Svarstant ateinančių metų biudžetą, išsakytas poreikis užtikrinti finansavimą naujiems vaistams ir galimybę ankstinti prevencinės mamografijos atlikimą

2023 m. spalio 11 d. Seimo Sveikatos reikalų komitete buvo svarstomos ateinančių metų suplanuotos biudžeto ir PSDF lėšos sveikatos sektoriui. Daug sumaišties įnešė lyginamojoje PSDF lėšų lentelėje pateikti skaičiai, rodantys mažesnes sumines lėšas vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimui, nei prognozuojamas realus vykdymas šiais metais.

Primename, kad pagal Vaistų politikos gaires, patvirtintas dar 2017 m. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-1008, augant PSDF biudžetui, išlaidų vaistams dalis turi didėti ne mažesniu procentu nei didėja bendras PSDF biudžetas. Tuo tarpu lentelėje pateikiami skaičiai niekaip neatspindi šio reikalavimo įgyvendinimo – nors bendras PSDF biudžetas auga 13,5 proc., atrodo, kad lėšos vaistams ne augs, o mažės.

Nors posėdžio metu SAM ir VLK atstovai tvirtino, kad lentelėje pateikti skaičiai neatspindi realios situacijos dėl pasikeitusio išlaidų grupavimo ir kitų aspektų, ir garantavo, kad vaistų kompensavimui ateinančiais metais bus skirta 17 proc. daugiau nei šiemet, POLA direktorė pažymėjo, kad jei būtų pateikti tikslūs skaičiai, kiek lėšų būtent vaistų kompensavimui bus apmokėta iš 2023 m. PSDF biudžeto ir kiek yra suplanuota 2024 m., būtų visiems ir aiškiau, ir skaidriau. Būtinybę didinti lėšas inovatyvių vaistų kompensavimui išsakė Inovatyvios farmacijos asociacijos, Local American Working Group (LAWG) atstovės, apie tai kalbėjo ir POLA direktorė Neringa Čiakienė.

N. Čiakienė taip pat klausė, ar PSDF biudžete numatytos finansinės galimybės jau kitais metais ankstinti prevencinės mamografijos atlikimo amžių nuo 45 m., jei būtų priimtas toks politinis sprendimas. Nors aiškaus atsakymo nebuvo pateikta, argumentuojant, kad iki tol turi būti atlikti procedūriniai žingsniai, tikimės, kad matant ženklų PSDF augimą (13,5 proc.), jo rezervui siekiant daugiau nei 18 proc. viso biudžeto (daugiau nei 600 mln. Eur), ir žinant, kad net penktadalis visų krūties vėžio atvejų nustatoma jaunesnėms nei 50 m. amžiaus moterims, bus priimtas toks reikalingas, gyvybes gelbstintis sprendimas.

Posėdžio įrašą kviečiame peržiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=z-0Pbd8VGAM&list=PLafTseM15bmEgS79-5fpoj8j-_kPCApE-&index=23

POLA PROGRAMĖLĖ