Tarptautinėje konferencijoje pristatyta POLA veikla vėžio prevencijos srityje ir pabrėžta būtinybė parengti atnaujintą Nacionalinę vėžio programą
Gruodžio 16 d. POLA direktorė Neringa Čiakienė dalyvavo tarptautinėje nuotolinėje konferencijoje „Įveikti vėžį – misija įmanoma: Baltijos šalių veiksmų koordinavimas”, kurioje drauge su Europos Komisijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžios institucijų, vėžio tyrimo centrų, startuolių ir nevyriausybinių organizacijų atstovais diskutavo apie „Europos horizonto“ Vėžio misiją bei apie būtinus veiksmus, atsakant į 2021 m. pradžioje paskelbtą Europos kovos su vėžiu planą.
POLA direktorė N. Čiakienė pristatė POLA veiklą vėžio prevencijos srityje ugdant visuomenės supratimą apie vėžio prevencijos svarbą ir edukuojant pacientus, kaip išvengti ligos atkryčio. Kaip išskirtinį sutelkto bendradarbiavimo pavyzdį Lietuvoje kovojant prieš vėžį N. Čiakienė pristatė POLA sumanytą socialinę akciją „Kylame į kovą su vėžiu“. Šia iniciatyva, kurią įgyvendinant 2017-2018 m. bendrai veiklai susivienijo valstybės institucijos, verslas, žiniasklaida ir pacientų organizacija, siekta priminti į tikslines amžiaus grupes patenkantiems asmenims, kaip svarbu laiku pasitikrinti sveikatą pagal gimdos kaklelio, krūties, prostatos bei storosios žarnos vėžio prevencines programas. Projekto metu išsiųsta 1,7 mln. SMS žinučių, primenančių, jog laikas pasirūpinti savimi ir pasitikrinti sveikatą, portale delfi.lt publikuota dešimtys tekstų apie onkologines ligas ir jų prevenciją, per TV3 transliuota socialinė reklama „Pasitikrink dėl tų, kuriuos myli“, JCDecaux išorės reklamos stenduose vykdyta akcija „1 iš 3 gali nesusirgti vėžiu“.
Savo pranešime POLA direktorė akcentavo ir esamas problemas: neefektyviai veikiančias vėžio prevencijos programas, didelį dėl Covid pandemijos vis dar nediagnozuotų vėžio atvejų skaičių, nepakankamą valdžios institucijų dėmesį vėžio profilaktikai ir tai, kad nevyriausybinių organizacijų vėžio prevencijai skirtos veiklos daugiausiai vykdomos tik pačių iniciatyva ir ištekliais. Pasisakymo pabaigoje Neringa Čiakienė išreiškė viltį, kad ši konferencija paskatins ir Lietuvos institucijas pagaliau skirti laiko ir dėmesio atnaujintos nacionalinės kovos su vėžiu programos parengimui.
Buvo labai įdomu ir naudinga išgirsti Estijos atstovės Kaire Innos pranešimą, kuriame pristatytas š.m. balandžio mėn. patvirtintas Estijos nacionalinio 2021–2030 m. vėžio kontrolės veiksmų plano rengimo procesas ir užsibrėžti rezultatai, Latvijos atstovo Marcis Leja, kuris taip pat informavo, kad artimiausiu metu bus patvirtintas Latvijos nacionalinis vėžio planas 2022 – 2024 m. Vilties suteikė Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos atstovės Ingos Cechanovičienės pranešimo pabaigoje nuskambėję planai peržiūrėti 2014 m. patvirtintą Lietuvos kovos su vėžiu planą, identifikuojant spragas ir galimybes, prioritetizuojant poreikius ir pan., o šiam tikslui suburti specialų komitetą, į jį įtraukiant visas suinteresuotas puses.
Tikimės, kad užsimezgęs dialogas toliau bus efektyviai plėtojamas tiek nacionaliniu, tiek Baltijos šalių bei europiniu lygmeniu, ko ir siekė šio renginio organizatoriai – Lietuvos mokslo tarybos „Europos horizonto“ sveikatos srities Nacionalinis kontaktų centras (NCP) ir Lino biuras Briuselyje.
Nuorodos:
Renginio įrašas čia, programa, pranešėjai.
2021-12-17