POLA vadovė ragina moteris akyviai tikrintis krūtų sveikatą

Krūties vėžio prevencinės patikros valstybės lėšomis finansuojamos moterims nuo 50 iki 69 metų, tačiau rūpintis krūtų sveikata raginamos ir jaunesnio amžiaus moterys, ypač, jeigu vėžio atvejų buvo šeimoje: sirgo mama, močiutė, sesuo, teta. Pasak POLA direktorės N. Čiakienės, kartais ir eilinis vizitas pas gydytoją gali būti dovana, išsaugojusia žmogui gyvybę. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma daugiau nei 1600 krūties vėžio atvejų, o 1 iš 5 susirgusių moterų yra jaunesnė negu 50 metų amžiaus. Tačiau laimėti gyvenimą, lengviau įveikti ligą net ir išgirdus krūties vėžio diagnozę – įmanoma.„Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, efektyviai vykdant patikros programas ir skiriant naujausią gydymą, sergamumą piktybiniais navikais galima sumažinti 25 proc., o mirtingumą nuo jų – net 50 proc.

Daugiau nei 90 proc. krūties vėžiu susirgusių moterų pasveiksta, jei liga diagnozuojama ankstyvųjų stadijų, taigi, prevencinė patikra yra vienas svarbiausių veiksnių, galinčių užkirsti kelią ligos išplitimui ir pasiekti efektyvių gydymo rezultatų“, – teigia Neringa Čiakienė.

Deja, trečdalis (32,3 proc.) moterims nustatomų vėžio atvejų diagnozuojama pažengusiose stadijose. Pasak N. Čiakienės, dar viena priežastis, kodėlmoterys neina tikrintis profilaktiškai, nesirūpina krūtų sveikata – vis dar gajos stigmos ir klaidingi įsitikinimai, nenoras būti silpnoms bei maža visuomenės paskata rūpintis savimi. „Vis išgirstame, kad neva nuėjus pasitikrinti dėl vėžio „būtinai ką nors ras“, o jei ras, kaip tada reikės gyventi. Moterys gyvena įsitikinimais, kad jas paliks gyvenimo partneris, bus šokiruoti vaikai, artimieji, tad nustačius ligą, ją neretai slepia ir visą gydymo kelią išgyvena vienos. Mes skatiname mąstyti racionaliai, t.y. jei žmogus serga, tai geriau liga tegul būna nustatyta, kad būtų galima pradėti gydymą, taip išsaugant galimybę laimėti gyvenimą. Verta žinoti, kad gydymo galimybės ir prieinamumas labai išplėtoti, kas buvo prieš 10 metų, dabar skiriasi kaip diena ir naktis“, – sako N. Čiakienė.

Plačiau kviečiame skaityti straipsnyje atsidarius šią nuorodą.

POLA PROGRAMĖLĖ