aktualumą.
2024 m. lapkričio 30 d. POLA kortelės iniciatyva apdovanota Lietuvos galia statulėle kategorijoje „Teisinga Lietuva”. Tai įvertinimas dešimtmečio darbo visų žmonių – kiekvieno, skyrusio ir skiriančio savo laiką, energiją ir norą padėti einantiems onkologinės ligos keliu. Kaip savo sveikinimo kalboje sakė Prezidentas Gitanas Nausėda, visi žmonės, besidarbuojantys savo kasdienoje dėl kitų, yra ypatingi bendrystės galios centrai. Šis įvertinimas – bendrų ilgamečių POLA savanorių, kuratorių, verslo ir kultūros partnerių pastangų įvertinimas.
Kaip rodo 2024 gruodžio mėn. atlikta POLA bendruomenės narių apklausa, 94 proc. POLA bendruomenės narių svarbu ir labai svarbu būti POLA bendruomenės nariu. Analizuojant informaciją, kodėl svarbu, atsakymus galima suskirstyti į 7 grupes:
- Bendrystė ir jausmas, kad esi ne vienas;
- Palaikymo jausmas ir jaučiamas rūpestis;
- Saugumo jausmas ir pasitikėjimasl
- Psichologinė parama ir emocinė nauda;
- Įkvėpimas ir motyvacija gyventi;
- Naudinga ir reikalinga informacija;
- Teigiamos emocijos per veiklas ir bendravimą.
Vertinant, kokios POLA kortelės turėtojams suteikiamos galimybės yra aktualiausios, I-oje vietoje stabiliai laikosi su POLA kortele taikoma nuolaida viešajam transportui – tą pažymėjo 82 proc. atsakiusiųjų (2023 m. – 83 proc., 2022 m. – 80 proc. respondentų, 2021 m. -76 proc. respondentų). II-oje vietoje išskiriama POLA skelbiama ir iš POLA gaunama tikslinė informacija – tą pažymėjo 65 proc., III-iaja vieta dalinasi Nuolaidos į kultūros renginius (54 proc.), Nuolaidos prekėms ir paslaugoms (52 proc.), Kvietimai nemokamai apsilankyti kultūros renginiuose – 51 proc.
2024 siekiant susidoroti su augančiu POLA kortelių poreikiu, toliau buvo tobulinami darbiniai procesai: mokėmės produktyviau dirbti patys, to mokėme ir kitus, beveik visi POLA korteles ambasadoriai paraiškas užpildo internetu, tokiu būdu ne tik sutaupant šiems darbams skiriamo laiko sąnaudas, bet ir sumažinant popierinių POLA kortelės paraiškų apimtis.
Tradiciškai skirtas dėmesys naujų pacientų organizacijų telkimui ir stiprinimui, daugiausiai dėmesio skiriant 2023 m. įsisteigusioms asociacijoms: Onkologinės ligos paliesto jaunimo asociacijai ir Radviliškio pacientų asociacijai „Radvilė”:
(1) Vasario 15-ąją minint Tarptautinę vėžiu sergančių vaikų diena, drauge suorganizuota visuomenės informuotumo didinti kampanija: https://pola.lt/vaikysteje-veziu-sirge-vaikai-uzauga-liudydami-vilti-nesumeluotos-ligos-istorijos-ir-organizacija-onkojaunimas/
(2) Dalyvauta pirmajame naujai įsisteigusios Onkologinės ligos paliesto jaunimo asociacijos Onkojaunimas susitikime: https://pola.lt/vilniuje-susitiko-i-pacientu-organizacija-susibures-onkologine-liga-isgyvenes-lietuvos-jaunimas/
(3) Onkojaunimo organizacijos bei „Radvilės” organizacijos vadovės pakviestos dalyvauti ir pasisakyti gegužės 27 Seime suorganizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Kaip užtikrinti sklandžią jaunų onkologinių pacientų sveikatos priežiūrą pereinant iš vaikų į suaugusių sveikatos priežiūros sistemą?”: https://pola.lt/prasidejo-konferencija-sklandus-jaunu-onkologiniu-pacientu-sveikatos-prieziuros-uztikrininimas-pereinant-is-vaiku-i-suaugusiu-sveikatos-prieziuros-sistema/
(4) Rugpjūčio mėn. Onkojaunimo organizacijos atstovės drauge su POLA atstovais dalyvavo POLA įgyvendinamos iniciatyvos „EU-CAYAS-Net” renginyje Rumunijoje: https://pola.lt/ivyko-eu-cayas-net-projekto-baigiamasis-renginys-rumunijoje/
(5) Į bendradarbiavimą su Sporto universitetu įtraukta Onkojaunimas organizacija: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02S9svxFmycksLWkMuUye68Tvrm8eZPGLN7vGS7V9othYggzb5kmgB51MeSsEkKL1Ml&id=61555689316121
(6) Prisidėta stiprinant ir viešinant „Radvilės” veiklą – į jų organizuotus renginius siųsti kvietimai regione gyvenantiems POLA kortelės turėtojams, dalintąsi jų įrašais, istorijomis apie organizacijos įkūrėją: https://www.facebook.com/POLAasociacija/posts/pfbid0Hck6qikZ7dQ5r2CYP6 https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0KG4XyWbEHfZsxfADx45XCrK2yah4XrJdFNMHYwrFKYv6uZoq2wD1WHoYrXFPtuhal&id=100092463593109https://www.facebook.com/POLAasociacija/posts/pfbid05UXyu1pHXo2ca7RG1kLLShy8YXhBUBvEcbdzpvewLUmGnC3ehsprpaAp2wyztAE7l
Kaip ir kasmet, surengtas komandos susitikimas – mokymai., kuris vyko rugsėjo mėn. 14-15 d. Jonavos rajone. Susitikime sulaukta daugiau nei 60 asmenų iš visos Lietuvos, daugiau kaip iš 20 onkologinių pacientų organizacijų atstovų. Pirmoji susitikimo diena buvo skirta turiningam POLA komandos bendravimui – lektorius, ilgametę patirtį turintis organizacijų konsultantas Ugnius Savickas įtraukė į “Bendradarbiavimo meistrystės” mokymus ir partnerystės kūrimo įgūdžių treniruotę. Antroji renginio diena buvo skirta refleksijai, kelionės per vėžį ir piligrimystės sąsajai, klausantis aktoriaus, dainininko, rašytojo ir piligrimo Juozo Gaižausko.
Daugiau: https://pola.lt/kasmetiniame-pola-komandos-susitikime-apie-bendryste-ir-partnerystes/
Taip pat toliau skirtas dėmesys savipagalbos principais 4 virtualioje aplinkoje veikiančių POLA bendruomenių veiklos stiprinimui, 2024 metais pasiektas 29 proc. POLA virtualių pacientų bendruomenių narių skaičiaus augimas socialiniame tinkle Facebook: nuo 6753 iki 8694 asmenų:
- Gyvenimas sergant plaučių vėžiu – 815 narių (2023 m. pabaigoje jų buvo 581);
- Gyvenimas sergant melanoma – 771 narys (2023 m. pabaigoje jų buvo 616);Gyvenimas sergant prostatos vėžiu – 993 nariai (2023 m. pabaigoje jų buvo 747);
- Gyvenimas sergant krūties vėžiu – 6138 nariai (2023 m. pabaigoje jų buvo 4 809).
Per 2024 metus POLA moderuojamose FB grupėse iš viso paskelbta daugiau kaip 1594 pranešimų (2023 m. buvo 1971 pranešimų), iš jų 584 POLA paskelbti įrašai, 232 POLA pasitelktų specialistų paskelbti įrašai ir 778 kitų asmenų įrašai, sulaukta 21595 komentarų ir 56949 reakcijos (2023 m. sulaukta 25 157 komentarų ir 77 323 reakcijos). Prie pacientams aktualios informacijos pateikimo prisidėjo ir gydytojai specialistai, padėdami parengti informacinę medžiagą, pateikdami savo komentarus, įžvalgas į pacientų užduodamus klausimus.
4. Skatinti ir mokyti pacientus ir jų artimuosius aktyviai dalyvauti gydymo ir savo sveikatos priežiūros procese
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Suorganizuoti 24 nemokami virtualūs seminarai pacientams ir 33 kontaktiniai renginiai
- Atnaujinti 4 POLA leidiniai, o taip pat plakatai bei informaciniai stendai gydymo įstaigose
- Bent kartą per mėnesį socialiniuose tinkluose skelbta informacija sveikatos raštingumo tema
2024 metais POLA toliau skyrė dėmesį tęstinei pacientų ir jų artimųjų edukacijai, organizuodama tikslinius renginius ir terapinius užsiėmimus. Surengti 24 nuotoliniai renginiai, 3343 dalyviai ir 33 gyvi renginiai, 1282 dalyviai. Palyginimui 2023 m. iš viso organizuoti 10 nuotolinių renginių (1485 dalyviai) ir 16 kontaktinių susitikimų (2 173 dalyviai).
Nuotoliniai renginiai:
- Sausio 17 d. Daniel Naumovas – Santaros Klinikų Biobanko vadovas „Personalizuota medicina ir Biobankai. Kaip kiekvienas gali prisidėti prie geresnio rytojaus?“
Paskelbta: Youtube, Facebook, www.priesvezi.lt, laiškais, naujienlaiškyje.
https://youtu.be/uD_mZ5c5BLI?si=fvKSnxadLPfu_Its
Dalyvių sk.: 137
Peržiūros: 2519 - Kovo 27 d. Gydytojas chirurgas dr. Audrius Dulskas „Virškinamojo trakto ligų simptomai. Kaip sau padėti? Pūtimas, tuštinimosi pokyčiai, viduriavimas, kt.“
Paskelbta: Youtube, Facebook, www.priesvezi.lt, laiškais, naujienlaiškyje.
https://youtu.be/nBb9SNFYiJU?si=-rlP7EILwGzE0WWf
Dalyvių sk.: 347
Peržiūros: 6670 - Gegužės 22 d. Gyd. odontologė Auristida Gerliakienė „Kodėl svarbus vizitas pas gydytoją odontologą prieš pradedant onkologinį gydymą, jį baigus ir kokia galima pagalba sprendžiant burnos sveikatos klausimus“
Paskelbta: Youtube, Facebook, www.priesvezi.lt, laiškais, naujienlaiškyje.
https://youtu.be/fVCA5z5cCxM?si=N62C_e9LVTeQgZaz
Dalyvių sk.: 112
Peržiūros: 1632 - Rugsėjo 9 d. seminaras – susitikimas su Nacionalinio vėžio instituto direktoriumi doc. dr. Valdu Pečeliūnu (kartu dalyvavo ir direktorius medicinai dr. Marius Kinčius) „Planai ir veiksmai, siekiant geresnių paslaugų Vilniaus regiono onkologiniams pacientams“
Paskelbta: Youtube, Facebook, www.priesvezi.lt, laiškais, naujienlaiškyje.
https://youtu.be/S743lPFuv6Q?si=l6XHd3YiR4JX7S4i
Dalyvių sk.: 133
Peržiūros: 1599 - Rugsėjo 10 d. Gyd. onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė „Paciento planuotė keliaujant per vėžio diagnozę: gyvensenos tikslai ir kodėl jie svarbūs“
Išplatinta dalyviams laiškais.
https://youtu.be/TTpTltejthI?si=EAquphBmLZY5Rqwg
Dalyvių sk.: 304
Peržiūros: 430 - Rugsėjo 17 d. onkologinių pacientų trenerė Virginija Petkevičienė „Pratimai – kaip vitaminai: kodėl ir kaip?“
Paskelbta: Youtube, Facebook, www.priesvezi.lt, laiškais.
https://youtu.be/4mhYLk4lfwM?si=_QUu55Jd9RucYWWp
Dalyvių sk.: 261
Peržiūros: 413 - Lapkričio 14 d. Gyd. radiologas prof. dr. Donatas Vajauskas „Diagnostikos proveržis precizinėje medicinoje“
Paskelbta: Youtube, Facebook, www.priesvezi.lt, laiškais, naujienlaiškyje.
https://youtu.be/9RMAnJkFlys?si=AD28h2LpKFDBfNe7
Dalyvių sk.: 108
Peržiūros: 1315 - Lapkričio 26 d. Gyd. onkologė chemoterapeutė Edita Juodžbalienė „Drauge prieš vėžį: budrumo ir įsitraukimo svarba” (POLA ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos surengtas nuotolinis seminaras.
https://youtu.be/XCBwQU75mls?si=JqlaM9724AndgmBD
Dalyvių sk.: 52
Peržiūros: 30 - 8 užsiėmimų ciklas
Kovo mėn. Laikysenos atstatomosios mankštos su onkologinių pratimų specialistu, treneriu Deimantu Vaitkevičiumi: 414 dalyvių.
Peržiūros: 13 234- https://youtu.be/q51XoMP2PKA?si=uLItDmMWjv5iQ8Hd
- https://youtu.be/wqSL5WRcy-0?si=NuGqysppV9boAWfR
- https://youtu.be/sShDLMttmpo?si=H2IXopy699LodRIW
- https://youtu.be/T8ortYDgZw4?si=oujU9W4jUcSPfBTG
- https://youtu.be/aNFAPewVWL8?si=k76-MK7sAK3ZRSFJ
- https://youtu.be/CrcWQ1P1UBY?si=p9ph03Ka_PNm-0yy
- https://youtu.be/PF8V4w4KT-4?si=akQCVxAmwRZH1KMI
- https://youtu.be/n82TdULs0gw?si=0_1O7LImdT1g_iQ3
- 8 užsiėmimų ciklas
Spalio – lapkričio mėn. Laikyseną ir kūno funkcionalumą atstatančios mankštos su onkologinių pratimų specialistu, treneriu Deimantu Vaitkevičiumi, 1475 dalyviai. Peržiūros: 1904- https://youtu.be/q51XoMP2PKA?si=uLItDmMWjv5iQ8Hd
- https://youtu.be/wqSL5WRcy-0?si=NuGqysppV9boAWfR
- https://youtu.be/sShDLMttmpo?si=H2IXopy699LodRIW
- https://youtu.be/T8ortYDgZw4?si=oujU9W4jUcSPfBTG
- https://youtu.be/aNFAPewVWL8?si=k76-MK7sAK3ZRSFJ
- https://youtu.be/CrcWQ1P1UBY?si=p9ph03Ka_PNm-0yy
- https://youtu.be/PF8V4w4KT-4?si=akQCVxAmwRZH1KMI
- https://youtu.be/n82TdULs0gw?si=0_1O7LImdT1g_iQ3
Iš viso 24 renginiai, 3343 dalyviai.
Kontaktiniai (gyvi) susitikimai:
- 02 04 Vėžio žinomumo dienai, skirtos palaikymo maudynės eketėje, 7 miestuose: Vilniuje, Lazdijuose, Marijampolėje, Pasvalyje, Plungėje, Radviliškyje, Šalčininkuose. Dalyvių sk.: 200.
- 05 09 IFPA diskusija Vilniuje „Vaistų prieinamumas Lietuvoje politikos formuotojų akimis“. Dalyvių sk.: 47.
- Gegužės mėn. ES Misijos „Vėžys“ keliaujančio konsultacijų kabineto turas „Pamatyk ir suprask, Lietuva“, 5 miestuose: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Alytus. Dalyvių sk.: 250.
- 05 27 EU-CAYAS-NET konferencija Seime. Dalyvių sk.: 45.
- 06 16 Inkstų vėžio žinomumo diena VU botanikos sode Kairėnuose. Dalyvių sk.: 85
- 09 14-15 POLA komandos metinis susitikimas Jonavos r. Dalyvių sk.: 60.
- 10 25 Paskaita „Thermofisher Scientific“ kolektyvui „Kaip geriausia palaikyti artimuosius ar kolegas, susiduriančius su onkologine liga“. Dalyvių sk.: 180.
- 10 25 „Drauge per vėžį: budrumo ir įsitraukimo svarba“
- Lektorė gyd. onkologė chemoterapeutė Edita Juodžbalienė. Vilniaus m. savivaldybėje. Dalyvių sk.: 54.
- 11 08 „Gyvensena ir gyvenimo kokybė: įžvalgos iš ESMO 2024 kongreso“
- Lektorė gyd. onkologė chemoterapeutė Dainora Mačiulienė. Dalyvių sk.: 52.
- 11 29 „Pratimai kaip vitaminai: kodėl ir kaip?“
- Lektorė onkologinių pacientų fizinio aktyvumo trenerė Virginija Petkevičienė. Dalyvių sk.: 58.
- 11 30 – 12 01 Pacientų gidų susitikimas Vilniuje. Dalyvių sk.: 35.
- Spalio – gruodžio mėn. Šokių terapija Vilniuje, 12 užsiėmimų. Dalyvių sk.: 216
Iš viso 33 renginiai, 1282 dalyviai.
Edukaciniai leidiniai
2024 m. buvo toliau tęsiama nuo 2013 metų vykdoma edukacinių leidinių iniciatyva.
Pakartotinai 5000 vnt. tiražu išleistas bendradarbiaujant su Lietuvos dietologų draugija parengtos „Maitinimosi rekomendacijos sergant onkologine liga“:
Taip pat atnaujinti ir išleisti informaciniai lankstinukai apie POLA ir jos siūlomą pagalbą:
- Atmintinė onkologiniam pacientui;
- POLA skrajutė:
https://pola.lt/wp-content/uploads/2025/03/POLA_skrajute_2024.pdf
- POLA nuolaidų knygelė:
https://pola.lt/wp-content/uploads/2024/10/POLA_korteles_nuolaidu_knygele_2024-09-30.pdf
POLA mobilioji programėlė
2024 m., susidūrus su technologiniais iššūkiais, nuspręsta stabdyti POLA mobiliosios programėlės, skirtos padėti onkologiniams pacientams stebėti ligos ir/ar jos gydymo sukeltų šalutinius poveikius, bei naudotis elektronine POLA kortele, veiklą.
5. Suteikti galimybę onkologinių pacientų bendruomenės nariams gauti jiems reikalingą individualizuotą pagalbą;
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Kiekvieną mėnesį nemokamai suteikiama daugiau kaip 60 specialistų konsultacijų
Toliau buvo tęsiama 2017 metais pradėta iniciatyva, skirta užtikrinti personalizuotą pagalbą individualių poreikių turintiems asmenims, teikiant nemokamas specialistų konsultacijas onkologiniams pacientams ir jų artimiesiems.
2024 m. POLA nemokamai bendruomenės nariams suteikė 734 specialistų konsultacijas (palyginimui, 2023 m. – 659 nemokamas specialistų konsultacijas, 2022 m. – 755, 2021 m. – 857, 2020 metais konsultacijų skaičius vykdomų projektų dėka buvo daugiau nei dvigubai didesnis – 1887), kurių bendra vertė daugiau nei 25 tūkst. eurų.
Iš jų: 169 teisines, 295 psichologo, 270 dietologo. Nors bendruomenė auga, konsultacijų skaičius jau keletą metų lieka stabilus, nes dėka sisteminių pokyčių egzistuoja didesnis bendrų psichologinių konsultacijų prieinamumas, jas pradėjus teikti Visuomenės sveikatos biurams, taip pat 2024 m. II-oje pusėje psichologo konsultacijoms nustačius įkainį iš PSDF lėšų ir šias konsultacijas pradėjus teikti onkologijos centruose.
6. Ieškoti ir megzti partnerystes su įmonėmis ir organizacijomis, kad onkologiniai pacientai ir jų artimieji galėtų pigiau ar nemokamai įsigyti jiems reikalingų prekių ar paslaugų;
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Per metus sudaryta/ atnaujinta daugiau kaip 20 susitarimų dėl taikomų nuolaidų
2024 metais užmegzta 28 naujos partnerystės su verslo įmonėmis, taikančiomis nuolaidas POLA kortelės turėtojams (Pateikiama priede Nr. 2, 2023 buvo 20, 2022 m. buvo 25, 2021 m. – 15), iš viso metų pabaigoje bendradarbiavimas vykdytas su daugiau kaip 174 verslo įmonėmis, taikančiomis POLA kortelės turėtojams 15-100 proc. nuolaidas prekėms ir paslaugoms.
7. Per partnerystes su kultūros įstaigomis ir organizacijomis suteikti galimybę POLA kortelės turėtojams ir jų artimiesiems nemokamai arba su nuolaida apsilankyti koncertuose, spektakliuose, kituose renginiuose;
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Per metus sudaryta 14 susitarimų dėl taikomų nuolaidų
- Per metus išdalinta apie 14 000 kvietimų
2024 m. POLA išdalino 13 869 kvietimus į 472 kultūros renginius (palyginimui, 2023 m. 11 865 kvietimai 494 renginiuose, 2022 m. 11 979 kvietimai į 438 renginius, 2021 metais – 3 305 kvietimai į 139 renginius; 2020 metais – 3829 kvietimai į 359 renginius), kurių bendra vertė apie 230 950 eurų. Taip pat pasirašyta 14 sutarčių su kultūros įstaigomis dėl nuolaidų taikymo, pateikiama priede Nr. 3.
8. Nuolat skelbti pacientams aktualią ir naudingą informaciją skirtinguose komunikacijos kanaluose;
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Internetinėje svetainėje pola.lt paskelbtas 121 įrašas
- Facebook paskyrose „POLA prieš vėžį“ paskelbta 316 įrašų, (2023 m. – 342, 2022 m. – 305, 2021 m. – 270, 2020 m. – 341, 2019 m. – 338 )
- Linkedin paskyroje „Lithuanian Cancer Patient Coalition (POLA)“ kiekvieną mėnesį paskelbiama vidutiniškai 12 įrašų, iš viso daugiau nei 110 įrašų
- Youtube paskyroje „POLA prieš vėžį“ įkelti 24 nauji įrašai, 2024 m. pabaigoje POLA youtube iš viso buvo 143 įrašai
- Pacientams aktuali informacija el. laiškais išsiųsta 416 kartų, 25 188 adresatams. Adresatų skaičius adresatų skaičius išaugo 18 % per metus, laiškų atidarymo procentas 50-70 %.
- POLA teikiamos informacijos dėka 80 % POLA bendruomenės narių sveikatos raštingumas ir žinios, kaip labiau įsitraukti į sveikatos priežiūros procesą, pagerėjo ir labai pagerėjo
9. Vykdyti onkologinių pacientų interesų advokaciją, siekti padėtį gerinančių sprendimų onkologinių pacientų bendruomenei;
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Pateikta daugiau kaip 20 raštų dėl viešojo valdymo sprendimų, dalyvauta 9 tarpinstitucinių struktūrų veikloje, pasisakyta daugiau nei 50 susitikimų dėl geresnių viešojo valdymo sprendimų sveikatos ir/ ar socialinės politikos srityse.
- Atliektos 4 pacientų nuomonės apklausos/ tyrimai
- Žiniasklaidos priemonėse POLA paminėta daugiau kaip 200 kartų.
2024 m. POLA siekė maksimaliai prisidėti prie geresnių viešojo valdymo sprendimų, tuo tikslu jungėsi su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, verslo subjektais, stiprino bendradarbiavimą su valstybės ar savivaldybės institucijomis.
2024 m. POLA parengė ir išsiuntė daugiau nei 20 raštų su komentarais ir pastabomis:
- Dėl Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo onkologiniams pacientams (10 raštų)
- Dėl onkologinių ligų profilaktikos ir kontrolės (5 raštai)
- Dėl bendradarbiavimo stiprinimo ir pacientų teisių užtikrinimo (7 raštai)
Detali informacija – priede, kiekvienas raštas įkeliamas į pola.lt naujienų skiltį, informaciją pateikiant ir kasmėnesiniame naujienlaiškyje.
POLA taip pat dalyvavo šių tarpinstitucinių struktūrų ir darbo grupių veikloje:
- Nacionalinės vėžio profilaktikos ir kontrolės programos įgyvendinimo ir onkologinės pagalbos organizavimo stebėsenos taryboje (Neringa Čiakienė)
- Nacionalinio vėžio instituto pacientų taryba (Neringa Čiakienė)
- Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisijoje (Roma Karčiauskienė ir Gediminas Žižys)
- Žalos pacientų sveikatai prevencijos komisija (Neringa Čiakienė)
- Apeliacinė komisija skundams dėl Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo ir Labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymo išlaidų kompensavimo komisijų sprendimams nagrinėti (Fausta Šimonėlytė)
- Labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymo išlaidų kompensavimo komisija (Asta Tamulėnė ir Jūratė Povilavičienė)
- Skaidrios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vardo suteikimo komisija (Fausta Šimonėlytė)
- ONCODIR projekto veiklos grupė (Šarūnas Narbutas)
- ONCOSCREEN projektų veiklos grupė (Šarūnas Narbutas)
Siekiant geriau suprasti onkologinių pacientų ir jų artimųjų bendruomenės poreikius, 2024 metais buvo organizuotos keturios apklausos ir atliktos jų analizės:
- Apklausa dėl antros medicininės nuomonės (1485 respondentai)
- Apklausa apie onkologinėmis ligomis sergančiųjų burnos sveikatą (950 respondentų)
- Apklausa apie personalizuotos medicinos situaciją Lietuvoje, pacientų lūkesčius (1224 respondentai)
- Apklausa apie POLA veiklos vertinimą 2024 m. (1967 respondentai)
Atliktų POLA tyrimų ir analizių rezultatai pristatyti konferencijose, susitikimuose su gydymo įstaigų atstovais, cituoti teikiant komentarus žiniasklaidos priemonėse, jais remtasi teikiant pasiūlymus dėl viešojo valduymo sprendimų. Elektroninės apklausų rezultatų suvestinės patalpintos pola.lt skiltyje „Apie POLA“, „POLA rekomendacijos, studijos, pozicijos“.
2024 metais Lietuvos žiniasklaidos priemonėse POLA paminėta 244 kartus (lyginant su ankstesniais metais: 2023 m. – 189 kartai; 2022 m. – 173 kartai, 2021 m. – 143 kartai, 2020 m. – 162 kartai, 2019 metais – 153 kartai), aktualiausiais straipsniais, pranešimais, kaip ir anksčiau, buvo pasidalinama pola.lt svetainės naujienų skiltyje ir POLA Facebook paskyroje. Detali paminėjimų žiniasklaidoje suvestinė su nuorodomis pateikta priede Nr. 4.
Iš svarbiausių pasiekimų advokacijos srityje paminėtini:
- 10 metų praplėstos amžiaus, taikomo Krūties prevencinės programos dalyvėms, ribos: penkeriais metais į vieną pusę (pradedant nuo 45-erių) ir penkeriais metais į kitą (kviečiant programoje dalyvauti iki kol sukaks 75-eri), pakeitimas taikomas nuo 2025-01-01
- Psichologo konsultacijų įteisinimas per PSDF įkainio įvedimą ir paslaugų aprašymą Onkologiniam klasteriui priklausančiose įstaigose, reglamentavimas taikomas nuo 2024-07-01
10. Stiprinti POLA administracinius pajėgumus, užtikrinti veiklos tvarumą ir organizacijos skaidrumą bei atskaitingumą:
Pasiekti uždavinio įgyvendinimo rodikliai
- Pateiktos 8 paraiškos projektiniam finansavimui gauti nacionaliniu ir ES lygiu (savarankiškai arba partnerio statusu), laiku parengtos ataskaitos visiems 7 metų bėgyje vykdomiems projektams.
- Užtikrintas lėšų pritraukimo iš fizinių asmenų augimas: reguliaraus rėmimo sistemos sukūrimas ir integracija; esamų fizinių rėmėjų konvertacija į reguliarius rėmėjus; lėšų pritraukimas, naudojant F2F (Face-to-Face) metodą. 1,2 % GPM kampanijos stiprinimas, siekiant 40% augimo
- Užtikrinti žmogiškieji resursai POLA veiklų vykdymui
- Užtikrinamas nuolatinis POLA kortelės turėtojų duomenų bazės palaikymas ir atnaujinimas
- Stiprinama ir palaikoma teisinė, informacinė, IT bazė
2024 m. buvo kryptingai dirbama siekiant POLA užtikrinti veiklos tvarumą, stabilumą, organizacijos skaidrumą bei atskaitingumą. Siekiant šių tikslų buvo kryptingai dirbama dėl lėšų pritraukimo iš skirtingų šaltinių.
Siekiant projektinio finansavimo 2024 m. partnerio statusu pateiktos 5 paraiškos projektams, finansuojamomis ES lėšomis, skirtomis Europos Kovos su vėžiu plano įgyvendinimui, 3 projektai laimėti: YARN, EU-CIP, READI (nelaimėti Hermes ir Digi-AYA).
Pateiktos 3 paraiškos nacionaliniams projektams, visais trimis atvejais laimėtas finansavimas: Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuojamas projektas „Drauge sVEIKTI lengviau“ (2024.06.21 – 2024.12.02), Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos priemonė „Sveikatos raštingumo apie onkologinius susirgimus stiprinimas ir plėtojimas“ (2024.05.27 – 2024.12.31), Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis finansuojamas projektas „POLA institucinių gebėjimų stiprinimas“ (2025.01.01– 2025.12.31).
2024 m. sustiprintas lėšų pritraukimas iš fizinių asmenų, tam tikslui įdiegiant Lėšų pritraukimo modelį naudojant Face-to-Face (F2F) metodą, inicijuojant procesus, skirtus esamų fizinių rėmėjų konvertacijai į reguliarius rėmėjus ir tikslinės 1,2 % GPM kampanijos įgyvendinimui
F2F modelis buvo pasitelktas, siekiant pritraukti kuo daugiau kasmėnesinių rėmėjų, tokiu būdu užtikrinant finansinį organizacijos stabilumą. Šis kasmėnesinių rėmėjų pritraukimo metodas yra labai efektyvus dėl tiesioginio kontakto ir asmeninio ryšio kūrimo gyvai kalbinant žmones ir teikiant informaciją apie POLA veiklas, leidžiantis geriau perteikti organizacijos misiją ir vertybes.
Atlikti parengiamieji veiksmai:
- Paieška F2F paslaugą teikiančių agentūrų, rinkos analizė, paruošta kasmėnesinių rėmėjų pritraukimo strategija ir komunikacijos planas.
- Pasirinktas paslaugos tiekėjas – Magnumus agentūra, pasirašyta paslaugų teikimo sutartis, įvykdyti mokymai darbuotojams, kad šie galėtų profesionaliai bendrauti su rėmėjais.
- www.pola.lt puslapyje įdiegta mokėjimų ir CRM donation.lt sistema, leidžianti rėmėjams skirti paramą, pasirenkant vienkartinį arba kasmėnesinį mokėjimą, kaupti duomenis bei generuoti ataskaitas.
Rezultatai: F2F metodas pasiteisino kaip vienas efektyviausių būdų tiesiogiai pritraukti lėšas ir sukurti ilgalaikius ryšius su rėmėjais. 2024 m. 06-12 mėn. laikotarpiu prisijungė 397 nuolatiniai rėmėjai. Vidutinė paramos suma per mėnesį 7 Eur.
Siekiant didinti pritraukiamos paramos apimtis, buvo inicijuota esamų vienkartinių fizinių rėmėjų konvertacija į reguliarius rėmėjus ir toliau sėkmingai vystoma.
Siekiant paskatinti fizinius asmenis skirti 1,2 % GPM organizacijai, buvo pasitelkta komunikacijos agentūra, kuri padėjo sukurti efektyvią kampaniją „Vėžiu serga kiti“, pasiekiant platų tikslinės auditorijos ratą.
Atlikti darbai:
- Drauge su Komunikacijos agentūra „Highlight“ parengta komunikacijos strategija, apimantu įvairius kanalus, tokius kaip socialinė žiniasklaida, el. laiškai, reklamos ir straipsniai žiniasklaidoje, lauko reklama Vilniuje ir Kaune, reklama ACM ekranuose.
- Kampanija buvo įgyvendinta nuo vasario mėnesio pabaigos iki gegužės 2d., nuolat sekant jos rezultatus ir optimizuojant komunikacijos priemones pagal auditorijos atsaką.
Rezultatai: 1,2 % GPM kampanija buvo išties sėkminga, gauta paramos lėšų padidėjo 50 proc. lyginant su 2023 metais. Iš viso surinkta 150 000 Eur.
2024 m. tęstas bendradarbiavimas su korporatyviniais rėmėjais, ieškota naujų, jiems pristatant POLA prioritetus, planuojamas iniciatyvas ir kviečiant prisidėti prie jų įgyvendinimo. Detali informacija pateikta Finansinėje ataskaitoje.
Kaip ir ankstesniais metais, didelis dėmesys skirtas POLA atskaitingumo visuomenei ir veiklos skaidrumo užtikrinimui:
- tęstas kasmėnesinio POLA naujienlaiškio rengimas;
- POLA nariams kiekvieną savaitę siunta informacija apie POLA veiklos pristatymą žiniasklaidoje ir POLA informaciniuose kanaluose suvestines;
- Pola.lt interneto svetainės naujienų skiltyje skelbėme informaciją apie POLA susitikimus, išsiųstus raštus, pridėdami jų kopijas.
- užtikrinome „POLA karštosios linijos“ tęstinumą, t.y. sudarėme sąlygas ant kiekvienos POLA kortelės nurodytu telefono numeriu skambinantiems asmenimis gauti atsakymus į aktualiausius klausimus nesvarbu kuriuo paros laiku asmuo skambintų;
- periodiškai dalinomės informacija apie onkologinių pacientų bendruomenei aktualius klausimus FB paskyrose „POLA prieš vėžį“ bei „POLA kortelė“, Linkedin paskyroje „POLA prieš vėžį“, taip pat internetinėje svetainėje www.pola.lt, siųsdami tikslinę informaciją el.laiškais, dalindamiesi video produkcija POLA youtube paskyroje, o jaunesnei auditorijai skirtus postus įkeldami į POLA Instagram paskyrą, didinome pacientų bendruomenės įsitraukimo į savo sveikatos priežiūros procesą galimybes.
Pritraukto projektinio finansavimo dėka, galėjome užtikrinti žmogiškuosius pajėgumus POLA veiklos vykdymui: 8 pilnu arba daliniu krūviu dirbančius etatinius darbuotojus, o taip pat pasitelkti ekspertus specifinėms užduotims. Nuolat koordinavome POLA savanorių veiklą, organizavome jiems mokymus, aprūpinome veiklai reikalingomis priemonėmis ir informacija.
2024 m. inicijuoti išoriniai auditai dėl 2023 ir 2022 m. finansinio ataskaitų rinkinio, abiem atvejais gautos teigiamos auditoriaus išvados, kurios skelbiamos POLA interneto svetainės skiltyje https://pola.lt/veiklos-ataskaitos/. 2024 m. ES institucijos auditavo EU-CAYAS-Net projekto dokumentus, gauta teigiama išvada.
Taip pat didelis dėmesys skirtas užtikrinti nuolatiniam POLA kortelės turėtojų duomenų bazės palaikymui ir atnaujinimui, o taip pat teisinės, informacinės, IT bazės stiprinimui ir palaikymui.
Veiklos ataskaitos priedai:
- POLA 2024 m. vykdytų priemonių rezultatai
- Informacija apie naujus POLA kortelės partnerius – verslo įmones ir organizacijas
- Informacija apie naujus POLA kortelės partnerius – kultūros įstaigas ir organizacijas
- POLA veiklos pacientų teisių advokacijos srityje 2024 m. detalizavimas
- POLA paminėjimai žiniasklaidoje 2024 m.
- POLA naujienlaiškiai 2024 m.
- POLA bendruomenei išsiųstos tikslinės informacijos el. laiškais 2024 m. sąvadas
PER ATASKAITINĮ LAIKOTARPĮ GAUTA PARAMA
(eurais)
Eilės Nr. | Gautos paramos teikėjas | Gautos paramos dalykas | ||||||
Pavadinimas | Kodas, buveinė (adresas) | Pinigais | Turtu, išskyrus pinigus | Paslaugomis | Turto panauda | Savanorių darbu** | ||
Eur | Valandos | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
1 | Lietuvos Respublikos juridiniai asmenys | |||||||
1.1. | Promostar, UAB | Manufaktūrų g.20, Vilnius | 22138,20 | |||||
1.2. | UAB Comedy productions | 304092878, Žalgirio 135, Vilnius | 35332,00 | |||||
1.3. | Viešoji Įstaiga Kultūra visiems | 302640386 Geležinkelio g. 3-14A, Vilnius | 1995,00 | |||||
1.4. | VŠĮ Muzikos dienos | 302474701Bistryčios g. 40-21 Vilnius | 11294,00 | |||||
1.5. | Viešoji įstaiga Teatro dienos | 302470261 Elnių g. 27/Stirnių g. 28, Vilnius | 1248,00 | |||||
1.6. | MB Kaupta | 304234879 Č. Sasnausko g.3, Kaunas | 15,00 | |||||
1.7. | UAB Critical Securiry | 300646885 Saulėtekio al. 15-1, Vilnius | 1000,00 | |||||
1.8. | UAB Roche Lietuva | 300089404 J.Jasinkio g.16B, Vilnius | 8000,00 | |||||
1.9. | UAB Astrazeneca Lietuva | 300089799 Spaudos 6-1, Vilnius | 26200,00 | |||||
1.10. | UAB Findadtech | 305416176 Polocko 26-33, Vilnius | 45,00 | |||||
1.11. | VŠĮ Teniso namai LT | 302728199 Konstitucijos pr.15-53, Vilnius | 420,00 | |||||
1.12. | UAB GGI Lithuania | 302473574 T.Narbuto g5, Vilnius | 220,00 | |||||
1.13. | MB Sąmoningumo judesio namai | 305865655 Leičių 11-127, Vilnius | 200,000 | |||||
1.14. | UAB SB grupė | 302721774 Kauno g. 7-52, Klaipėda | 200,00 | |||||
1.15. | UAB Gerovės idėjos | 302559169 P.Lukšio g.5, Utena | 300,00 | |||||
1.16. | UAB Mavis | 301299537 Metalo g. 29, Vilnius | 750,00 | |||||
1.17. | UAB Farma Mondo | 304080032 Ateities g. 10A , Vilnius | 500,00 | |||||
1.18. | UAB Raul Holding | 301127683 Gamyklos g.14 Marijampolio K., Vilniaus r | 5000,00 | |||||
1.19. | UAB Tokvila | 110590949 Žalgirio g. 122, Vilnius | 2000,00 | |||||
1.20. | UAB Benu vaistinė | 135874035 Gamybos g.4 Ramučių k | 2700,00 | |||||
1.21. | UAB Eurobaltic | 305084083 Tuskulėnų 28-3, Vilnius | 200,00 | |||||
1.22. | UAB Dezinfekcija | 302502912 Žirmūnų g. 58-35 , Vilnius | 100,00 | |||||
1.23. | UAB Grevika | 304975860 Vaidilutės 67, Vilnius | 1000,00 | |||||
1.24. | ŽŪK Biržų linų pluoštas | 300027356 Apasčios g. 14, Paežerių k., Biržų r | 100,00 | |||||
1.25. | UAB Kolmisoft | 301534711 Prancūzų 12, Vilnius | 500,00 | |||||
1.26. | UAB Skp valda | 304044997 Chemijos g. 29A, Kaunas | 300,00 | |||||
1.27. | UAB Pramonės NT | 304945326 Pramonės 97-104, Vilnius | 1500,00 | |||||
1.28. | UAB LTLAB | 301691627 J. Basanavičiaus 120, Utena | 300,00 | |||||
1.29. | MB Nidore | 306013769 Jonažolių g. 19-107, Vilnius | 50,00 | |||||
1.30. | UABDBB Rinkos Insurance Solutions | 124277099 Odminių 8, Vilnius | 500,00 | |||||
1.31. | UAB Noto draudimas | 305563895 Panevėžio 25B-33, klaipėda | 500,00 | |||||
1.32. | UAB Fresenius Kabi baltics | 302992398 J. Basanavičiaus g. 26 , Vilnius | 2100,00 | |||||
1.33. | UAB Furniture1 | 304742023 Konstitucijos pr. 21A, Vilnius | 5000,00 | |||||
1.34. | UAB Helvina | 134047424 Parko g. 96, Ramučių k, Kauno r | 1500,00 | |||||
1.35. | Mambresta | 304937016 Baltijos pr. 93-26, Klaipėda | 200,00 | |||||
1.36. | UAB Swixx Biopharma | 303481894 Bokšto g. 1-3, Vilnius | 4000,00 | |||||
1.37. | Ipsen Pharma SAS Lietuvos filialas | 300101924 T. Narbuto 5, Vilnius | 15000,00 | |||||
2. | Užsienio valstybių juridiniai asmenys | |||||||
2.1. | Sia Novartis Baltics | 10010,00 | ||||||
2.2. | Abbvie Finance B.V. | 10000,00 | ||||||
2.3. | Pfizer Luxemburger | 10000,00 | ||||||
2.4. | Bristol-Myers Squibb KFT | 7000,00 | ||||||
3. | Fiziniai asmenys* ir anonimai | X | 48393 | |||||
4. | Gyventojai, skyrę gyventojų pajamų mokesčio dalį | X | 150005,00 | X | X | X | X | |
5. | Savanorių darbas | x | 14560 | |||||
6. | Iš viso | X | 315808 | 72007,20 |
* Fizinių asmenų duomenys neatskleidžiami.
** Jei nėra galimybės įvertinti pinigine išraiška, gali būti nurodytos savanorių dirbtos valandos, apie tai nurodant pastaboje
TIKSLINIO FINANSAVIMO SUMŲ PASIKEITIMAS PER ATASKAITINĮ LAIKOTARPĮ
(eurais)
Eilės Nr. | Tikslinio finansavimo sumų šaltinis | Likutis ataskaitinio laikotarpio pradžioje | Gauta per ataskaitinį laikotarpį | Panaudota per ataskaitinį laikotarpį | Gautinų sumų pasikeitimas | Likutis ataskaitinio laikotarpio pabaigoje |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1. | Valstybės biudžetas | |||||
2. | Savivaldybių biudžetai | |||||
3. | Kiti šaltiniai | 170874 | 661120 | 519687 | 312307 | |
4. | Iš viso | 170874 | 661120 | 519687 | 312307 |
GAUTOS PARAMOS PASIKEITIMAS, ĮSKAITANT JOS PANAUDOJIMĄ, PER ATASKAITINĮ LAIKOTARPĮ
(eurais)
Eilės Nr. | Paramos dalykas | Likutis ataskaitinio laikotarpio pradžioje | Gauta per ataskaitinį laikotarpį | Pergrupavimas* | Panaudota per ataskaitinį laikotarpį | Likutis ataskaitinio laikotarpio pabaigoje | |
Iš viso | Iš jų saviems tikslams | ||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1. | Pinigai | 320386 | 315808 | 234566 | 401628 | ||
2. | Turtas, išskyrus pinigus | 72007 | 72007 | ||||
2.1 | Turtas, išskyrus pinigus | 72007 | 72007 | ||||
3. | Parama, panaudota neliečiamajam kapitalui formuoti | X | X | X | X | X | |
4. | Iš viso |
* Pinigais gauta parama panaudota ilgalaikiam turtui įsigyti ar neliečiamajam kapitalui formuoti arba parduotas kaip parama gautas turtas, išskyrus pinigus
NARIO MOKESČIO SUMŲ PASIKEITIMAS PER ATASKAITINĮ LAIKOTARPĮ
(eurais)
Eilės Nr. | Tikslinio finansavimo sumų šaltinis | Likutis ataskaitinio laikotarpio pradžioje | Gauta per ataskaitinį laikotarpį | Panaudota per ataskaitinį laikotarpį | Gautinų sumų pasikeitimas | Likutis ataskaitinio laikotarpio pabaigoje |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1. | Nario mokestis | 2295 | 900 | 3195 | ||
2. | ||||||
3. | ||||||
4. | Iš viso | 2295 | 900 | 3195 |