Personalizuotos medicinos iniciatyvinės grupės idėjos pristatytos LRS Sveikatos reikalų komitete

POLA prezidentas Gediminas Žižys kartu su Personalizuotos medicinos iniciatyvinės grupės atstovais rugsėjo 28 d. dalyvavo LRS Sveikatos reikalų komiteto (SRK) posėdyje svarstant personalizuotos medicinos principų įgyvendinimo ir personalizuotos medicinos paslaugų diegimo ir plėtros Lietuvoje klausimą.

Pristatymo metu Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Juozas Kupčinskas, Santaros klinikų direktorius medicinai doc. dr. Valdas Pečeliūnas ir POLA prezidentas G. Žižys kalbėjo apie būtinybę ieškoti geriausių būdų Lietuvoje diegiant personalizuotos medicinos modelį, pirmenybę teikiant suinteresuotų pusių bendradarbiavimo ekosistemos sukūrimui, modelio reglamentavimui sukuriant teisinę bazę, finansavimo reglamentavimui. Pasak prof. J. Kupčinsko, turime suprasti, kad efektyvi personalizuota medicina išties reikalauja investicijų, bet didelė grąža valstybei – neabejotina.

G. Žižys pažymėjo, kad jeigu viskas klostysis tokiu ritmu, šis Sveikatos reikalų komitetas įeis į Lietuvos sveikatos istoriją kaip politinės valios formavimo pradininkas vystant personalizuotos medicinos principų įgyvendinimą. „Tai lūžis medicinoje, ko seniai laukė visas pasaulis, gyvename laiku, kada esame ant vėžio įveikimo ribos, todėl labai palaikome personalizuotos medicinos diegimą,“ – kalbėjo G. Žižys. Pasak jo, pacientai personalizuotos medicinos tema itin domisi, palaiko šią iniciatyvą ir siekia, kad būtų laikomasi ES pacientų forumo šūkio – „nieko apie mus be mūsų“ (angl. „nothing about us without us“). G. Žižys pabrėžė, kad pacientai šiame procese gali prisidėti dalyvaudami klinikiniuose tyrimuose, tad labai svarbu užtikrinti, kad tai jiems būtų prieinama, be to, reikės aktyviai vykdyti informacijos sklaidą, pacientų edukaciją, viešinimą ne tik onkologiniams, bet įvairių kitų ligų pacientams. Pasak G. Žižio, priimti nutarimai dėl personalizuotos medicinos svarbu, bet lygiai taip pat svarbu numatyti tam reikalingą finansavimą. POLA prezidentas paprašė SRK padėti surengti Seime 2023 m. I ketvirtyje nacionalinę personalizuotos medicinos strategijos konferenciją, kuri padėtų pagrindus personalizuotos medicinos reglamentavimui, sutarta toliau dirbti šiuo klausimu.   

Personalizuotos medicinos iniciatyvinė grupė yra atvira, lankstaus formato iniciatyvinė grupė, kurią sudaro tiek jau dalyvaujančių, tiek galimai ateityje prisijungsiančių įstaigų ir institucijų atstovai, pasirengę tolimesniam iniciatyvos plėtojimui nacionaliniu mastu. Grupę sudaro pacientų, universitetų, gydymo įstaigų, valstybės institucijų, industrijos atstovai.

2022-09-28

POLA PROGRAMĖLĖ