POLA siūlymai dėl burnos ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos tvarkos

POLA, susipažinusi su pateiktu derinti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymo projektu dėl Burnos ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos paslaugų organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo (toliau – Įsakymo projektas), pateikė savo pastabas ir pasiūlymus.

Visų pirma, išreiškėme palaikymą siekti apibrėžti aiškią burnos ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos organizavimo tvarką, kuri padėtų užtikrinti ankstyvą burnos ir žandikaulių srities vėžio diagnostiką. Visgi, manome, kad kai kurios Tvarkos aprašo nuostatos sumažins savalaikės diagnostikos galimybes, todėl paprašėme jas peržiūrėti.

Burnos ir žandikaulių srities vėžio ankstyvosios diagnostikos paslaugų organizavimo tvarkos aprašo 4 punkte nurodyta, kad „Nespecializuota pirminė burnos patikra ir profilaktika (toliau – profilaktikos paslauga) atliekama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa (toliau – TLK) dėl pirminių odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo”. Manome, kad šią nuostatą reikia tikslinti, neapribojant paciento teisės gauti profilaktikos paslaugų toje įstaigoje, kurią jis pats pasirenka, ypač žinant, kad daug pacientų turi savo gydytoją odontologą, pas kurį lankosi daug metų.

Pasiūlėme šį punktą skaidyti į dvi dalis, atskiriant paciento teisę gauti paslaugą, ir įstaigos teisę gauti apmokėjimą iš PSDF biudžeto. Pavyzdžiui , išdėstant taip: „Nespecializuota pirminė burnos patikra ir profilaktika atliekama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje (toliau – ASPĮ), teikiančioje odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas. Jei įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (toliau – TLK) dėl pirminių odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo, jai suteikta profilaktikos paslauga apmokama PSDF biudžeto lėšomis vieną kartą per metus, kai apsilankoma pas gydytoją odontologą dėl kitų priežasčių arba profesionalios burnos higienos metu pas burnos higienistą.“
Pažymėjome, kad tvarkos apraše pasigedome nuostatų, susijusių su pacientų sveikatos raštingumo didinimu, t. y. nuostatų, apibrėžiančių, kas kiek laiko asmenims derėtų kreiptis dėl profilaktinės burnos patikros, į kokius simptomus būtina atkreipti dėmesį ir nedelsiant kreiptis į specialistus (nurodant kokius), kuri institucija atsakinga už šių funkcijų koordinavimą ir priežiūrą.
Priminėme, kad Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija nuolat akcentuoja pacientų įgalinimo dalyvauti savo sveikatos priežiūros procese svarbą, sudarant tam palankias sąlygas. Esame ne kartą pasisakę, kad kalbant apie prevenciją, būtina turėti paprastą ir vieningą žinutę visuomenei, kurią, siūlome susieti su gimtadienio data ir priklausomai nuo konteksto, pvz., formuluoti taip: „Jūsų gimtadienio proga valstybė Jums dovanoja profilaktinę sveikatos patikrą, nedelskite ir užsiregistruokite“.

Visą raštą kviečiame skaityti čia.

2024-10-22

POLA PROGRAMĖLĖ