POLA drauge su Lietuvos urologų draugija pažymėjo prostatos vėžio žinomumo mėnesį

Lapkritį, kitaip dar Ūsuotu vadinamą mėnesį, POLA drauge su Lietuvos urologų draugija palydėjo 29 dieną iš ryto surengdami spaudos konferenciją „Kokybiškas gyvenimas, sergant ar įveikus prostatos vėžį – įmanomas”, o vakare – nuotolinį seminarą apie prostatos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir sisteminį gydymą (lektorius dr. Aušvydas Patašius). Džiaugiamės, kad vyrai išreiškė didelį susidomėjimą ir sudarė net 90 proc. seminaro dalyvių auditorijos, kas rodo, kad rūpintis savo sveikata išties tampa vyriška, tai nebe tik jų žmonų ar draugių atsakomybės ir rūpesčio sfera.
Spaudos konferencijoje dalyvavo POLA direktorė Neringa Čiakienė bei gydytojai urologai Marius Kinčius, Aivaras Grybas ir Titas Simaška.

POLA direktorė Neringa Čiakienė spaudos konferencijoje akcentavo pacientų psichoemocinės sveikatos svarbą susirgus onkologine liga, kas didžia dalimi lemia jų šeimos ir artimųjų emocinę sveikatą, tarpusavio santykius. Pasak direktorės, giliai įsišakniję klaidinantys įsitikinimai apie vyriškumą, stereotipai, lemia dažno paciento būsenos sudėtingumą – ilgą onkologinių ligų gydymosi procesą visuomet lydi padidėjęs tiek pacientų, tiek šeimos nerimo lygis. N. Čiakienė pažymėjo, kad aktyviai vykdant visuomenėje tyrimus, siekiama išsiaiškinti prostatos vėžiu sergančių vyrų emocinę sveikatą, savižudybių paplitimą, jų priežastis, ankstyvo diagnozavimo ir pagalbos būdus. Depresijos, nerimo rizika didėja atsižvelgiant į ligos sunkumą, socialinę aplinką, psichologinės pagalbos prieinamumą bei elementarių bazinių poreikių patenkinimą.

„2020 m. esame atlikę apklausą, kurioje 75 proc. respondentų teigia jaučiantys nerimą ir įvardina jo priežastis: pasikeitęs gyvenimo būdas, artimųjų požiūris, baimė prarasti darbingumą ir neužtikrinti šeimai pragyvenimo, mėgiamų veiklų atsisakymas, pokyčiai seksualiniame gyvenime. Paradoksas, bet ne recidyvo ar mirties baimė, o su vyriškumo samprata ir stereotipais susijusių pokyčių baimė yra didžiausia tarp apklaustų, to bijo daugiau nei pusė (54 proc. ). Svarbu paminėti, jog bazinių poreikių patenkinimas ženkliai prisideda prie emocinės vyrų, sergančių onkologinėmis ligomis, būklės bei savivertės. Dalį medicininių priemonių pacientams finansuoja valstybė, tačiau ne visas, todėl nemaža dalis pacientų neišgali pasinaudoti modernios ir šiuolaikinės medicinos galimybėmis, kurios palengvintų tiek fizinę, tiek psichologinę jų būseną ir užtikrintų kokybišką gyvenimą“, – N. Čiakienė vardino iššūkius, su kuriais dažniausiai susiduria vyrai, sergantys onkologinėmis ligomis.
Plačiau kviečiame skaityti Lietuvos urologų draugijos publikuotame straipsnyje čia.

Pauliaus Peleckio/ BNS nuotrauka

2023-11-30

POLA PROGRAMĖLĖ