POLA valdybos narė J. Misevičienė: „Planuojamas kompensavimo lubų nustatymas medicinos pagalbos priemonėms kelia grėsmę, jog pokyčiai susiaurins arba atims pasirinkimą iš paciento”
Seime Sveikatos apsaugos ministerijai pristatant vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kompensavimo įstatymo projektą dalyvavusi POLA valdybos narė, VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė pabrėžė, kad jei šis įstatymo projektas bus patvirtintas, jis sumažins vaistų ir medicininės pagalbos priemonių prieinamumą ir į dar didesnę atskirtį įstums gaunančius mažas pajamas bei vyresnius nei 75 metai asmenis. Pvz., pacientai negalės pasirinkti įprastų sau sauskelnių ir turės pirkti pigesnes, kurios yra kompensuojamos ir priemoka už jas yra dengiama.
SAM teigimu, šiuo metu medicininės pagalbos priemonių priemokų lubų nėra ir situacija reikalauja sprendimo, tad naujajame įstatymo projekte planuojama įtvirtinti „lubos“ MPP priemokoms. SAM duomenimis, šiuo metu kompensuojamų MPP yra virš 200 priemonių. Kompensacija MPP įsigyti naudojasi virš 180 000 pacientų, išrašoma virš pusės milijono receptų per metus.
Jurga Misevičienė atkreipė dėmesį, kad medicininių pagalbos priemonių klausimas aktualus apie 50 000 onkologinių pacientų, turinčių inkontinenciją ir apie 200 000 žmonių, turinčių šlapimo nelaikymą, kurie neserga onkologinėmis ligomis. Jos teigimu, šie pacientai perka įvairias medicininės pagalbos priemones ir jos yra itin svarbios, padedančios užtikrinti nors šiokią tokią gyvenimo kokybę esant šlapimo ir išmatų nelaikymui.
„Keičiant farmacijos įstatymo 57 str. tam tikras dalis ir uždedant kompensavimo lubas ir už vaistus, ir už MPP, mes matome grėsmę, kad kai kas bus tiesiog išbraukta iš kompensuojamų vaistų sąrašo. Pasikeitus tvarkai ir bazinių kainų skaičiavimui, priemokos už juos bus didesnės negu numatytos „lubos“. Tokiu būdu pacientams, norintiems vartoti įprastas priemones ar vaistus, teks mokėti pilną kainą arba pirkti pigesnius, jeigu norės, kad jie būtų kompensuojami. Bet nebūtinai jiems geriausius. Pateiksiu pavyzdį, Lietuvoje mes turime virš 100 000 sergančių onkologine liga. Mažiausiai pusė šių pacientų turi šlapimo ar išmatų nelaikymą. Jie naudoja sauskelnes, nauji įstatymo pakeitimai lems tai, kad pacientas negalės pasirinkti įprastos sau sauskelnės ir turės pirkti pigesnę, kuri yra kompensuojama ir priemoka yra dengiama. Rinkoje yra nemažai prastos kokybės priemonių, kurios dėl savo mažos kainos „patiko“ ministerijai ir buvo įtrauktos į kompensuojamų priemonių sąrašus. Jei pacientai turės tik tokių priemonių pasirinkimą, tai galiu prognozuoti, kad jie labai greitai turės odos pažeidimus, išaugs kiti slaugos kaštai, kas didins tas pačias PSDF išlaidas“, – sakė J. Misevičienė.
Jau po Seimo posėdžio paprašius ministerijos atstovų pateikti funkcinius aprašus minimaliems reikalavimams būtent MPP atliepti sudarančios darbo grupės narių vardus pavardes, nuveiktus darbus, sulaukta tylos. „Pasiteiravau kelių ministerijos atstovų dėl šios darbo grupės, gavau atsakymą, kad yra tik nurodymas tokią grupę sudaryti. Manau, taip elgtis nesąžininga. Seimo nariams pučiama migla neva „viską darome, pacientus girdime“, tačiau iš tikrųjų jokios darbo grupės neveikia ir niekas nedaroma iš to, kas Seimo nariams pateikta kaip „jau pasirūpinome, darome“. Tai melas“, – rėžia J. Misevičienė.
„Aiškinamajame rašte buvo nurodyta, kad įvedus kompensuojamiems vaistams lubas bei MPP nustatant galimas didžiausias paciento priemokas, sumažės pacientų išlaidos vaistams ir MPP. Sumažėtų tik tada, jeigu jie rinktųsi pigiausius, bet nebūtinai jiems tinkamus. Klausimas kyla, kodėl nusprendėt, kad turite teisę nuspręst už pacientus, kas jiems tinka ir kas ne? Mes manome, kad šie pokyčiai siaurina arba atima pasirinkimą iš paciento. Žmogus neturi pinigų ir bus priverstas rinktis tą, ką valstybė jam gali kompensuoti. Noriu atkreipti dėmesį, kad ši pacientų grupė yra pati pažeidžiamiausia, ypatingai šios didelės infliacijos, kylančių paslaugų, maisto, kuro, šildymo bei elektros kainų kontekste. O šiai grupei dar būtų apribota galimybė rinktis jiems tinkančius MPP ir vaistus. Peršasi išvada, kad priėmus šias pataisas valstybė prisidės prie skurdo didinimo Lietuvoje“, – sakė POLA valdybos narė J. Misevičienė.
POLA valdybos narė Jurga Misevičienė pacientų organizacijos vardu ragino ministerijos atstovus neskubėti tvirtinti šių numatytų pataisų: „Galbūt pergalvokite skaičiavimus dėl įvedamų priemokų lubų ar tas lubas pakelkite, kad nedingtų vaistai ir MPP iš vaistinių lentynų. Ieškant būdų kaip sutaupyti valstybės lėšas vis gi nereikėtų griauti tos minimalios gerovės, kuri buvo sukurta ir kurią turėjo pažeidžiamiausios visuomenės grupės: pacientai, neįgalūs, gaunantys mažas pajamas ir vyresni nei 75 metų asmenys.“
Visą straipsnį apie tai kviečiame skaityti šioje nuorodoje.
2022-10-20