Nuo 2023 m. sausio 1 d. bus supaprastintas medicininių reabilitacijos paslaugų teikimas

Nuo sausio 1 d. keičiasi medicininių reabilitacijos paslaugų teikimo tvarka. Kaip pažymi LR Sveikatos apsaugos ministerija, pakeitimais bus siekiama užtikrinti, kad medicininės reabilitacijos paslaugas pacientai galėtų gauti greičiau ir paprasčiau.

Pradinės medicininės reabilitacijos paslaugos bus skiriamos atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę, funkcijų sutrikimo laipsnį, bet ne į konkrečias ligas ar diagnozes. Palaikomosios reabilitacijos paslaugomis galės pasinaudoti daugiau senyvo amžiaus gyventojų, o vaikams, sergantiems kraujo ir limfos ligomis, taps prieinamos ne tik stacionarinės, bet ir ambulatorinės reabilitacijos paslaugos. Pacientams, kuriems ypač svarbu laiku pradėti reabilitaciją, bus sukurti „žalieji koridoriai“, todėl jiems nereikės laukti bendroje eilėje.

„Žaliaisiais koridoriais“ galės pasinaudoti onkologiniai pacientai, sergantys onkologinėmis ligomis, pagal TLK-10-AM žymimomis šiais kodais:

C16 (skrandžio piktybinis navikas),

C18–C20 (storosios (gaubtinės) žarnos piktybinis navikas; tiesiosios ir riestinės gaubtinės žarnos jungties piktybinis navikas; tiesiosios žarnos piktybinis navikas),

C22.0 (kepenų ir intrahepatinių tulžies latakų piktybinis navikas),

C25 (kasos piktybinis navikas),

C34 (broncho ir plaučio piktybinis navikas),

C41.2 (stuburo piktybinis navikas),

C50 (krūties piktybinis navikas),

C61 (priešinės liaukos (prostatos) piktybinis navikas),

C70.0 (galvos smegenų dangalų piktybinis navikas), C70.1 (nugaros smegenų dangalų piktybinis navikas),

C71 (smegenų piktybinis navikas),

C72.0–C72.8 (nugaros smegenų piktybinis navikas; arklio uodegos (Cauda equina) piktybinis navikas; uoslės nervo piktybinis navikas; regos nervo piktybinis navikas; prieangio ir sraigės (klausos) nervo piktybinis navikas; kitų ir nepatikslintų galvinių nervų piktybinis navikas; Galvos smegenų ir kitų centrinės nervų sistemos dalių išplitęs piktybinis navikas).

Pagal atnaujintą tvarką, medicininės reabilitacijos paslaugas skirs fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojas. Iki šiol, atsižvelgdamas į jo konsultacijos išvadą, reabilitaciją skirdavo šeimos gydytojas. Kiekvienu konkrečiu atveju FMR gydytojas turės įvertinti paciento sveikatos būklę, ligos sunkumo laipsnį bei biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus, ir nuspręsti dėl medicininės reabilitacijos tikslingumo, rūšies ir laiko. Skirdamas reabilitaciją FMR gydytojas galės išduoti arba pratęsti nedarbingumo pažymėjimą.

Siekiama, kad paciento sveikatos būklės ir reabilitacijos poreikio vertinimas nuo 2023 m. sausio 1 d. taptų labiau individualizuotu, kai kur atsisakyta ligų kodų, pvz., ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugų paskyrimas nebus siejamas su konkrečiu paciento ligos kodu, o paslaugos bus skiriamos atsižvelgiant į ligos bendrą diagnozę ir biopsichosocialinių funkcijų sutrikimus. Pavyzdžiui, esant diagnozei „kvėpavimo sistemos navikai“ naujoje tvarkoje ambulatorinės reabilitacijos paslaugos po chirurginio ar specifinio gydymo bus kompensuojamos pacientams, kuriems nustatyta ši diagnozė, nepriklausomai nuo konkretaus ligos kodo.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymai, kuriose detalizuojama reabilitacijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugų teikimo tvarkos pateikiami šioje nuorodoje ir čia.

2022-12-29

POLA PROGRAMĖLĖ