POLA direktorė – apie lūkesčius ir vaisingumo išsaugojimo iššūkius onkologinės ligos akivaizdoje
Lapkričio 14 d. POLA direktorė Neringa Čiakienė konferencijoje „Vaisingumo išsaugojimas Lietuvoje: dabartis ir perspektyvos“, išsakė pacientų lūkesčius ir iššūkius susilaukti vaikų, onkologinės ligos akivaizdoje ar ligą įveikus.
POLA direktorė pažymėjo, kad nors dokumentuose ir kalbose visi sutaria, kad vaisingumo išsaugojimo klausimai turėtų būti aptariami kiekvienu vaikų, paauglių ir jauno amžiaus asmenų onkologinio arba kito susirgimo, galinčio neigiamai paveikti vaisingumą ateityje, atveju, visgi praktikoje asmenys prieš pradedant priešvėžinį gydymą, nėra išsamiai konsultuojami vaisingumo išsaugojimo klausimais, dažnai ir apskritai nesupažindinami, taip pat pacientai nepakankamai supažindinami su operacinio gydymo, chemoterapijos ar kito medikamentinio gydymo, radioterapijos poveikiu jų reprodukcinei sistemai, nepakanka informacijos apie naujausias technologijas ir jų suteikiamas galimybes, taip pat trūksta informacijos apie praktinius su šia procedūra susijusius aspektus.
N. Čiakienė situaciją pailiustravo remdamasi 2022 m. Youth Cancer Europe organizacijos atliktos pacientų apklausos duomenimis, kurie parodė, kad vaisingumo išsaugojimas didžiajai daliai asmenų tiesiogiai siejasi su gyvenimo kokybe, akcentavo, kad tie pacientai, kurie turėjo galimybę dalyvauti sprendimuose dėl vaisingumo išsaugojimo, savo gyvenimo kokybę vertino kaip geresnę ir nurodė patyrę mažesnį psichologinio diskomforto lygį.
POLA direktorė pabrėžė, kad šioje srityje ypatingas vaidmuo tenka gydantiems onkologams, kadangi būtent iš jų pacientai (ar jų tėvai, jei liga užklumpa nepilnamečius asmenis) tikisi sulaukti informacijos arba nukreipimo pas vaisingumo specialistus. Labai svarbu, kad prieš pradedant gydymą visi jauno amžiaus asmenys būtų informuojama apie tikėtiną priešvėžinio gydymo poveikį vaisingumui (įvertinant galimus skirtingus scenarijus), taip pat būtų supažindinami su vaisingumo išsaugojimo galimybėmis ir kaina, o pacientai turėtų laiko ir gebėjimų užduoti klausimus, kad sąmoningai galėtų priimti sprendimą būti nukreiptiems vaisingumo išsaugojimo procedūroms, taip pat pacientai turėtų gauti specifinę teisinę ir emocinę pagalbą, patarimų dėl etinių klausimų.
N. Čiakienė pažymėjo, kad ir keičiantis konsultuojantiems gydytojams skirtingais kelio per onkologinę ligą etapais, turėtų būti pasitikslinama ar pacientas gavo informaciją apie vaisingumo išsaugojimą, gal turi klausimų ar nusiskundimų ne tik dėl reprodukcinės bet ir lytinės sveikatos, pažymėjo, kad labai svarbu apibrėžti standartinį informavimo algoritmą ir jį taikyti visose onkologinius pacientus gydančiose įstaigose.
Apibendrindama, POLA direktorė pažymėjo, kad siekis susilaukti vaikų onkologine liga sirgusiems asmenims susijęs su daugeliu aspektų: labai svarbūs teisinio reguliavimo aspektai, taip pat finansavimo galimybės, savalaikis informavimas, taip pat etiniai bei psichologiniai klausimai. Pristatant vaisingumo išsaugojimo galimybes pacientams, labai svarbu, kad juos konsultuojantys ir gydantys gydytojai informuotų apie vaisingumo išsaugojimo procedūros privalumus, trūkumus, galimą poveikį ligos atsinaujinimui, apvaisinimo sėkmės tikimybę, pašalinius poveikius, taip pat galimas alternatyvas.
Dėkojame konferencijos organizatoriams už sudarytą galimybę POLA bendruomenės nariams, kuriems aktuali vaisingumo išsaugojimo tema, klausytis konferencijos nemokamai.
2022-11-14