Utenoje POLA atstovė dalyvavo diskusijoje, kaip sutelkti pastangas, jog onkologinių ligų prevencija nebebūtų podukros vietoje  

POLA priklausančios draugijos jungiasi prie savivaldybėse rengiamų ligonių kasų specialistų susitikimų su savivaldybių darbuotojais, kartu dalyvaujant medikams ir pacientų organizacijų atstovams. Tokie susitikimai atveria galimybę plačiau diskutuoti ir gerinti visuomenės suvokimą, kodėl sveikatą svarbu tikrintis prevenciškai. Rugsėjį apie prevencijos svarbą kalbėta su Utenos rajono savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojais – diskusijoje prieita prie išvados, kad būtina iš pagrindų sudrebinti visuomenės vertybinius pamatus taip, kad vengimas tikrintis sveikatą taptų toks pat nebemadingas kaip rūkymas. Renginyje kartu su Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) valdybos nare, onkologinių pacientų organizacijos „Vilties kelias“ vadove Stanislava Mickevičiene dalyvavo Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovai, Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytojas Arvydas Paleckis, Utenos rajono savivaldybės gydytoja Eligija Židonienė.

S. Mickevičienė atkreipė dėmesį, jog kiekvienam susitikimo dalyviui reikia pagalvoti, ką galima būtų padaryti, kad iš esmės suaktyvėtų uteniškių tikrinimasis prevenciškai. Be to, anot POLA atstovės, lyderystės šiuo klausimu galėtų imtis ir poliklinikos vadovas, ir Utenos krašto žiniasklaida, daugiau rašydama apie prevencines programas ir galimybes tikrintis sveikatą.

Gydytojas A. Paleckis sakė tikįs, kad tikrai ateis toks laikas, kai bus įprasta pasisveikinus kito paklausti „O tu buvai pasitikrinti sveikatos? Nebuvai? Tai blogai, kuo greičiau keliauk tikrintis“.

Susitikime Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė apžvelgė, kokios yra iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamos prevencinės programos,  akcentavo, kaip galima pasitikrinti, kokie tyrimai atliekami, dėl ko teiginį „galbūt vėliau“ verčiau keisti į „gerai, pasitikrinsiu“. Papasakojo keletą istorijų, kurios anksti sužinojusiems apie onkologinę ligą leido švęsti gyvenimą, o pavėlavusiems išsitirti baigėsi liūdnai.

Uteniškiai supažindinti su statistiniais duomenimis, parodančiais, kad Utenos rajono savivaldybės gyventojai yra vieni iš vangiausiai besitikrinančių pagal prevencines programas, apmokamas PSDF lėšomis, tarp Panevėžio ir Utenos apskričių savivaldybių: storosios žarnos ir prostatos vėžio programose tarp 12 savivaldybių uteniškiai pernai buvo paskutiniai ir priešpaskutiniai, o pagal dalyvavimą gimdos kaklelio ir krūties vėžio prevencijos programose užėmė 4–5 ir 3–4 vietas nuo galo. Tik dėl širdies ir kraujagyslių ligų pagal aktyvumą tikrinantis jie pakilo į 5 vietą.

Tokie rezultatai, pasak S. Mickevičienės, yra liūdinantys – ji pastebėjo, kad Utenai, kuri tituluoja save laimės arba laimingiausių žmonių miestu, turėtų būti gėda dėl tokių prastų rūpinimosi savo sveikata rodiklių. Pasak S. Mickevičienės, būtent poliklinikų vadovai turi būti tie vedliai, kurie ieško priemonių, kaip paskatinti žmones tikrintis prevenciškai, o Utenos „Vilties kelio“ nariai nuolat sako, kad jų niekas iš PSPC nekviečia tikrintis, niekas neskambina ir neragina. POLA ambasadorė teigė tik galinti pavydėti rokiškėnams, kurių analogiškas centras, kitaip dar vadinamas poliklinika, su direktore priešakyje deda daug pastangų tam, kad žmonės tikrintųsi. Užtat ir rezultatai šioje srityje rokiškėnų daug geresni. Renginio viešnia vylėsi, kad planuojami bendruomenių sveikatos centrai daugiau dėmesio skirs prevencijai, jų specialistai patys kviečiamuosius tikrintis užregistruos tyrimams. Bent jau tokią viziją moteris tvirtino išgirdusi neseniai vykusiame susitikime su sveikatos apsaugos ministru.

S. Mickevičienė ir A. Paleckis, šeimos gydytoju dirbantis Tauragnuose, pasidalijo patirtimis ir pacientų istorijomis, patvirtinančiomis, kad anksti aptiktos onkologinės, kraujotakos sistemos ligos yra lengviau gydomos ir padeda žmonėms išgyventi. POLA atstovė svarstė: galbūt kai kurie žmonės įsivaizduoja esantys nemirtingi, jei nemato reikalo tikrintis sveikatą?

Parengta bendradarbiaujant su Panevėžio teritorine ligonių kasa. Nuotraukos – Panevėžio TLK.

2022-09-26

POLA PROGRAMĖLĖ