Įvyko renginys, skirtas Pasaulinei kovos su prostatos vėžiu dienai
Rugsėjo 16 d. Nacionalinio vėžio instituto (NVI) kiemelyje, kaip ir kasmet, vyko Pasaulinei kovos su prostatos vėžiu dienai skirtas renginys, kuriame dalyvavo ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas Paulius Rakštys.
Šventės metu NVI sodelyje įrengti trys nauji suoliukai, skirti nusipelniusiems onkologams: mokslininkei onkologei, imunologei, vėžio imunologijos pradininkei Lietuvoje, aktyviai visuomenės veikėjai, švietėjai profesorei Elenai Moncevičiūtei Eringienei, mokslininkui onkologui, eksperimentinės onkologijos pradininkui Lietuvoje, visuomenės veikėjui, humanistui profesoriui Viktorui Kutorgai, gydytojui chirurgui, onkologui, Lietuvos onkologinės chirurgijos patriarchui, pedagogui profesoriui Petrui Norkūnui.
Sveikindamas renginio dalyvius ir visus klausytojus, POLA prezidentas Paulius Rakštys, vienas renginio iniciatorių, kuris taip pat yra ir Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija draugijos vadovas, pažymėjo, kad kasmet galima džiaugtis ne tik gražiomis tradicijomis, bet ir tobulėjančiu prostatos vėžio gydymu. Pasak P. Rakščio, labai svarbu nuolat priminti ir paraginti vyrus kreiptis pas gydytojus, tikrintis sveikatą, laiku pranešti apie savo negalavimus – tuomet žymiai lengviau suvaldyti ligą ir ją išgydyti, kad pacientai galėtų grįžti į normalų gyvenimo ritmą. Pasak P. Rakščio, itin svarbu, kad vyrai rūpintųsi ne tik automobilių technine priežiūra, bet ir savo sveikata, nepamirštų savęs ir negailėtų laiko profilaktikai, periodiškai atliktų prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą. Tai veiksminga priemonė, leidžianti aptikti ne tik vėžines ląsteles, bet ir įvertinti galimo susirgimo riziką.
Prostatos vėžys Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Susirgimai prostatos vėžiu sudarė 7 proc. visų onkologinių susirgimų pasaulyje, imant abi lytis kartu, ir 14 proc. visų susirgimų vyrams.
Priešinės liaukos vėžio sergamumo rodikliai Lietuvoje yra didesni nei Europos Sąjungos vidurkis, tačiau, lyginant su kitomis Europos šalimis, susirgusiųjų šiuo vėžiu išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje yra geri. Reliatyvus 5-erių metų išgyvenamumas susirgus priešinės liaukos vėžiu Lietuvoje – 97,2 proc. Nustačius priešinės liaukos vėžį I stadijoje, 5-metų išgyvenamumo rodikliai Lietuvoje siekia 100 proc., t.y. visi onkologiniai ligoniai, kuriems ši liga buvo nustatyta I stadijoje, išgyveno mažiausiai 5 metus po diagnozės nustatymo. Daugiau nei pusė visų prostatos vėžio atvejų Lietuvoje diagnozuojamos ankstyvos I ir II stadijos. Pasak NVI vadovės prof. S. Jarmalaitės, tokie puikūs rezultatai buvo ne visada. Dėl didelio sergamumo ir anksčiau buvusių prastų išgyvenamumo rodiklių, Lietuva vienintelė Europoje vykdo prevencinę programą ankstyvam prostatos vėžio aptikti. Todėl vis dažniau prostatos vėžys diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje, kaip liga gerai kontroliuojama. Tam svarbu kad kuo daugiau 50-69 metų vyrų aktyviai dalyvautų prevencinėje programoje, pasitikrintų PSA rodiklį. 2020 m. dėl pandemijos dalyvavimas profilaktinėje patikros programoje sumažėjo 33 proc.
Parengta pagal Nacionalinio vėžio instituto informaciją.
Nuotraukas iš renginio galite peržiūrėti čia.
2021-09-17