POLA nuogąstauja, kad dings galimybė įsigyti kokybiškų kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių

Su nerimu atkreipiame dėmesį į tai, kad skubos tvarka priimami Farmacijos įstatymo ir Sveikatos draudimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimai pablogins daugybės slaugomų, neįgaliųjų, onkologinių pacientų gyvenimo kokybę. POLA valdybos narė, VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė pažymi, kad per metus laiko pacientų organizacijoms porą kartų buvo leista išsakyti savo poziciją dėl tų pakeitimų, o prašymai leisti dalyvauti svarbiose darbo grupėse nebuvo išgirsti. Galiausiai, pateikus pacientų organizacijų ekspertines išvadas – jos visos buvo atmestos. Suinteresuoti socialiniai partneriai, tarp jų – POLA, socialines paslaugas teikiančios įstaigos, nebuvo įtraukti į teisėkūros procesą, o vėliau jų pateiktai nuomonei nebuvo pritarta.

Priėmus dabar pateiktas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas (20,33 Eur už MPP pakuotę ne daugiau kaip 50 proc. bazinės kainos), didžioji dalis MPP iškris iš kompensuojamų priemonių kainyno. Liks produktai, kurie bus nežymiai brangesni už vadinamą „bazinę kainą“. Produktas, kurio kaina grupėje yra mažiausia, tampa baziniu produktu, o jo kaina – bazine kaina, kurią valstybė ir kompensuoja. Tačiau Valstybinės ligonių kasos 2022 m. pateikti duomenys rodo, kad žmonės nuperka tik 6 proc. bazinių produktų. Iš vaistininkų mes gauname atgarsius, kad žmonės, pabandę bazinį produktą, daugiau prašo jo nesiūlyti. Nerimą kelia tai, kad čia kalbama apie gulinčius lovose, iš patalo nesikeliančius pacientus, kurie nelaiko šlapimo, išmatų. Prastos slaugos priemonės, nesugeriančios šlapimo, kelia grėsmę, kad ims vystytis iššutimai, pragulos ir iškils pavojus gyvybei.

Kadangi neatliktas produktų tinkamo sugrupavimas, gali dingti nemažai MPP iš kompensuojamų prekių sąrašo. Sveikatos apsaugos ministerijos tikinimu, kiekvienoje produktų eilutėje bus kompensuojamų produktų. Tačiau kyla klausimas, ar tai bus vadinamieji baziniai produktai ir vos keli papildomi, šiek tiek brangesni nei bazinis produktas. Remdamiesi VLK duomenimis apie parduodamus šlapimą sugeriančius produktus, jų kainas, darytina išvada, kad priėmus šiuos įstatymų pakeitimus, visiškai neliks vyrams skirtų įklotų, tad tai galimai sukels pacientų diskriminaciją lyties pagrindu.

Kompensuojamų MPP sąrašuose neliks daug XL dydžio produktų, nes jų bazinė kaina skaičiuojama pagal L dydžio produktų kainą. Dėl netinkamo prekių grupavimo iškrenta didelių dydžių sauskelnės ir didelė grupė sauskelnių-kelnaičių. Labiausiai kentės sunkios būklės pacientai, nes jie negalės pasirinkti tinkamiausių priemonių arba rinksis tai, ką kompensuos valstybė. Sauskelnės kelnaitės – tai vienos komfortiškiausių priemonių slaugant gulintį pacientą: jas lengva uždėti ir slaugančiam, ir slaugomam, maža ištekėjimų tikimybė, nereikia dažnai keisti patalynės, jos būna įvairių sugėrimų, vadinasi, tinka įvairaus sudėjimo žmonėms.

Dar viena diskriminacinė situacija gali kilti dėl to, kad stambūs pacientai, turintys sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymą, neturės galimybės gauti kompensuojamų ir jiems tinkamų produktų.

Virš 10 metų inkontinencijos srityje dirbanti, stebinti ir analizuojanti esamus rinkoje produktus, jų kokybę ir kainas, J. Misevičienė dalinasi savo įžvalgomis:

„Dėl šių įstatymų pakeitimų susidarė didelis būrys pasipiktinusių: farmacinės įmonės kalba apie gausybės vaistų iškritimą iš kompensavimo sistemos, vaistininkai – apie per trumpą laiką pakitimams įvesti, pacientų organizacijos prašo bent neatimti anksčiau gautų lengvatų. Daug nuogąstavimų kelia tai, kad tokie įstatymų pakeitimai pablogins mūsų, mūsų artimųjų, daugybės slaugomų, neįgaliųjų, onkologinių pacientų gyvenimo kokybę. Bejėgiškai stebim, tačiau netylim. Negalime tylėti, vis prašome būti įtraukti į tolimesnes darbo grupes. Jau dabar registruojami poįstatyminiai aktai, kurie koreguos šiuos du įstatymų pakeitimus.

Iki šitų pataisų priėmimo buvo sukurta pakankamai tvari MPP kompensavimo sistema. Pacientai, kurie nelaiko šlapimo, o tokių yra apie 300 000, galėjo pakankamai padoriai gyventi. Per eilę metų buvo pasiekta, kad jie gautų daugiau kompensuojamųjų priemonių. Buvo sukurta gera sistema, padaryta daug gerų žingsnių, atsižvelgta į pacientų interesus.

Nors deklaruojama, kad padidės gamintojų konkurencija, pagerės MPP prieinamumas, gerokai sumažės pacientų finansinė našta, tačiau atrodo, kad situacija bus visiškai priešinga. Tai atsispindi ir piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pateiktuose pasiūlymuose, į kuriuos nebuvo atsižvelgta.

Nuogąstaujame, kad priėmus siūlomas įstatymo pataisas, sumažės kompensuojamųjų MPP prieinamumas, padidės pacientų išlaidos ir tikrai nebus planuoto PSDF biudžeto taupymo.”

2022-12-05

POLA PROGRAMĖLĖ