Girdint apie NVI prijungimą prie Santaros klinikų – pacientų rūpestis dėl paslaugų prieinamumo ir kokybės išlaikymo

Balandžio 4 d. naujienų agentūroje BNS įvyko spaudos konferencija „Ar pagerės vėžio gydymo rezultatai ir prieinamumas prie paslaugų bei šiuolaikinių vaistų integravus Nacionalinį vėžio institutą į VUL Santaros klinikas?“, kurioje dalyvavo POLA direktorė Neringa Čiakienė ir NVI atstovai – Gydymo tarybos pirmininkas dr. Mantas Trakymas, NVI Mokslo tarybos pirmininkės pavaduotojas doc. dr. Audrius Dulskas ir NVI Biomedicininės fizikos laboratorijos vedėjas prof. dr. Ričardas Rotomskis.

N. Čiakienė konferencijoje pažymėjo, kad POLA žino apie politinį sprendimą keisti dabartinę NVI struktūrą, NVI paliekant kaip mokslinį institutą, o jo „turimą infrastruktūrą ir išteklius asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti integruojant į bendrą VU ligoninės Santarų klinikų struktūrą“.

Pasak POLA direktorės, visiems suprantama, kad permainos įstaigos teisinėje ir organizacinėje struktūroje reiškia, kad dalis įstaigos resursų bus nukreipiama ne tipinei veiklai, o su reorganizacija susijusiems procesams. „Iš pacientų girdime, kad eilės onkologinių ligų diagnostikai ir gydymui pastaruoju metu yra išaugusios. Europos statistinėse suvestinėse Lietuva yra apačioje tiek pagal paslaugų prieinamumą, tiek pagal pacientų išgyvenamumą. Mums, kaip pacientams atstovaujančiai organizacijai, svarbu žinoti, kaip bus užtikrinama, kad tiek proceso metu, tiek įvykus apjungimui, nenukentėtų nei sveikatos priežiūros paslaugų kokybė, nei į mokslą orientuota veikla, o kaip tik, kaip šiuo metu žadama, augtų. Noriu pastebėti, kad onkologiniams pacientams labai svarbus paslaugų kompleksiškumas,“ – kalbėjo N. Čiakienė.

Pristačiusi kelis pacientų pastebėjimus iš POLA bendruomenės apklausos, N. Čiakienė išskyrė, kad daugeliui žmonių itin svarbios informavimo paslaugos, nukreipimas pas psichologą, dietologą, reikalingos socialinio darbuotojo paslaugos. Šiuo metu tik įžengus į NVI, pasitinka vėžio informacijos/ kontaktų centras, paslaugos apima nuo prevencijos, diagnostikos, gydymo iki reabilitacijos, o taip pat paliatyvios pagalbos, dirba socialiniai darbuotojai, medicinos psichologai, dietologai. Visa NVI įranga ir ištekliai naudojami tik onkologiniams pacientams. POLA direktorė išreiškė susirūpinimą, kad NVI infrastruktūrą ir išteklius apjungus su Santarų klinikomis, paslaugų prieinamumas onkologiniams pacientams gali suprastėti, nes infrastruktūra ir ištekliai nebegalės būti skiriami išskirtinai tik onkologiniams pacientams, pvz., eilės diagnostiniams tyrimams, kai kurioms operacijoms bus bendros su kraujagyslių, neurologinėmis ar kitomis ligomis sergantiems pacientams. Tuo tarpu koncentruojant sveikatos priežiūros paslaugas specializuotoje įstaigoje pacientai pagalbą gali gauti greičiau.

Nuotraukos Žygimanto Gedvilos, BNS

2023-04-04

POLA PROGRAMĖLĖ