Marijampolės onkologinių ligonių asociacijos „Rūpestėlis” įgyvendinti projektai stiprina bendruomeniškumą

„Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Salomėjos Nėries susitikimas mene“ – taip „Rūpestėlio“ išvyką į Kauną  gegužės 18 dieną įvardijo dalyviai. „Rinkdamiesi šią datą, stengėmės suderinti dviejų muziejų pasiūlytus renginius. S. Nėries ir B. Bučo namų Palemone sodelyje vyko 60 – tojo  „Poezijos pavasario“ moterų poezijos popietė „Mano sielos pavasaris“, o Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, minėdamas Tarptautinę muziejų dieną ir duris atveriantis tik 17 val., padarė išskirtinę privilegiją – priėmė mus dieną, pasiūlydamas nuostabią programą”, – sako „Rūpestėlio” vadovė Roma Karčiauskienė.

Pirmiausia skubėjome į Palemoną, kad dar spėtume išgirsti prie Kauno marių suokiančias lakštingalas. Bučų namai mus pasitiko prie takelio sužaliavusiu diemedžiu, sodriu alyvų kvapu, atgimstančios gyvybės džiaugsmu. Kartu su muziejaus gide keliavome po namus, aplankydami kiekvieną kambarį, išgirsdami vis naujų faktų apie poetės ir jos vyro skulptoriaus Bernardo Bučo gyvenimą.

Pasiskirstę į dvi komandas dalyvavome edukaciniame žaidime „Tiesa ar melas apie S. Nėrį?“

Šiek tiek prieš pietus nukrapnojęs lietutis, neišgąsdino susirinkusiųjų į moterų poezijos popietę. Devynios poetės skaitė savo eiles, kuriomis išsakė tai, kas jas jaudina, kuo jos gyvena, ko tikisi iš šio pasaulio. Simboliška, kad prieš 120 metų gimusios poetės S. Nėries tekstuose tokios pačios problemos, tik dabar jos išsakomos daugiau modernistine kalba. Čia sutikome ir poetę Violetą Židonytę, kuri yra gyvenusi Marijampolėje. Simboliška ir tai, kad 1965 metais kaip tik Palemone įvyko pirmieji Poezijos pavasario skaitymai, kurių iniciatoriumi buvo poetas Justinas Marcinkevičius.

Poetės darbo kambaryje ant ąžuolinio stalo greta jos mašinraščių, rankraščių, mokinių rašinių, guli didelė M. K. Čiurlionio paveikslų knyga. S. Nėris ir M. K. Čiurlionis niekada nebuvo susitikę, tačiau Čiurlionio dailės darbai  padarė didelę įtaką poetei. Įkvėpta jų, poetė sukuria šešių eilėraščių ciklą „Iš Čiurlionio paveikslų“. Todėl toliau keliavome į Nacionalinį M. K. Čiurlionio  dailės muziejų susipažinti su menininko kūryba. Pasiskirstę į dvi grupes  ekspozicijų salėse klausėmės gidės Ivetos Pociūtės. Išgirdome ne tik nuoširdų pasakojimą apie M. K. Čiurlionį, bet ir analizavome jo paveikslus. Aptarėme paveikslus, pagal kuriuos buvo sukurtas S. Nėries eilėraščių ciklas, kuris ir dabar susilaukia literatūrologų dėmesio. Kol vieni vaikščiojo po ekspoziciją, kiti žiūrėjo virtualios realybės filmą „Angelų takais“. Už mums parodytą dėmesį dėkojame muziejaus darbuotojoms  Justei Kutkienei, Ivetai Pociūtei ir Margaritai Moskoliovai.

Už saugią kelionę  dėkojame Marijampolės AP vairuotojui Vidui Janulaičiui.

Mūsų išvyką finansavo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, skirdama lėšas projektui „Onkologinių ligonių asociacijos „Rūpestėlis“ organizacinių gebėjimų ir lyderystės ugdymas bei žmogiškųjų išteklių plėtra“ iš Nevyriausybinių veiklos stiprinimo 2023 -2025 metų veiksmų plano 2.1.1.1. priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse.

2024-05-19

POLA PROGRAMĖLĖ