Apie inovacijų prieinamumo iššūkius – Europos Parlamento diskusijoje

Kovo 25 d. POLA direktorė Neringa Čiakienė Europos Parlamento nario Aurelijaus Verygos kvietimu nuotoliu dalyvavo konferencijos „Inovatyvūs vaistai – ne mažoms valstybėms narėms?“ diskusijoje. Ji atkreipė dėmesį, kad vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria mažos valstybės, tai – lėtas ir sudėtingas naujų inovatyvių vaistų prieinamumas pacientams. Lietuva yra tarp tų šalių, kuriose inovatyvūs gydymo būdai pacientus pasiekia tik po 3 ir daugiau metų, nors pagal įstatymus šis laikotarpis turėtų būti gerokai trumpesnis, o paraiškų veritnimas turėtų neviršyti 6 mėnesių. Dėl negebėjimo įgyvendinti priimtus teisės aktus, labiausiai nukenčia pacientai, jiems tai kainuoja gyvybes.

Nors Europos Sąjungos strateginės gairės aiškiai nurodo – pacientų prieiga prie inovatyvių gydymo būdų neturi priklausyti nuo gyvenamosios vietos ar šalies ekonominės situacijos, tačiau šiuo metu realybė yra kita. Todėl sveikiname iniciatyvas dėl bendrų viešųjų pirkimų ir svarbiausių vaistų (Critical Medicine Act). Visgi, kad pasitikėjimas sveikatos sistema būtų išlaikytas, svarbu, kad diskusijos neužsitęstų, o būtų užtikrinti realūs rezultatai, pasiektas įgyvendinimas.

Neringa Čiakienė atkreipė dėmesį ir į augančią naują problemą – ne vien inovatyvių, bet ir kitų būtiniausių vaistų, tokių kaip antibiotikai ir imunosupresiniai vaistai, trūkumą. Pacientai girdi ne tik įvairius paaiškinimus iš valstybės pareigūnų, bet ir skaito apie prielaidas apie derybų dėl vaistų kainų (ne)skaidrumą ir galimai slaptus susitarimus.

Sveikatos apsauga – ne tik medicinos, bet ir nacionalinio saugumo klausimas. Jei valstybė negali užtikrinti tinkamos sveikatos priežiūros, ji tampa vis mažiau atspari krizėms – pandemijoms, geopolitinėms grėsmėms, ekonominiam nestabilumui.

N. Čiakienė pabrėžė, kad valdžios institucijos turi prisiimti atsakomybę už gyvybes, kurios prarastos dėl to, kad trūksta prieinamų gydymo būdų, ir užtikrinti, kad pacientai laiku gautų reikiamą gydymą. Sveikata neturi būti priklausoma nuo biurokratijos – pacientų sveikata ir išgyvenimas visada turi būti svarbiausias prioritetas.