Ar pacientai Estijoje ir Lietuvoje gydymui labiau pasitiki aukojimu, ar valstybės parama?

Šių metų Latvijoje vykęs labdaros maratonas „Padovanok penkis!“ skirtas sveikatos priežiūros spragoms Latvijoje, atkreipiant dėmesį į atvejus, kai žmonėms, turintiems kritinių ir ūmių sveikatos problemų, reikia skubios pagalbos, tačiau valstybė nepadengia išlaidų. Kai kurie latviai ieško būdų, kaip šias problemas išspręsti už savo šalies ribų. Kokia padėtis Estijoje ir Lietuvoje? Ar pacientai labiau pasikliauja valstybės parama, ar suaukotomis lėšomis? Apie tai Latvijos radijos žurnalistas Rihards Millers kalbino POLA vyriausiąjį patarėją Šarūną Narbutą. Dalinamės ištrauka iš straipsnio:

Lietuvos patirtis
Lietuvoje nevalstybinis sektorius taip pat padeda pacientams gydymo procese ten, kur valstybė negali padėti. Latvijos radijo apklausti organizacijų atstovai šiek tiek skirtingai vertina, kaip valstybė finansiškai remia pacientų gydymą. Lietuvos Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos vyriausiasis patarėjas Šarūnas Narbutas kritiškai vertina dabartinį paramos lygį.

„Kalbant apie valstybės paramą, neturime veiksmingos kompensavimo sistemos. Turime blogiausią rodiklį Europoje, pagal vaistų prieinamumą atsiliekame net nuo Turkijos. Žinau, kad Latvijoje tokia padėtis buvo ilgą laiką, tačiau pastaraisiais metais ji pagerėjo. Matau, kad Latvijai sekasi geriau. Lietuvoje yra priešingai“, – sakė Šarūnas Narbutas. Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje ne tik mažiausias vaistų kompensavimo lygis Europos Sąjungoje, bet ir ilgas bei nenuspėjamas registracijos procesas. POLA padeda teikdama paramą, įskaitant teisinę, pvz., kaip steigti paramos fondą.”

Straipsnio vertimas į anglų kalba čia.

Nuoroda į originalų straipsnį latvių kalba čia.

2024-12-04

POLA PROGRAMĖLĖ