Tarptautinė inkontinencijos savaitė Birželio 21-27 d.

Jau 11-tą kartą Lietuvoje bus minima Tarptautinė inkontinencijos savaitė. Lietuvoje Inkontinencijos savaitės renginius inicijuoja ir organizuoja VšĮ Inkocentras. Šiemet visi bus kviečiami sudalyvauti nemokamose tarptautinės inkontinencijos organizacijos rengiamuose seminaruose apie šlapimo nelaikymo naujausius tyrimus, skaitmeninius sprendimus slaugos srityje, gyvenimo kokybės klausimus esant šlapimo ir išmatų nelaikymui bei lėtiniam dubens srities skausmui.

Nematoma, bet viską keičianti liga

Kas ketvirta moteris ir kas dešimtas vyras per gyvenimą susidūria su šlapimo nelaikymu, išmatų nelaikymu skundžiasi 7-15 proc. visuomenės.

„Inkontinencijos savaitę minėsime su džiugia nuotaika, nes nuo liepos 1 d. didėja kompensuojamų sauskelnių skaičius esant sunkiam šlapimo nelaikymui. Tai reikšmingas pokytis slaugos srityje. Nemaža dalis turinčių sunkų šlapimo nelaikymą yra slaugomi pacientai: prižiūrimi namuose ar slaugos įstaigose. Daugybė slaugančių žmonių ne vienerius metus kalbėjo, kad tikrai neužtenka tų priemonių, kiek kompensuoja valstybė. Dėl to slaugomi pacientai susidūria su pragulomis, patalpose būna nemalonus kvapas. Šis valstybės sprendimas prisideda prie šlapimą nelaikančių pacientų gyvenimo kokybės gerinimo. Ir mes toliau sau  keliam tikslą – laužyti esamas stigmas ir skatinti žmones drąsiau šnekėti apie šią ligą, didinti šios ligos žinomumą“, – sako J. Misevičienė.

Sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas prisijungia prie Tarptautinės inkontinencijos savaitės minėjimo ir sako, kad ir kokio laipsnio bebūtų inkontinencija – ji turi sulaukti atitinkamo sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. „Tenka apgailestauti, kad šis sveikatos sutrikimas vis dar stigmatizuojamas ir tai neretai tampa kliūtimi išspręsti problemą ar pagerinti gyvenimo kokybę. Efektyviausias būdas tobulinti sveikatos priežiūros sistemą yra bendradarbiavimas su pacientų interesus atstovaujančiomis organizacijomis, išgirstant keliamas problemas bei įsiklausant į pasiūlymus joms spręsti. Labai džiugu, jog pacientai, gyvenantys su inkontinencijos problema, taip pat turi kompetetingą atstovą – VšĮ Inkocentrą. Bendromis pastangomis sukūrėme esamą medicinos pagalbos priemonių kompensavimo tvarką. Per pastaruosius keletą metų, priemonių skirtų spręsti inkontinencijos problemas kompensavimui, skiriamas ženklus dėmesys, tai matoma ir finansinėse išraiškose, tačiau erdvės tobulėti dar tikrai yra“, – sakė viceministras A. Pečkauskas.

Nemokamos pasaulinės paskaitos

Ši Inkontinencijos savaitė visame pasaulyje bus minima kviečiant į nemokamas paskaitas. „Vienas geresnių dalykų, kuriuos mes išmokome pandemijos metu – rengti nuotolinius seminarus. Inkontinencijos atveju tai ypačvertinga, nes daugybė paskaitų dalyvių gali likti anonimiški, tačiau bus jausmas, kad „pabuvai pasaulyje“: paskaitose kalbės medikai, dirbantys garsiausiose pasaulio gydymo įstaigose, besispecializuojantys šlapimo ir išmatų nelaikymo gydymo srityje, kalbės ir pacientai. Dažnas mūsų šalyje gyvenantis pacientas vis dar įsitikinęs, kad ši liga nutiko tik jam. Tad tarptautinės paskaitos, šie nemokami seminarai leis praplėsti akiratį ir keisti savo požiūrį į ligą. Taip pat manau, šie seminarai padės rasti atsakymus į rūpimus klausimus“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.

Ji pridūria, kad šios paskaitos – tai unikali galimybė Lietuvos pacientams. „Daug metų dirbant šioje srityje taip ir nepavyko įtikinti nei vieno paciento, kad drąsiau kalbėtų, kad atviriau pasakotų savo istoriją, gintų savo teisę į kokybišką gyvenimą. Ir kai suvoki, kad pasaulyje yra pacientų organizacijų aljansas, kad gausybė organizacijų iš įvairių šalių jungiasi ir daugybė žmonių kalbasi apie tai, kas jiems svarbu, be baimės, be gėdos jausmo – tai labai įkvepia“, – sako VšĮ Inkocentras avdovė Jurga Misevičienė

Kiekvienais metais minint Tarptautinę inkontinencijos savaitę akcentuojamas pacientų gyvenimo kokybės klausimas. Ir šiemet paskaitose bus kalbama apie moterų šlapimo nelaikymą ir kaip dėl to neprarasti savo gyvenimo, bus paskaita ir apie lėtinį skausmą, kaip su tuo gyventi, nepasiduoti, išlikti žmogumi nežiūrint užgriūvusių sveikatos iššūkių.  

Paskaitos:

Birželio 21 d. vyks paskaita apie šiuolaikines technologijas padedant valdyti inkontinenciją, daugiau dėmesio bus skiriama slaugai. Ši paskaita gali būti įdomi specialistams.

Birželio 22 d. nuotolinis vebinaras bus labiau skirtas mokslo atstovams, nes bus kalbama apie informacijos patikimumą.

Trečiadienį, birželio 23 d. vyks paskaita apie moterų šlapimo nelaikymą ir gyvenimo kokybės išsaugojimą.

Birželio 24 d. seminare kalbės pacientų organizacijų atstovai apie pacientų organizacijų galią.

Birželio 25 d. bus paskaita apie lėtinį dubens skausmą.

Į paskaitas kviečiame registruotis šiuo adresu: https://wfipp.org/wcw-2021-registration/., nurodant, kuriose paskaitose norėsite dalyvauti. Užsiregistravus jums vėliau bus atsiųsta nuoroda pasijungimui į paskaitą.  

Šlapimo nelaikymas žmonių gyvenimuose:

  • Mažiausiai viena iš trijų suaugusių moterų ir vienas iš penkių vyrų patiria šlapimo inkontinenciją.
  • JAV sveikatos ekonomikai šlapimo inkontinencija kainuoja nuo 16 iki 18 milijardų dolerių.
  • Tai antroji pagal dažnumą priežastis, kodėl senyvas žmogus atiduodamas į senelių namus.
  • Moterys prieš kreipdamosi pagalbos vidutiniškai laukia trejus su pusę metų.
  • Moterys nežymų šlapimo nutekėjimą vertina kaip buvimo moterimi dalį, dar vieną nereikšmingą dalyką, su kuriuo reikia susitaikyti. (Diane K. Newman, slaugos praktikos mokslų daktarė. „Kaip gyventi su inkontinencija“.) 

Daugiau informacijos:

Jurga Misevičienė, VšĮ Inkocentras vadovė

jurga@inkocentras.lt

www.buksausas.lt

8640 43187

POLA PROGRAMĖLĖ