POLA: šalyje nesant sisteminės psichologinės pagalbos, kenčia sunkiomis ligomis sergantieji ir jų artimieji

Žinios apie skaudžius atvejus, kada užgriuvusios ligos našta, skausmas️ ir nežinomybė tampa žmogui nebepakeliama ir kuomet ligonis, negavęs psichologinės pagalbos, paramos, pasirenka išeiti iš gyvenimo, išties sukrečia. Natūralu, kad kritinės ligos, jų alinantis, ilgą laiką trunkantis gydymas, patiriamas skausmas išbalansuoja, sukrečia ir žmogus nebegali atgauti pusiausvyros, jam reikalingas palaikymas ir operatyvi psichologinė pagalba.

Kaip pažymi LRT.lt portalo kalbinta POLA direktorė Neringa Čiakienė, tyrimai rodo, jog diagnozės nustatymas iš tiesų gali tapti viena priežasčių, pastūmėjančių žmones į savižudybę. Pasak N. Čiakienės, „moterys dažniau ieško pagalbos, o vyrai apskritai mažiau linkę kalbėti apie savo psichologinę būseną, dažniau užsisklendžia savyje ir jiems ta sunkios ligos diagnozė labai stipriai asocijuojasi su fiziniu pajėgumu ir fizine sveikata, jiems dažnai atrodo, kad prarasta fizinė sveikata atims galimybę užsidirbti, išlaikyti šeimą, o jeigu prie šios naštos prisideda ir vyriškumo bei seksualumo klausimai – žmogui emocinis krūvis tampa labai didelis ir gali būti sunkiai pakeliamas.”

Efektyvios ir savalaikės psichologinės pagalbos trūkumas Lietuvoje susidaro dėl to, kad, skirtingai nei kitose užsienio šalyse, mūsų šalyje psichologinė pagalba nėra integruota į sveikatos priežiūros sistemą. „Nėra taip, kaip užsienio klinikose, kad kai žmogui yra pristatoma ligos diagnozė, jis būtų nukreipiamas konsultacijai. Pas mus to nėra, tačiau psichologinės pagalbos organizavimas pastaruoju metu vis labiau vyksta, bet jis nėra tipinis. Kiekvienas sprendžia pagal skirtingas galimybes. Tos didžiosios ligoninės – Nacionalinis vėžio institutas, Santaros klinikos turi etatinius medicinos psichologus ir pacientai gali kreiptis. Mažesnės ligoninės, kiek domėjomės, neturi, nes standartinio įkainio už tai nėra nustatyta ir kiekviena įstaiga sprendžia pagal savo galimybes“, – situaciją apibendrino POLA vadovė. Psichologinė pagalba sergantiems turi būti sisteminė, o ne vykstant tam tikriems projektams ar atitinkant tam tikrus kriterijus.

Visą straipsnį LRT.lt portale kviečiame skaityti šioje nuorodoje.

2023-01-11

POLA PROGRAMĖLĖ