„Minios balso“ spaudos konferencijoje kalbėta apie inovatyvaus gydymo pasiekiamumą krūties vėžiu sergančioms Lietuvos moterims
„Per pastaruosius metus priimta vėžio prevencijai, diagnostikai ir gyvenimo kokybei reikšmingų sprendimų, tačiau tik labai maža dalis pacientų gali pasinaudoti šiuolaikinio gydymo galimybėmis“ – tokią žinutę šiandien dalinosi POLA direktorė Neringa Čiakienė medikus, pacientus ir nevyriausybines organizacijas vienijančios iniciatyvos „Minios balsas“ surengtoje spaudos konferencijoje.
Konferencijos pradžioje pasidžiaugdama, kad per 6-erius iniciatyvos „Minios balsas“ gyvavimo metus pasiekta apčiuopiamų rezultatų, jos pabaigoje POLA direktorė, nesuvaldydama graudulio, pasidalino iššūkiais ir pavyzdžiais iš pacientų gyvenimo, daugeliui iššaukusiais ašaras.
Kaip teigiamą pokytį, visų pirma, POLA direktorė įvardino tai, jog viešas kalbėjimas apie ligą ir problemas mažina vėžio stigmą, pasidžiaugė, jog vis daugiau žmonių nebijo pasisakyti, kad jiems diagnozuota liga, ieškoti pagalbos nebijo ir artimieji. Taip pat, patvirtinus tvarką steigti onkologijos atvejo vadybininkų etatus visuose onkologijos centruose, įdiegus skambučių centrus, paciento kelias tampa lengvesnis, veikia „žalieji koridoriai“. Tenka pripažinti, kad ne visada sprendimų įgyvendinimas einasi sklandžiai, ne taip, kaip norėtųsi, pvz., dėl implantų kompensavimo moterims darant krūties rekonstrukcines operacijos po vėžio gydymo, vis pasigirsta nesklandumų.
Kas labiausiai skauda – tai, nors žinoma apie esančias inovatyvaus gydymo galimybes, kurios jau prieinamos Europoje, tačiau Lietuvoje su inovacijų prieinamumu situacija nėra gera, esame toli lentelių apačioje. Krūties vėžiu sergančioms pacientėms gydyti reikalingų vaistų prieinamumas Lietuvoje tesiekia kiek daugiau nei 35 proc., kai tuo tarpu, pvz., Lenkijoje 62 proc. ar Bulgarijoje 83 proc. Vaistų prieinamumo situacija tokia, kad net 10 inovatyvių vaistų, kuriuos ESMO rekomenduoja metastazavusiam krūties vėžiui gydyti, Lietuvoje yra nekompensuojami. Nors pateiktos gamintojų paraiškos dėl šių vaistų kompensavimo, dėl biurokratinių ir finansinių kliūčių finansavimas neužtikrinamas.
Konferencijos įrašą kviečiame žiūrėti šioje nuorodoje.