Bazinė informacija apie Lietuvos sveikatos paslaugas nuo karo iš Ukrainos bėgantiems žmonėms
Užsiregistravusiems Lietuvoje karo pabėgėliams iš Ukrainos teikiamos nemokamos sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugos. Siekiant suteikti atvykusiems į Lietuvą ukrainiečiams reikiamą informaciją apie socialinę ir sveikatos apsaugą, registracijos centrus, grįžimą namo ir kitus svarbius klausimus, nuo birželio 20 d. pradeda visą parą veikti jiems skirta Karštoji linija 1808 – konsultacijos ukrainiečių, anglų ir rusų kalbomis.
Dėl sveikatos paslaugų – turint ESI kodą, kreiptis į savivaldybės, kurioje užsiregistruota, gydymo įstaigą. ESI kodas yra unikalus ir priskirtas konkrečiam asmeniui, kad galėtų būti identifikuotas, kai jam teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos, išrašomi receptiniai vaistai. Besilankant gydymo įstaigose ar vaistinėse, prašoma specialistams pateikti priskirtą ESI kodą.
Dėl vizito pas gydytoją onkologą pirmiausia reikia gauti siuntimą iš šeimos gydytojo (poliklinikos).
Svarbūs kontaktai:
- informacija apie sveikatos paslaugas teikiama tel. +370 5 232 2222, tinklalapyje www.ligoniukasa.lrv.lt
- skubioji medicinos pagalba (ūmi būklė, stiprus skausmas ir pan.) tel. 112
- Lietuvos onkologijos centrų registracijos:
- Nacionalinis vėžio institutas (Vilnius);
- Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centras;
- Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinika;
- Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamentas;
- Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinika;
- Panevėžio Respublikinės ligoninės Onkologijos skyrius.
- vakcinacija nuo COVID-19 tel. 1808, iš nelietuviško numerio +370 6011808, internete: www.koronastop.lrv.lt
Sveikatos paslaugų atmintinė lietuvių kalba, anglų kalba, rusų kalba, ukrainiečių kalba.
Odontologų ir burnos priežiūros specialistų bendruomenė į Lietuvą atvykusiems ukrainiečiams teikia nemokamą būtinąja odontologinę pagalbą. Paslaugas teikiančių įstaigų sąrašą rasite čia.
1 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms klubas „Diabeto IQ“ nemokamai teikia ligos valdymo priemones (insuliną, adatėles, diagnostines juosteles gliukozės kiekiui matuoti ir kt.). Daugiau informacijos čia.
Dėl vaistų parūpinimo Ukrainoje esantiems pacientams. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir Sveikatos apsaugos ministerijos patikslinimu, oficialiai vaistų gabenti į trečiąsias šalis negalima, tiek receptinių, tiek nereceptinių, o Lietuvoje pagal ukrainietišką receptą vaistai irgi neišduodami. Atvejais, kada Ukrainoje esantiems pacientams trūksta tam tikrų vaistų, reikia kreiptis į Lietuvos Raudonąjį Kryžių, kuris oficialiai bendradarbiauja tiesiogiai su vaistų didmenininkais ir teikia vaistus pagal poreikį. Tel.: +370 659 71598, el. paštas info@redcross.lt (darbo laikas: 8.30 -17.30 val.)
SAM įspėja, kad paramą vaistais Ukrainai gali tiekti tik farmacinei veiklai licencijuotos įmonės arba trišalę sutartį sudarę nelicencijuoti juridiniai asmenys. Todėl nerekomenduojama gyventojams savo iniciatyva stengtis asmeniškai įsigyti vaistų ir juos bandyti nusiųsti į Ukrainą. Privačia iniciatyva surinktų ir siunčiamų vaistų siuntos neatitinka vaistų pervežimui taikomų itin griežtų reikalavimų. Tai reiškia, kad tokie į Ukrainą renkami ir gabenami vaistų kroviniai gali būti konfiskuoti, taip ir nepasiekę tų, kuriems reikia pagalbos.
Pagalbos teikėjai:
Organizacija „Stiprūs kartu”/ „Strong Together”
Vilniaus savivaldybės informacija: Vilnius išvien su Ukraina
Informacija apie medicinos paslaugas: www.suukraina.lt, ukrainiečių k.