Kovos su vėžiu dienai skirtoje spaudos konferencijoje – kvietimas rūpintis sveikata ir aktyviai dalyvauti vėžio prevencinėse programose

2022 m. vasario 2 d. Seime įvyko spaudos konferencija „Pasitikrink ir gyvenk“, skirta jau 22 kartą minimai Pasaulinei kovos su vėžiu dienai. Konferencijoje dalyvavo Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos direktorė Neringa Čiakienė kartu su LR Seimo nare Jurgita Sejoniene, Nacionalinio vėžio instituto vadove prof. dr. Sonata Jarmalaite, LSMU Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos vadove prof. dr. Elona Juozaityte, operos soliste Kristina Zmailaite ir POLA bendruomenės atstove Deimante Bačiule.

Konferencijoje POLA direktorė N. Čiakienė pažymėjo, kad Lietuvoje turime didelius vėžio gydymo kompetencijos centrus, puikius specialistus, tačiau atkreipė dėmesį į būtinybę užtikrinti sklandų ir greitesnį pacientų patekimą nuo šeimos gydytojo iki gydytojo onkologo, gauti kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimus, kad tai netruktų 6-9 mėn., kaip pakankamai dažnai pasitaiko.

 N. Čiakienė pabrėžė, kad vėžiu suserga ir vis jaunesni žmonės, todėl svarbu ugdyti nuo mažumės sveikos gyvensenos įpročius, paankstinti profilaktiškai tiriamų asmenų amžių. Apgailestavo, kad nepaisant, to, kad profilaktinės programos veikia 15 ir daugiau metų, jose sudalyvauja tik apie pusę tam teisę turinčių žmonių, programos neveikia efektyviai, o pandemija situaciją tik pablogino: 2021 m. 46 proc. gimdos kaklelio, 57 proc. krūties vėžio, 58-63 proc. storosios žarnos diagnozuota pažengusiose stadijose. Todėl kiekvienas žmogus turėtų neatidėti profilakatinio pasitikrinimo, pasirūpinti savo sveikatos patikra, taip pat paraginti tikrintis savo artimuosius, nes anksti aptikus ligą, ją diagnozavus, galima sėkmingai išgydyti ar bent sustabdyti. Kad būtų kuo mažiau vėlyvų diagnozių ir būtų galima išvengti perteklinių mirčių.

Šiemet Pasaulinė kovos su vėžiu diena vyksta su šūkiu „Šalinkime kliūtis“ ir ragina gerinti sveikatos paslaugų prieinamumą, kovoje su vėžiu griauti barjerus ir stigmas. Naujausios žinios, galimybė apsisaugoti ir išvengti ligos, profilaktika ir ankstyvoji diagnostika bei šiuolaikinis gydymas turi būti prieinami visiems.

Lietuvoje kasdien vėžio diagnozę išgirsta beveik 50 žmonių, per metus – apie 18 tūkst. žmonių. Iš viso onkologinėmis ligomis šiuo metu serga virš 110 tūkst. žmonių.

Konferencijos iniciatyvinė grupė išplatino Seimo Sveikatos reikalų komitetui, Sveikatos apsaugos ministerijai ir Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos skirtą kreipimąsi, akcentuodama, kad “kai Lietuvoje beveik pusė (46,1 proc.) vyrams ir trečdalis (32,3 proc.) moterims nustatomų vėžio atvejų diagnozuojama pažengusiose stadijose, būtina ne tik sustiprinti keturių vėžio patikros programų vykdymą, bet ir pradėti tikrinti prielaidą dėl galimos onkologinės ligos kaip pirmąją hipotezę, užuot siuntinėjus pacientą nuo vieno specialisto pas kitą. Ne mažiau svarbu jau diagnozuotiems asmenims kuo anksčiau pradėti europinius standartus atitinkantį gydymą, sveikstantiems – padėti grįžti į pilnavertį gyvenimą užtikrinant gyvenimo kokybei svarbių priemonių, kaip pavyzdžiui, kompresinės rankovės ar kojinės kompensavimą, o tiems, kuriems gydymo galimybės jau išsemtos – pilnavertę, gyventi be skausmo leidžiančią pagalbą.“  

Visą kreipimąsi galite skaityti šioje nuorodoje.

POLA PROGRAMĖLĖ