Išplatintas bendras kreipimasis dėl krūties onkochirurgijos sertifikato suteikimo išimties tvarka
POLA drauge su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Nacionalinio vėžio instituto, Respublikinės Klaipėdos ligoninės, Klaipėdos universiteto ligoninės bei Lietuvos krūties vėžio asociacijos vadovais gegužės 2 d. pasirašė bendrą kreipimąsi, adresuotą Sveikatos apsaugos ministerijai, Seimo Sveikatos reikalų komitetui, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Podiplominių stucijų centrui, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Podiplominių studijų prodekanui. Kreipimesi pateikti siūlymai susiklosčiusiai situacijai dėl krūtų onkochirurgų specialistų sertifikavimo Lietuvos Respublikoje spręsti.
Teikiami siūlymai suformuluoti atsižvelgiant į 2023 m. balandžio 13 d. vykusio Sveikatos apsaugos ministerijos organizuoto nuotolinio pasitarimo, skirto krūtų onkochirurgijos paslaugas teikiančių patyrusių specialistų sertifikavimo išimties tvarka klausimui metu vykusias diskusijas, pateiktus faktus bei išsakytas mintis.
Siūloma išimties tvarka išduoti siauros medicinos praktikos krūties onkochirurgijos įvadinio kurso baigimo sertifikatą patyrusiems praktikuojantiems krūties chirurgijos srityje bendrosios chirurgijos specialistams, kurie turi galiojančią gydytojo chirurgo medicinos praktikos licenciją ir per pastaruosius 10 metų ne mažiau kaip 5 metus vertėsi gydytojo chirurgo medicinos praktika bei atitinka šiuos kriterijus:
- Per metus atlieka ne mažiau nei 30-50 operacijų dėl gerybinės ir piktybinės krūties patologijos (neįskaitant estetinių krūtų operacijų);
- Per 5 metus yra kėlę kvalifikaciją onkologijos sityje ne mažiau nei 70-100 akademinių valandų, iš kurių ne mažiau nei 70 proc. sudarytų krūties vėžio diagnostika ir gydymas.
Kreipimesi prašoma atsižvelgti į siūlymus, kadangi dėl pakeitimų įstatyminiuose dokumentuose ir su tuo susijusių aplinkybių susidarė situacija, kad pusė šiuo metu Lietuvoje krūties vėžį operuojančių chirurgų neturi krūties onkochirurgo sertifikato.
Iki 2018 m. gyd. chirurgo medicinos normoje krūties operacijos buvo įtrauktos. Atnaujintoje redakcijoje (LIETUVOS MEDICINOS NORMA MN 74:2018) nuo 2018-01-26 minėtos operacijos iš normos buvo pašalintos. Vilniaus Universitete šie kursai nebuvo organizuojami, o Lietuvos sveikatos mokslų universiteto organizuotų mokamų kursų trukmė buvo 11 mėn.
Manome, kad šie kursai galėtų būti organizuojami gydytojams, pradedantiems savo veiklą krūties chirurgijos srityje, o patyrusiems specialistams krūtų onkochirurgo sertifikatą siūlome pagal išvardintus kriterijus suteikti išimties tvarka.
2004 m. krūties onkochirurgijos sertifikatai buvo išduoti bendrosios chirurgijos specialistams, įvertinus darbo stažą minėtoje srityje. Jokie papildomi kursai tuomet (2004 m.) gydytojams organizuoti nebuvo. Taip pat šio sertifikato, išduoto 2004 m. galiojimas nebuvo atnaujinamas.
Įvertinus praktikuojančių gydytojų klinikinę praktiką, atliktų operacijų apimtį bei kvalifikacijos kėlimą, prašome atitinkantiems išvardintus kriterijus gydytojams krūtų onkochirugo sertifikatą išduoti išimties tvarka.
Nesprendžiant situacijos, atsižvelgiant į kursų trukmę ir specialistams nutraukus klinikinę praktiką beveik 1 metams, neabejotinai sutriktų krūties onkochirurgijos paslaugų teikimas bei padaugėtų išplitusio krūties vėžio atvejų.
Esame tikri, kad siūlomas sprendimas geriausiai atitinka tiek sveikatos priežiūros specialistų, tiek pacientų interesus ir tikime, kad veikdami drauge užtikrinsime tęstinį kokybiškų krūties onkochirurgijos paslaugų teikimą.
Visą kreipimąsi kviečiame skaityti čia.
2023-05-08