POLA PROGRAMĖLĖ
Gauti POLA kortelę
POLA PROGRAMĖLĖ

POLA 1,2 proc. kampanija apie įkvėpimą gyventi

Lietuvoje onkologine liga serga apie 100 tūkst. pacientų. Kasdien diagnozę išgirsta dar beveik 50 žmonių. Nepaisant to, kad deja, dalis žmonių vis dar miršta nuo onkologinės ligos, kovojantiems su liga labiausiai trūksta aplinkinių palaikymo ir vilties. Atstovaudami daugiau kaip 15 tūkst. onkologinių pacientų, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) savo jėgomis nusprendė sukurti 1,2 proc. GPM skyrimo kampaniją, kurioje bus kalbama apie viltį, įkvėpimą ir prasmę gyventi.

Viešojoje erdvėje dažniau pateikiamos ne geros, bet liūdnos naujienos, kuriose skelbiama, kad dar vienas pacientas pralaimėjo kovą, ar kad vėžys nustatytas dar vienam žinomam žmogui.

“Susiduriame ir su tuo, kad tokių naujienų fone susirgę pacientai net artimiausiems žmonėms bijo pranešti apie diagnozę. Po tokių žinių neretai draugai ima laidoti pacientus, bet itin retai kalbama apie tai, kad sergantieji pasiekė remisiją – būseną, kada liga yra sustabdyta. O dar rečiau kalbama apie tai, kad pacientai yra tokie patys kaip ir sveikieji – tik galbūt jie dar labiau kabinasi į gyvenimą ir dar labiau vertina kiekvieną nugyventą dieną, nes jau susidūrė akistatoje su mirtimi”, – apie kampanijos idėją pasakojo POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

Kampanijai atspindėti pasirinkti trys POLA bendruomenės nariai ir remiantis jų patyrimu sukurti trys maketai, atspindintys pagrindines POLA veiklas: nemokamas konsultacijas, kvietimus į renginius bei pacientų organizacijų vienijimą bei stiprinimą. Šie plakatai iki liepos 1 d. bus matomi JC Decaux stenduose didžiuosiuose miestuose.

“POLA kampanijos tikslas – kalbėti apie teigiamas patirtis, ar tas, kurios galėtų įkvėpti kitus, apie patirtis, kurios skatina gyventi. Sveikieji dažnai pamiršta, kad onkologinė liga yra ne apie mirtį – tai apie patį didžiausią troškimą gyventi ir gal net pačią stipriausią kovą už gyvybę. Apie tai kalba ir mūsų istorijų herojai, atspindintys kitokią onkologinių pacientų kasdienybę ir tuo pačiu parodantys, kad jie siekia būti tokie pat laimingi, kaip ir jų sveikieji draugai”, – nuveiktu darbu džiaugėsi POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.

Rūta Ostrovskaja

“Ar mano tapybinės abstrakcijos būtų kitokios, jei nebūčiau susirgusi? Greičiausiai taip, bet jos vistiek būtų”, – tvirtai sako 1,2 proc. herojė Rūta, kurią psichologinės konsultacijos per neįtikėtinai trumpą laiką įkvėpė pabaigti tapybos darbus ir atidaryti jų parodą.

Nors pacientei du kartus buvo atlikta krūties mastektomija ir du kartus atstatyta, ir nors prieš trylika metų sužinojus apie onkologinės ligos diagnozę atrodė, kad gyvenimas slysta iš po kojų, Rūta dėl savo didelio noro gyventi ir turėdama artimiausiųjų palaikymą, iki šiol išliko besišypsanti, tvirta ir pati perėjusi pragarą, savo pavyzdžiu norėtų padėti kitiems pamatyti šviesą.

Leonardas Tekorius

“Man – prostatos vėžys. Gydytojas sakė, kad labai blogai, bet aš atlaikiau 35 spinduliuotes ir jaučiuosi gerai. Turiu rūpintis namais, ūkiu, aš visiškai negalvoju apie ligą – man viskas gerai,” – linksmai pasakoja Leonardas.

Pacientas nė akimirksniu neleidžia pagalvoti, kad jam kažką skauda ar kad sunku. Kalbantis jis tik pabrėžia, kad tarnavo Lietuvos kariuomenėje ir baigė ją su vyr. leitenanto laipsniu. Būdamas išminuotoju, dirbo svajonių darbą ir su Vladu Drupu sudarė Lietuvos išminavimo žemėlapį, bet Leonardas kuklus – tarsi pamiršta paminėti, kad turi gavęs garbingą valstybės apdovanojimą – Sausio 13-osios medalį. O vienas didžiausių nuotaikos šaltinių – iki karantino lankyti kultūriniai renginiai. Net ir karantino metu Leonardas gyvenimą pasitinka su humoru ir pasitelkęs neblėstančią šypseną veržiasi į pilnavertį gyvenimą.

Dalė Pupininkaitė

Draugijos “Onkologinė savipagalba Lazdijuose” įkūrėja ir vadovė, humoro grupės “Dzyvų dzyvai” narė visus savo draugijos narius įtikinusi įsigyti kompiuterius ir paskatinusi naudotis Facebook’u.

Ji visada kupina energijos ir net atkritus onkologinei ligai tarp chemoterapijos seansų su šypsena sugebėjo įveikti net 25 km. pėsčiųjų žygį.
Kas pažįsta Dalę, pasakytų, kad ji ir didžiausią stuobrį paverstų aktyvistu. Tai žmogus, kupinas energijos, idėjų ir veiklos. “Jei ne visos mano veiklos, tai manęs seniai čia nebebūtų. Per jas realizuoju save”, – pasakoja Dalė.   

POLA – didžiausia pacientų organizacija Lietuvoje, vienijanti 31 pacientų organizaciją ir daugiau kaip 15 tūkst. onkologinių pacientų. 2019 m. POLA suteikė 1630 nemokamų teisinių, psichologinių ir gyvensenos konsultacijų. POLA kortelės turėtojams suorganizavo 137 nemokamus edukacinius renginius. Su POLA kortele praėjusiais metais buvo išdalinta 13,5 tūkst. nemokamų kvietimų į kultūros renginius.

POLA PROGRAMĖLĖ