POLA raštu kreipėsi į SAM ir VLK dėl gripo ir pneumokokinės infekcijos vakcinų

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) nuolat sulaukia paklausimų ne tik dėl šiuo metu aktualios koronaviruso (COVID-19) vakcinos ir su tuo susijusių aspektų, tačiau gauna ir papildomų paklausimų dėl galimybės pasiskiepyti nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos bei šių skiepų apmokėjimo valstybės lėšomis. Kalbant apie onkologinių pacientams rekomenduojamas vakcinas, dažnai pabrėžiama, kad  būtent skiepai nuo gripo ir pneumokoko yra ypač aktualūs, kad žmonės nenumirtų nuo plaučių uždegimą sukeliančios pneumokokinės infekcijos arba nuo gripo ir jų sukeliamų komplikacijų.

Svarbu pažymėti, kad Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras 2015 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. V-1130 patvirtino pneumokokinės infekcijos rizikos grupes, kurioms priklausantys asmenys skiepijami pneumokokinės infekcijos polisacharidine konjuguota vakcina. Taip pat 2006 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr. V-681 nustatytos gyventojų grupės, kurioms gripo pandemijos metu prioriteto tvarka turi būti skiriami valstybės biudžeto lėšomis įsigyti antivirusiniai vaistai. Šiuo atveju, kompensuojama gripo ir pneumokokinė vakcina yra skirta privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų rizikos grupei priklausančių vaikų ir suaugusiųjų skiepijimui. Tarp šių rizikos grupių papuola ir onkologiniai pacientai.

Pažymime, jog nepaisant šių priimtų teisės aktų, pacientai vis dar pasigenda, jog šeimos gydytojas informuotų apie priklausančius skiepus. Taip pat girdime, kad neretai šeimos gydytojai nurodo, kad vakcinavimas nuo pneumokokinės infekcijos galimas tik pačiam susimokėjus. Atsižvelgiant į tai onkologiniai ir kitose rizikos grupėse esantys pacientai ne visuomet gauna vakcinas prioriteto tvarka, nepaisant to, kad Nacionalinės imunoprofilaktikos 2019-2023 metų programoje taip pat yra nustatytas prioritetas didinti rizikos grupių skiepijimo aprėptis.

Asižvelgiant į tai POLA, rupgpjūčio 26 d. raštu kreipėsi į Sveikatos apsaugo ministeriją (SAM) ir Valstybinę ligonių kasą (VLK) prašydama:

• imtis veiksmų pakartotinai primenant sveikatos priežiūros įstaigoms, apie kompensuojamų gripo ir pneumokokinės vakcinų skyrimą prioriteto tvarka rizikos grupėse esantiems pacientams.

•  šia informacija pasidalinti Valstybinės ligonių kasos ir Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapiuose bei Facebook paskyrose.


Primename, kad Lietuvos infektologų draugija kartu su Nacionalinio vėžio instituto specialistais bei Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VULSK) Infekcinių ligų centro gydytojais, remdamiesi tarptautinių medicinos organizacijų patirtimi, yra paruošę suaugusių asmenų, sergančių lėtinėmis ligomis, skiepijimų rekomendacijas (https://www.nvi.lt/apie-skiepus/).

Pagal jas vėžiu sergantiems pacientams rekomenduojamos šios vakcinos:

• Sezoninė gripo, inaktyvuota (negyva vakcina) – kasmet prieš gripo sezoną (kompensuojama valstybės lėšomis)

• Pneumokokinė konjuguota polisacharidinė (PCV13) (negyva vakcina) – vieną kartą (kompensuojama valstybės lėšomis)

• Difterijos ir stabligės toksoidų (Td) (negyva vakcina) – pradedant nuo 26 metų amžiaus, kas 10 metų (kompensuojama valstybės lėšomis)

• Rekombinantinė virusinio hepatito B (VHB) (negyva vakcina) – 3 dozių kursas: antra dozė, praėjus 1 mėnesiui nuo pirmosios, ir trečia dozė praėjus 6 mėnesiams nuo pirmosios dozės (valstybės nekompensuojama)

• Erkinio encefalito (negyva vakcina) – 3 dozių pradinis kursas (tarp 1-os ir 2-os  dozių 1–3 mėn. tarpas, tarp 2-os ir 3-ios dozių 5–12 mėn. tarpas, priklausomai nuo vakcinos gamintojų). Revakcinacija  kas 3 metai (valstybės nekompensuojama)

Dėl galimybės ir tinkamo laiko skiepytis būtina pasitarti su Jus gydančiu gydytoju onkologu. Dėl skiepijimosi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

2021-08-26

POLA PROGRAMĖLĖ