2019.06.17 – 23/ Tarptautinė inkontinencijos savaitė

Visame pasaulyje birželio 17 – 23 dienomis minima Tarptautinė inkontinencijos savaitė. Šių metų šūkių net keletas, jais kviečiama atkreipti dėmesį į svarbiausias problemas: prastą efektyvaus gydymo prieinamumą, pacientų ir slaugytojų nematomumą, vis augančius šio susirgimo mąstus. Lietuvoje Tarptautinės inkontinencijos savaitės renginius devynerius metus organizuoja VšĮ Inkocentras.

„Ši savaitė skirta tiems, kurie dažniausiai yra nematomi – šlapimą ir išmatas nelaikantys žmonės izoliuojasi nuo visuomenės, su jais neretai kontaktuoja tik jų artimieji ir slaugytojai. Artimųjų psichologinė ir fizinė sveikata – nematomas reiškinys, kuriam niekas neskiria jokio dėmesio. O juk jie neretai nemokamai dirba visą parą teikdami psichologinę paramą ir slaugos paslaugas. Gydymo įstaigose dirbančios slaugytojos vis dar išlieka nematomu personalu, jų darbas nėra deramai finansiškai įvertintas. Tad šią savaitę kviečiu pamatyti visus šiuos nematomus žmones, kalbėti apie jų problemas ir ieškoti būdų, kaip jų gyvenimą padaryti lengvesniu“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Inkocentras kviečia žiniasklaidos atstovus šią savaitę parengti bent vieną publikaciją, laidą apie šlapimo nelaikymą. Siekdami jums padėti kartu su šiuo pranešimu siunčiame specialų Inkocentro naujienlaiškio numerį, kuriame rasite interviu su pacientų organizacijų, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, taip pat kitos naudingos informacijos apie šlapimo nelaikymą bei kelis Inkocentrui atsiųstus pacientų laiškus ir klausimus. Maloniai kviečiame naudotis šiais tekstais rengiant jūsų publikacijas ir laidas.

Pasak VšĮ Inkocentras vadovės, gydytojos J. Misevičienės, kiekviena diena su inkontinencija – tai gyvenimas nuolatiniame strese. „Nuo šlapimo ir išmatų nelaikymo kenčiantys žmonės praranda daug: santykius, pomėgius, savigarbą. Todėl sugebėjimas atsigauti, mokėjimas išlikti, kai viskas tik blogėja, tampa labai vertingas. Kartais specialistai tų prarastų gyvenimo veiklų visumą vadina „socialine mirtimi“. Ši diagnozė turi tokią galią“, – sako J. Misevičienė.

Šlapimo nelaikymas žmonių gyvenimuose:

  • Mažiausiai viena iš trijų suaugusių moterų ir vienas iš penkių vyrų patiria šlapimo inkontinenciją.
  • JAV sveikatos ekonomikai šlapimo inkontinencija kainuoja nuo 16 iki 18 milijardų dolerių ir smarkiai prisideda prie aplinkos taršos.
  • Tai antroji pagal dažnumą priežastis, kodėl senyvas žmogus atiduodamas į senelių namus.
  • Moterys prieš kreipdamosi pagalbos vidutiniškai laukia trejus su pusę metų.
  • Moterys nežymų šlapimo nutekėjimą vertina kaip buvimo moterimi dalį, dar vieną nereikšmingą dalyką, su kuriuo reikia susitaikyti. (Diane K. Newman, slaugos praktikos mokslų daktarė. Knyga „Kaip gyventi su inkontinencija“.) 

VšĮ Inkocentras

Daugiau informacijos:
Jurga Misevičienė, vadovė
VšĮ Inkocentras
www.buksausas.lt
8640 43187

POLA PROGRAMĖLĖ