POLA pozicija: onkologiniai pacientai nuo COVID-19 turi būti skiepijami vieni pirmųjų

Nacionalinis vėžio institutas (NVI), Lietuvos onkologų draugija (LOD) ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) kritiškai vertina antradienį pristatytą prioritetinių grupių vakcinacijai nuo COVID-19 sąrašą, kuriame neįrašyti onkologinėmis ligomis sergantys pacientai.
Lietuvoje vėžiu sergančius pacientus numatoma skiepyti 9-uoju prioritetu ir tai tik gaunant aktyvų vėžio gydymą, kai imunitetas yra slopinamas vaistų ar kito priešvėžinio gydymo. 

Suprantama, kad esant ribotam vakcinos kiekiui pirmiausiai skiepijamos pažeidžiamiausios grupės. Visgi nesutinkame, kad onkologiniai pacientai nėra priskirti šiai kategorijai. Daugelio šalių patirtis rodo, kad vėžiu sergantys pacientai nėra imlesni virusui, tačiau šiai imunosupresuotų pacientų grupei būdingas didesnis COVID-19 ligos komplikacijų ir mirčių nuo nuo šios infekcijos dažnis

Kokia kitų šalių taktika? Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prioriteto tvarka rekomenduoja skiepyti medikus ir vyresnio amžiaus gyventojus, vėžiu sergantys pacientai, neišskiriant onkologinės ligos tipo, siūlomi skiepyti antruoju prioritetu. JAV pirmiausiai skiepijami medicinos darbuotojai (1a prioritetas), vėžiu sergantys pacientai ir visi vyresni nei 65 metai (1b prioritetas), Australijoje medikai, vyresnio amžiaus  gyventojai bei sergantieji sunkiomis lėtinėmis ligomis, įskaitant vėžį, priskirti 1 prioritetui. Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje prioritetas 1 skirtas vyresnio amžiaus gyventojams, o sergantieji vėžiu skiepijami 2 prioritetu. Belgija, Liuksemburgas, Švedija pirmiausia skiepija visus sergančius vėžiu ir medikus, o Vokietija skiepų prioriteto grupę aprašo taip: „asmenys ar asmenų grupės, kurių amžius ar sveikatos būklė didina rimtų ar mirtinų ligų progresavimo riziką“- t.y. tie, kurių nepaskiepijus gresia rimtas sveikatos būklės pablogėjimas ar mirtis.

Pagal š.m. sausio 5 d. patvirtintą skiepijimo eilę, prioriteteine tvarka š.m. I ketv. numatoma skiepyti tik onkohematologinėmis ligomis sergančius asmenis, po kurių gydymo nepraėjo ne daugiau kaip 24 mėn., II-III ketv. numatoma skiepyti tuos onkologinius pacientus, kurie gauna aktyvų gydymą, bet tik tuomet kai bus pakiepyti visi vyresni nei 65 m. amžiaus gyventojai ir ugdymo įstaigų specialistai. 

Šiuo metu rengiame raštą Sveikatos apsaugos ministerijai, kuriame prašysime peržiūrėti prioritetinių grupių vakcinacijai nuo COVID-19 sąrašą į jį įtraukiant onkologinius pacientus.  

Apie esamą situaciją ir būtinybę ją keisti aktyviai komunikuojame ir viešojoje erdvėje:

TV3.lt. Piktinasi dėl skiepijimo prioriteto: onkologiniai pacientai pasijuto užribyje

Lrt.lt. Prieš grėsmingą statistiką užmerkiame akis – onkologiniai pacientai skiepo nuo COVID-19 dar turės palaukti

LNK Žinios. Diskusija aštrėja: ką skiepyti pirmiausia?

Lrytas.TV. Peštynės dėl vakcinų: patvirtinta skiepijimo tvarka savanorius iškėlė aukščiau onkologinių ligonių

2021 01 06


POLA PROGRAMĖLĖ