Sergantiesiems onkologinėmis ligomis – nemokamas skiepijimas gripo ir pneumokokine vakcina

Rupgpjūčio 26 d. POLA raštu kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) ir Valstybinę ligonių kasą (VLK), prašydama imtis veiksmų pakartotinai primenant sveikatos priežiūros įstaigoms apie kompensuojamų gripo ir pneumokokinės vakcinų skyrimą prioriteto tvarka rizikos grupėse esantiems pacientams. VLK patikino, kad visi privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti rizikos grupėms priklausantys pacientai, tarp jų – ir sergantieji onkologinėmis ligomis, pasiskiepyti nuo gripo bei pneumokokinės infekcijos gali nemokamai. Abiejų šių vakcinų, skirtų rizikos grupės asmenims, gydymo įstaigos turi pakankamai. Šie skiepai apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF).

Dėl galimybės ir tinkamo laiko skiepytis būtina pasitarti su Jus gydančiu gydytoju onkologu. Dėl skiepijimosi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Žemiau pateikiame pilną Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos pranešimą.

Ligonių kasos atkreipia privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų onkologinių ligonių  dėmesį, kad pasiskiepyti nuo gripo bei pneumokokinės infekcijos jie gali nemokamai. Šie skiepai apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų (PSDF).

Tiek gripas, tiek pneumokokinė infekcija ypač pavojingi rizikos grupėms priklausantiems asmenims, tarp kurių patenka ir sergantieji onkologinėmis ligomis. Tad skiepų, apsaugančių nuo sudėtingų komplikacijų svarbą, ne kartą akcentavo Pasaulio sveikatos organizacija, Lietuvos medikai bei epidemiologai. Specialistai nuogąstauja, kad šį rudens-žiemos sezoną sergamumas gripu gali būti gerokai didesnis nei praėjusį, kai daugumą žmonių koronavirsas buvo „įkalinęs“ namuose.  

Ruošiantis 2021–2022 metų gripo sezonui Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) dar kovą nupirko 257 tūkst. keturvalentės gripo vakcinos dozių. Tai – beveik 5 proc. daugiau nei pernai. PSDF biudžetui pirkinys atsiėjo kiek daugiau nei 2,2 mln. eurų. Pirmoji gripo vakcinos siunta – 100 tūkst. dozių jau pasiekė Lietuvą, šiuo metu skiepai išvežiojami gydymo įstaigoms. Antroji šiųmetės gripo vakcinos siunta planuojama  Lietuvą pasieks spalio pabaigoje.

Iš PSDF lėšų įsigyta gripo vakcina nemokamai skiepijami rizikos grupių asmenys: 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, taip pat sergantieji onkologinėmis, lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais. Taip pat kompensuojama vakcina skiepijami ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Pneumokokinės vakcinos, skirtos rizikos grupės asmenims, gydymo įstaigos taip pat turi pakankamai.

Ligonių kasų specialistai primena, kad iš PSDF lėšų pirkta pneumokokine vakcina skiepijami asmenys, įrašyti į rizikos grupių sąrašą, kurį įsakymu yra patvirtinęs sveikatos apsaugos ministras. Kaip minėta, tai žmonės, sergantys onkologinėmis, taip pat reumatinėmis, inkstų, kepenų ligomis, širdies nepakankamumu ir kt. Rizikos grupėms priklausantys gyventojai dėl skiepų turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

2021-09-17

POLA PROGRAMĖLĖ